• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bube760205 - специалист
Здравейте,много се запалих по проектите и изпълненията на част от хората които се отопляват с ТЕРМОПОМПА от климатик. Аз също искам да съм част от Клуба както се казва ,за това и имам няколко въпроса. И се надявам с ваша помощ да успея да си направя и аз! Жилището е 77кв. с сменена дограма PVC VIVA PLAST стъклопакет Б/Б. Тухлен апартамен с външни стени около 50-55см.на последен етаж.. външни стени с гипсокартон,тавани с гипсокартон..Стаите за отопление са: детска стая 18кв. спалня 18кв. хол 10кв. кухня 9кв. и коридор -като идеята ми е да отоплявам и него от кухнята като е отворена вратата.И евентуално при възможност (ако позволява системата) да добавя и бойлер с серпентина,като при по студено време бойлера да спомага на машината (като работи на ток).. Таваните съм ги свалил на 2,70 височина. Не съм купил все още нищо,защото искам първо да получа съвети и насоки,какво да търся и т.н. Имам 3 климатика,Мидея 12 -две от тях са работещи.. Но смятам да им взема вътрешните тела и да се преработят като вентил конвектори за да могат да се свържат към системата климатиците са СПЛИТ. Въпроса ми е Може ли телата да се ползват за отопление вместо радиатори и подово,защото на този етап не мога да правя инвестиция за радиатори,а телата ги имам.. мога да добавя и едно вътрешно тяло от 18-ка или 22-ка GREE мисля. Ще вършат ли достатъчно работа за да мога да се отоплявам с тях или трябва да са радиатори. Ще ми бъде ли нужен и буферен съд,и какъв топлообменик трябва да закупя,както и какъв климатик? Може ли да е Сплит или трябва да е Инвертор и с какъв капацитет.. С какъв фреон трябва да е? Тръбите от машината до колекторите мисля да са PPR-стъкло. 1" цол ли трябва да са или може и 3/4? От колектора до телата за отопление какъв размер тръби да пусна f20 или някакъв друг?
iliya_i - майстор
Сега имаш три климатика, сплит система. Искаш да им изхвърлиш външните тела и да ги заместиш със едно външно тяло , ама по-мощно(мулти-сплит). Като съответно си рушнеш всичкото гипсокартон, за да прекараш тръбни пътища.
:? И къде е смисъла на цялата тази работа :?
Нито ще стане по-мощно, нито по икономично.
speka_rs - майстор
Ако идеята е да минеш на радиатори или подово, тогава си заслужа хамалогията, ама ако пак ще ползваш духалките незнам до колко има смисъл.
Аз си направих апартамента със преработен климатик на термопомпа въздух-вода, ама това защото не ме кефи принудителното движение на въздуха и съм си с добре (пре)оразмерени радиатори и добра изолация. Понататък съм решил и бойлер да си включа в системата.
bube760205 - специалист
съб яну 25, 2020 1:46 pmiliya_i написа:
Сега имаш три климатика, сплит система. Искаш да им изхвърлиш външните тела и да ги заместиш със едно външно тяло , ама по-мощно(мулти-сплит). Като съответно си рушнеш всичкото гипсокартон, за да прекараш тръбни пътища.
:? И къде е смисъла на цялата тази работа :?
Нито ще стане по-мощно, нито по икономично.
Няма какво да рушкам... Прекарването на тръбите е мой проблем.. Питам дали може или не с СПЛИТ система или да търся инвертор...
bube760205 - специалист
съб яну 25, 2020 2:00 pmspeka_rs написа:
Ако идеята е да минеш на радиатори или подово, тогава си заслужа хамалогията, ама ако пак ще ползваш духалките незнам до колко има смисъл.
Аз си направих апартамента със преработен климатик на термопомпа въздух-вода, ама това защото не ме кефи принудителното движение на въздуха и съм си с добре (пре)оразмерени радиатори и добра изолация. Понататък съм решил и бойлер да си включа в системата.
Идеята е да ползвам телата от климите.. за да не купувам радиатори.. Какво им е на духалките...? Няма да топлят ли?
speka_rs - майстор
За топленето ще топлят, ама съвсем друг е комфорта на радиатора спрямо духалките, както им викаш. А дали ще търсиш инветор или сплит система има доста писано в различните теми, който трябва да прочетеш преди да тръгнеш да прекарваш тръби.
iliya_i - майстор
съб яну 25, 2020 2:09 pmbube760205 написа:
съб яну 25, 2020 1:46 pmiliya_i написа:
Сега имаш три климатика, сплит система. Искаш да им изхвърлиш външните тела и да ги заместиш със едно външно тяло , ама по-мощно(мулти-сплит). Като съответно си рушнеш всичкото гипсокартон, за да прекараш тръбни пътища.
:? И къде е смисъла на цялата тази работа :?
Нито ще стане по-мощно, нито по икономично.
Няма какво да рушкам... Прекарването на тръбите е мой проблем.. Питам дали може или не с СПЛИТ система или да търся инвертор...
Не си схванал, аз какво те питам. Ще замениш три климатика с един мултисплит. Какъв е ефект очакваш от това?
Ако се зачетеш в данните, ще откриеш, че две 12-ки са с по-добри коефициенти от една 24-ка.

При твоят вариант системата ди остава въздух-въздух. т.е. КЛИМАТИК.
Друг е въпроса, ако го правиш с подово или радиатори.
bube760205 - специалист
съб яну 25, 2020 2:14 pmspeka_rs написа:
За топленето ще топлят, ама съвсем друг е комфорта на радиатора спрямо духалките, както им викаш. А дали ще търсиш инветор или сплит система има доста писано в различните теми, който трябва да прочетеш преди да тръгнеш да прекарваш тръби.
За момента събирам съвети и насоки... за да знам какво да взимам... Вътрешните тела между другото работят доста тихо!
bube760205 - специалист
съб яну 25, 2020 2:18 pmiliya_i написа:
съб яну 25, 2020 2:09 pmbube760205 написа:
съб яну 25, 2020 1:46 pmiliya_i написа:
Сега имаш три климатика, сплит система. Искаш да им изхвърлиш външните тела и да ги заместиш със едно външно тяло , ама по-мощно(мулти-сплит). Като съответно си рушнеш всичкото гипсокартон, за да прекараш тръбни пътища.
:? И къде е смисъла на цялата тази работа :?
Нито ще стане по-мощно, нито по икономично.
Няма какво да рушкам... Прекарването на тръбите е мой проблем.. Питам дали може или не с СПЛИТ система или да търся инвертор...
Не си схванал, аз какво те питам. Ще замениш три климатика с един мултисплит. Какъв е ефект очакваш от това?
Ако се зачетеш в данните, ще откриеш, че две 12-ки са с по-добри коефициенти от една 24-ка.

При твоят вариант системата ди остава въздух-въздух. т.е. КЛИМАТИК.
Друг е въпроса, ако го правиш с подово или радиатори.
Когато написах,че имам 3 климатика -не упоменах къде са монтирани,от тях е с изгорял компресор..... Другия е на село който е демантиран и не се ползва поради други причини... и в апартамента имам един действащ който не ползвам нито лято нито зима...
iliya_i - майстор
Ами купи си тогава още 2 климатика. Ефекта ще е същия. Инвестицията много по-малка. Месечните разходи също по-малки.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Термопомпа от климатик и върешни тела за отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: