• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tyrnokop - специалист
Здравейте колеги.
Нека опиша следната ситуация:
Къща на два етажа. Всеки етаж има по един бойлер. Искам да свържа и двата бойлера към слънчев панел(и). Въпросът ми е кой от изброените начини на свързване на бойлерите към панела (панелите) е най-оптимален, така че едно колекторно поле да захранва и двата бойлера. Няма да рисувам модулите, които нямат отношение към свързването, за да не се претрупват картинките. Моля за всеки сценарий да кажете недостатъци и преимущества.

I сценарий:
Колекторът се свързва към голям буферен съд в мазето. Двата бойлера черпят вода от буфера.
Плюсове: Не се налага смяна на старите бойлери с нови със серпентина.
Липса на монтажни и демонтажни дейности по бойлерите.
Минуси: Закупуване на буферен съд.

Изображение

II сценарий:
На панела се монтират по диагонал два разпределителни колектора. По такъв начин всеки бойлер си има независим тръбен контур, помпа и всички останали компоненти за една слънчева система.
Плюсове: Независимост - ако едната система дефектира, другата ще работи.
Не се налага закупуване на буфер.
Минуси: Изграждат се две отделни системи.
Замяна на старите бойлери с такива със серпентина.

Изображение

III сценарий:
Както при II сценарий с тази разлика, че няма разпределителни колектори. Топлата и студената тръба на тръбния път от панела имат по една тетка за разклонение към втория бойлер.
Плюсове: Изгражда се една система с една помпа.
Минуси: Трасето е с разклонения, коректно ли ще работи системата?
Може би помпата трябва да е по-мощна?


Изображение

Благодаря на отзовалите се.
armagedamian - специалист
Трети вариант:
Свързваш двата бойлера в паралел към основен щранг.Пред всеки бойлер монтираш помпа с възвратна клапа и си купуваш това:
http://www.intiel.com/dt-3-3_bg.htm
Чети инструкцията! :-D
Успех.
bobivg - специалист
Мен ме кефи първата схема, защото:
1. Се елиминира на 100% вероятността да се смесват двете енергии (слънчева и допълнителна).
2. При тази схема няма значение дали на единия етаж има по- голяма консумация от колкото на другия.
3. Само една помпа.

За Вариант 3 имай в предвид, че трябва да монтираш по-големи бойлери от сегашните си. Дали имаш място?
Недостатъка на първата схема е oчевиден, че трябва да пуснеш доста повечко тръби.
Аз лично бих избрал по-евтиния вариант от двата.
filmatoplo - майстор
Вариант 4 -бойлерите си седят същите ,слагаш 1 пластинчат топлообменник и правиш 2 кръга с 2 помпи , едната върти панели топлообменник , другата върти топлообменник бойлери .Тоест от тавана до бойлерите слизат 2 тръби полипропилен или ал вложка .Правено от мен много пъти работи по добре от серпентините. :wink: Драсни схемата.
LazarGanev - "Велик майстор"
Филма, как управляваш помпите - заедно ли тръгват? Датчик само на единия бойлер ли има?
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз съм я правил тази схема, само че с газов котел, който загрява 3 бойлера вързани паралелно. Датчика е само на единия, но може да го местиш на който искаш
armagedamian - специалист
LazarGanev написа:
Филма, как управляваш помпите - заедно ли тръгват? Датчик само на единия бойлер ли има?
DT 3.3
Това е управлението.първо зарежда единия после другия бойлер и при наличие на още топлина,отвежда към предпазен клапан(магн.вентил,доп.консуматор)Или един вид защита по висока темп.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да де ама с топлообменник и само една бойлерна помпа?
armagedamian - специалист
LazarGanev написа:
Да де ама с топлообменник и само една бойлерна помпа?
http://www.intiel.com/dt-3-3_bg.pdf
Погледни последната схема.
Мисля,че това е най елементарната и работеща схема.Защо ти е топлообменник?Като надеждност мисля,че е по-добре.Ако сложиш топлообменник,ще имаш нужда от доп. термостат,помпа,за кръга м/у колекторите и топлообменника,помпа(и) за кръга м/у бойлера и топлообменника.Много сложно става.Няма нужда от това.
tyrnokop - специалист
IV сценарий (filmatoplo) С топлообменник

Изображение

Много сте бързи, докато надера схемата... и вече сте я обсъдили, разкритикували ... :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "Свързване на два бойлера към едно колекторно поле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: