• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
имам котел VIADRUS U 22 C 23 киловата.Имам монтирани панелни радиатори 16 киловата плюс бойлер и в хола съм с конвектор ,който пускам инцидентно при нужда.Доста изчетох искам да попитам специалистите тук ,коя ще е най- подходящата пелетна горелка за този котел и тази мощност.Благодаря предварително.
Пелетна горелка Грейко RB20 .
От онзи ден вече пуснаха Грейкото и работи чудесно. Противно на твърденията из нета, че се слага само крива плоча, събра се и една права.
filmatoplo написа:Пелетна горелка Грейко RB20 .

А какъв разход да очаквам.С пвц прозорци съм,тухла,изолация 3 см студиопор(Частична),120 кв.
grants написа:А какъв разход да очаквам.С пвц прозорци съм,тухла,изолация 3 см студиопор(Частична),120 кв.

Колкото сипеш, нищо няма да върне :-D
Зависи колко отопляваш, и каква температура държиш
Виадруса не се слави като икономичен котел :-D

Като отвориш вратичката виждаш директно димоотвода :shock: . На пелети без тунинг разхода ще е жесток. ( горе долу 1.5 пъти повече спрямо стоманен триходов котел или пелетен димогарен котел )

Така, че ако предвиждаш с 5 тона да изкарваш зимата си купи 7-8 тона. Ако останат-берекет.
шоп написа:Виадруса не се слави като икономичен котел :-D

:) както не се слави, мога да му сваля температурата на 60,56,42 - димни газове, котел, връщаща линия. Имам неизползвано място за още два метални табулатора в последния ход и за още един ход с керамични плочи в горивната камера.
6osi6 написа:
шоп написа:Виадруса не се слави като икономичен котел :-D

:) както не се слави, мога да му сваля температурата на 60,56,42 - димни газове, котел, връщаща линия. Имам неизползвано място за още два метални табулатора в последния ход и за още един ход с керамични плочи в горивната камера.

Това нещо неможах да го разбера.Дай малко пояснения.
filmatoplo написа:Пелетна горелка Грейко RB20 .

Доколкото изчетох май това е мерцедеса на горелките.Други предложения ???
Ще се объркаш така с многото горелки , освен Грейко на Виадруса се монтират горелките GP4 ,Фероли , Бисолид , и др .
filmatoplo написа:Ще се объркаш така с многото горелки , освен Грейко на Виадруса се монтират горелките GP4 ,Фероли , Бисолид , и др .

Затова пиша тук.За да сравня мнения,опит и т.н.Ще се радвам и на други коментари и да избера най-доброто.
Както съм ги подредил така започни да се запознаваш с горелките - най малкото ги виж на живо и прецени .
Здравейте,
вече седмица съм на пелетно отопление/три години очаквах този момент/....Котелът ми е Виадрус/17,5 квт.,чугунен/,пелетна горелка Грейко/РБ20/,сложих и три чугунени плочи,очаквам стаен термостат Бисолид,купих един тон пелети слънчоглед-180лв....Това е като информация .Ще се радвам да споделите опит:какви настройки,пелети и въобще всичко. Мога да кажа,че работи отлично,но винаги може още. Да поясня,че топля около 90 кв.м.,имам добра изолация....Поздрави на всички !
ПП-за 23години ми омръзна да мъкна въглища :yawinkle:
Виадрусът с турболаторни прегради в горната камера по схемата долу.

Температура на котела - 54 гр. Външна - 6 гр. Стайна темп. - 22 гр.
Пауза на зареждане 25 сек. зареждане 7 сек. Мощност на вентилатора - 27.5%.

Температура на ЦО 50 гр. Температура към котела 48 гр. Температура на димните газове 81 гр.
Температура на димните газове без турболатори - 103 гр.

Прикачен файл

Untitled.pngd33s.png

Прикачен файл

wwg.png

Прикачен файл

Untitled.pnga78.png
Когато се разгори и дръпна клапата на димоотвода и моя котел Виадрус подържа температура на димните газове между 80-85 градуса,термоглавата на котела в момента е на 55 градуса ,а помпата вкл.на 45 градуса.Температурата в стаите е 22-24 градуса.И всичко това с донбаски въглища.
Тези турболаторни прегради купувани ли са или правени?
grants, по-кой термометър искаш да мерим :?
По обикновения са около 75 градуса, по електронния, са 81 :-D при постоянно отворен четирипътен вентил.
Ако не се почиства сензора всяка седмица, градусите спадат под 70.
Турбулаторите си ги направих сам.

Прикачен файл

DSCF3028.JPG
impressionistus написа:Здравейте,
вече седмица съм на пелетно отопление/три години очаквах този момент/....Котелът ми е Виадрус/17,5 квт.,чугунен/,пелетна горелка Грейко/РБ20/,сложих и три чугунени плочи,очаквам стаен термостат Бисолид,купих един тон пелети слънчоглед-180лв....Това е като информация. Ще се радвам да споделите опит:какви настройки,пелети и въобще всичко. Мога да кажа,че работи отлично,но винаги може още. Да поясня,че топля около 90 кв.м., имам добра изолация....Поздрави на всички!
ПП-за 23години ми омръзна да мъкна въглища :yawinkle:

Здравей! Със същата конфигурация съм, горелката на вратата ли ти е? Не трябва ли много често да чистиш пепелта от слънчогледовите пелети? Последните откъде ги купи, от кой регион си?
Здравей,
Горелката е на долната врата,почиствам всеки ден\ може и по рядко,защото ги избутва
Купих пелети от Русе-185 лв.за един тон.Днес дистрибуторасвърза стайния термостат\ Бисолид\, добре управлява...Ще видим като стане по студено .
Поздрави .
Прикачен файл:
IMG_20150930_160837.jpg
Прикачен файл:
IMG_20150930_160824.jpg
Малко фото
Прикачен файл:
IMG_20150930_160853.jpg
Прикачен файл:
IMG_20150930_160853.jpg
Още - снимките са правени в режим на тлеене, изчакване или както искате го разбирайте.

Прикачен файл

IMG_20150930_161050.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 32

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Отопление”