• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 33
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nilro - специалист
Така съм са опаковал с вата,че мисля от охлаждане да нямам нужда.Ако лозницата не засенчи стената през лятото ще изпускам затопления въздух в атмосферата или ще суша плодове :yawinkle:
miroki - майстор
ivanovbg написа:
Вместо кенчета опъни мрежа за комарници. 15% по ефективно било. Няма нужда да се боядисва. Имаше тема тук някъде....
:partyman:
Дай малко инфо за мрежата, че аз не открих.
шоп - майстор
viewtopic.php?f=10&t=50604
Здравейте, от два дни и аз се разхождам с празни кенове. Относно по-ефективното използване обмислях два варианта :
1.Задни рефлектори като тези които са на луминисцентни лампи (но виждам, че вече е разнищено)
2. Полагане на определен брой (примерно 4) Френелови лещи формат А4 от братята китаци непосредствено пред или отстрани на панела.
Идеята ми е е да са са на фокусно разстояние тогава когато слънцето е по-слабо.Рано сутринта или преди залез за да се увеличи времевия диапазон на работата на колектора.

Очаквам мнения.
ivanovbg - майстор
Вместо да чакаш се хвани и помисли. Нарисувай панела, лещите и слънцето, свържи ги според законите на оптиката и ще видиш какъв ще е ефекта. После можеш да споделиш чертежа и да го поставиш на обсъждане. Га празнИ кенчетата :drinkers: не ни вика за помощници, ама кат требе да се мисли и работи... [-X

:partyman:
2v6 - майстор
novkovkrum написа:
Здравейте, от два дни и аз се разхождам с празни кенове. Относно по-ефективното използване обмислях два варианта :
1.Задни рефлектори като тези които са на луминисцентни лампи (но виждам, че вече е разнищено)
2. Полагане на определен брой (примерно 4) Френелови лещи формат А4 от братята китаци непосредствено пред или отстрани на панела.
Идеята ми е е да са са на фокусно разстояние тогава когато слънцето е по-слабо.Рано сутринта или преди залез за да се увеличи времевия диапазон на работата на колектора.

Очаквам мнения.
Всички концентриращи приспособления работят само за директното слънцегреене.
Когато слънцето е по-слабо директните лъчи са много малка част и смисъл от всякакви концентриращи или дори насочващи екстри няма.
На алуминиевите кутийки няма нужда да им се увеличава ефективността, защото стойността им е 0 :wink:
Evgeniy - майстор
Всички концентратори, дори и рефлекторите хващат енергията от по-голяма площ и я концентрират върху по-малка.
- какъв е смисълът от френелови лещи пред панела? - Да отклонят енергията, която пада в/у 6 кутии и да я концентрират в 1? Не ни трябва супер висока температура в една точка, освен, ако не готвим нещо там...
- рефлектори - отразената от тях енергия е значително по-слаба от директната. В този ред на мисли - по-добре повече кутии или даже ламарина да са в черно за директно усвояване и по-голям кпд.
lz2skt - специалист
Чудя се дали няма да е по-лесно от алуминиевите плаки от офсетовите машини дето ги продават като отпадък печатниците да се направят като кюнци вместо да се ползват кутийки.От лист 100см/70см ще станат 3 тръби по метър.Или примерно да се направят от няколко листа гръб и лице като сандвич и между тях наклонени прегради да циркулира въздуха(може преградите да са от П-образен профил за гипсокартон).
шоп - майстор
lz2skt написа:
Чудя се дали няма да е по-лесно от алуминиевите плаки от офсетовите машини дето ги продават като отпадък печатниците да се направят като кюнци вместо да се ползват кутийки.От лист 100см/70см ще станат 3 тръби по метър.Или примерно да се направят от няколко листа гръб и лице като сандвич и между тях наклонени прегради да циркулира въздуха(може преградите да са от П-образен профил за гипсокартон).
Разбира се, че може. Плаката е дебела 0.3мм и е доста жилава. Само не знам дали ще е по-лесно, защото плаката се огъва лесно, но на 1 метър кюнец трябва да я разпробиеш и хванеш поне с 5-6 нита и отново високотемпературен силикон. За профилите за ГК може да се лови и със самонарезни винтове.
transportna - специалист
Колега lz2skt, защо трябва да ги огъваш на кюнец. Тук бяха предложили да се нагъне на хармоника и май ще е по удачен вариант. Ще се получи като селективен панел.
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 33

Тема "Слънчев колектор от алуминиеви кутийки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: