• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 33
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
ivanovbg написа:
Евгени, каква е разликата на температурите вход изход на твоята? Гледам че са 15 реда по 7 кутийки.
Този е на сестра ми. Моят е две хоризонтални части последователно. 9 реда по 18 кутийки общо.
В събота измежду напичанията мерих и температурата и се опитах да меря и дебита. 55 градуса влиза при около 19 входяща. Ветромерката показа 1.8 - 2.1 метра в секунда, което за Ф100 е около 50-60 м3/час
ivanovbg - майстор
Не е ли малко? Все едно си загрял 10 литра вода с 36С. А площта каква е?
nakatasan - специалист
ivanovbg написа:
...
Казах ти да си купиш алуминиеви плаки от някоя печатница. 0,6х0,7метра за 1 лев. А и лесно става. Изхвърлени прозорци около блоковете колкото искаш. Това с бирените кутийки е слабо според мен.
....
Бихте ли обяснили какви са тези плаки и какво представляват? Съответно ако е лист с размерите, които посочвате, тази ламарина къде се поставя? От изхвърлените прозорци кое се ползва освен стъклото?

Ако се ползва фибран за изолация вътре в колектора, същия на каква температура издържа? Имам усещането, че ще почне да се топи при над 100 градуса целзий.

Като преспах 1 сън се замислих за друго. Наистина изработката на последователно свързаните тръби от кутийки ще е трудно, може би и не ефективно. Говоря за колената/преградите в самия колектор, които ще се правят.
От друга страна, ако се направи отвора на входа в единия край, а изхода в другия противоположен край на колектора, на първо четене пътя на преминаване ще се изравни. Сетих се как са монтирани отворите на автомобилен радиатор на ДВГ. Но не ми харесва идеята отворите да са в средата. Просто като видях снимката и ми направи впечатление, че нещо не е както трябва (мое мнение).
ivanovbg - майстор
От прозореца се ползва и рамката. viewtopic.php?f=18&t=44013&start=60 Тук съм снимал първия вариант на сушилня направена от един такъв прозорец и 4 плаки. Плаките съм ги нагънал на хармоника. Няма никаква топлоизолация отзад, затворил съм го я с пресован картон. Още не съм я силиконизирал - и така си работи достатъчно добре, вече е изсушила около 10кг сливи и още толкова ябълки. Пробвах и домати, но не ми харесват на вкус. Не и трябва да вдига над 50 градуса за сушене. Няма вентилатори - всичко е на самотек. Сега съм направил доста по голяма кутия с полици от мрежа за да събират доста повече, но не остава време да я монтирам.

:partyman:
Evgeniy - майстор
ivanovbg написа:
Не е ли малко? Все едно си загрял 10 литра вода с 36С. А площта каква е?
Ами това беше измежду облаците - спира - тръгва... Малко над 2 кв. е общата площ.

Това "все едно" не ми е много ясно..
Според уикипедия въздухът има плътност 1.29 кг/м3.
За 1 час се загряват 60м3*1.29 =77.4 кг.
Пак там C=1,012 KJ/kg.K
при 36 градуса разлика имаме 77.4*36*1.012=2819 KJ, което е равно пък на 0.783 Kw/h за 1 час. За 6-7 часа се натрупват около 5 киловатчаса, което си е нещо. Освен това се получава около 350-400 вата на квадрат, което също не е зле.
ivanovbg - майстор
Е аз го смятах на ум :) Идеята ми беше колко топли 1 кутийка.
nakatasan - специалист
2 врата-прозореца преди месец изхвърлих, направо съм за убиване :axe: Малко късно прочетох темата. Сега се мисли как да се импровизира, за да се направи нещо евтино и работещо.

Един:
Имам един вентилатор 20 вата е, но е на 115 волта. Ако не греша е от някаква копирна машина или матричен принтер. Дали случайно се предлагат трафове да преобразуват от 220 на 115 волта? смятам да го ползвам за конвекторната печка.

Как да изчисля, колко кутийки ще са ми необходими, за да топля една стая с такава печка? Апартамента ми е с юг-югозапад изложение, среден апартамент. Но не зная зимата колко студено ще стане и не ми се иска да плащам големи сметки за ел енергия.
ivanovbg - майстор
Еми според опита на Евгени се падат по 2градуса + на всяка кутийка.

Евгени, мисля на моята стена да сложа и медна тръба която да ми топли лятото вода. Не ме притеснява ефективността защото имам голяма квадратура. Преди ламарината или зад нея да я сложа? Гледам заводските са отзад. За красота ли е или има някаква умисъл?
Evgeniy - майстор
Не е номера в броя на кутийките, а в площта, която абсорбира енергията. Аз като имам 162 кутийки и те ми вдигат с 36 градуса не е на кутийка броенето, а на 9 тръби от тях в паралел. Кутийката е просто тънкостенна алуминиева тръба.

Иванов,
Не е лошо и медни тръби да има, цялата работа тук е:
1. абсорбер - осигурява площ за поемане на радиацията.
2. топлообменник - осигурява отнемането на топлината от абсорбера.
3. топлопреносна система

Тръбата отзад е схема, в която тръбата е обгърната от пластината (абсорбера), като лицевата част остава визуално плоска и поема топлината. То не е важно от коя страна ще е, просто се цели максимален контакт с тръбата, с цел максимално отнемане на енергия

Ако направиш по- рядка стъпка на тръбата ще има енергия и за въздуха и за водата.
Според моето скромно мнение (IMHO)
ivanovbg - майстор
То когато ми трябва въздух- работи камината и вода си имам. А лятото не работи камината, въздуха и без друго е горещ, та ми трябва само вода. Като няма циркулация температурата ще е по висока така че не е нужно да е обгърната предполагам. И на 30% да падне КПД-то площ ще имам достатъчно. Значи може и да е отпред. Тъй като стената ще е вертикална...Поне част от тръбата ще е перпендикулярна на слънчевите лъчи. Вероятно ще трябва тръбата в горната част да е по нагъсто защото топлия въздух ще е в горния край. Правилно ли мисля?
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 33

Тема "Слънчев колектор от алуминиеви кутийки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: