• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nilro - специалист
Благодаря,наистина слънцето през лятото ще е под по-остър ъгъл.А там имам и голяма стреха и лозница.
Преди малко баба ми звъни и казва,че нещо бучи :) -тръгнали са вентилаторите и без монтиран поликарбонат.
Това малко ме обнадежди,че иначе бях скептичен.Толкава труд му хвърлих,дано пък работи!
Evgeniy - майстор
Ще има ефект - не се кахъри :).
Слагал ли си изолация и ламарина отдолу,че не мога да видя добре?
nilro - специалист
Стената е с ориентация на ЮГ.
Беше в окаяно състояние
Прикачен файл:
WP_20150521_18_44_59_Pro.jpg
Направих конструкция от профили за гипсокартон и подмушнах вата 5 см с плътност 50.
Алуминиевите ламарини почистих от печатарските мастила и монтирах върху тази конструкция.
Гърба на ламарините,за хубаво или за лошо, в повечето консрукция не контактува с ватата.
Бетонните пояси и колоната,с които укрепиха къщата измазахме с ТИВИТ и завършихме с пръкана мазилка.
Прикачен файл:
WP_20150705_12_22_41_Pro.jpg
Отдясно добавих греда и малко сайдинг,за да се получи симетрия и да постигна размерите на двете полета да се получат 2м на 3м за да се включа в маскималните размери лист поликарбонат 2,1 Х 6м.
Направих от дъски нещо като каса по периферията,като дъските закрепих с пяна винтове и дюбели,а от вътрешната страна на дъските,където ще контактуват с въздуха сложих от същата ламарина.Всички снадки минах с черен полиуретанов уплътнител и алуминиево тиксо.
Прикачен файл:
WP_20151129_16_16_23_Pro (1).jpg
WP_20151129_16_16_23_Pro (1).jpg (101.07 KиБ) Видяна 2202 пъти
Кухината за въздуха се получи около 15 см.
Дали няма да е много?
Но трябваше да излезна на нивото на сайдинга и колоната отляво.
В хухината може да се наложи да слагам влагоуловител,защото пропустах в най-ниската точка да направя някакво отводняване при конденз.
Мога и да интегрирам и някоя водна серпентина за лятото,макар че вече инсталирах слънчев колектор за топла вода на покрива.
Сложих и 2 насочващи пластини за входящия въздух,да не бие директно в поликарбоната и 4 за изходящия.
Нова конструкция за поликарбоната и боядисване.
Утре затварям стената.Дано не съм пропуснал нещо че ще махам и скелето.
Отвътре стената изглежда така-
Прикачен файл:
WP_20150705_14_25_26_Pro.jpg
WP_20150705_14_25_26_Pro.jpg (85 KиБ) Видяна 2202 пъти
А идеята е да ходи топъл въздух и до други 3 помещения.Да поддържа някаква положителна температура през седмицата.Ако има слънце де.И да предпази водопровода от замръзване.
Ще ходим в къщичката предимно събота и неделя.
Прикачен файл:
слънчева стена43.jpg
egomen66 - майстор
На тази стена , в ниската си част , има ли добро слънцегреене? Качвам ти , и една снимка , за бъдещи проекти... До колкото разбрах , с тока нямаш проблеми , щом споменаваш включването на вентилаторите. :partyman:

Прикачен файл

слънчева стена43.jpg

Прикачен файл

ranch2_opt.jpeg
nilro - специалист
С тока засега нямае проблеми.
Слънцегреене под стената има,поне зимата.
?
Системата се включва около 9:00 и работи до 15:00 -16:00 часа.
Стената в събота повиши температурата в стаята от 7 на 16 градуса,като през отворите излизаше въздух 43 градуса.
На горните изводи,които са за другите помещения и за сега са затворени,температурата беше 49.
В неделя при външна температура 7 на сянка и 13 на слънце се повиши от 7 на 20.Въздуха на отворите в стаята-до 55 градуса.
Стаята е около 12 квадрата с нестандартна височина само 2,02 м.

Откачих термостатите от ламарината,защото при температура на ламарините 30 градуса,топлият въздух беше едва 13.
Сега вече включват и изключват по температура на въздуха,а не по температура на конструкцията.
Прикачен файл:
WP_20151213_15_26_55_Pro.jpg
Прикачен файл:
WP_20151213_16_29_50_Pro.jpg
WP_20151213_16_29_50_Pro.jpg (78.22 KиБ) Видяна 2100 пъти
Прикачен файл:
WP_20151212_12_41_02_Pro.jpg
WP_20151212_12_41_02_Pro.jpg (44.3 KиБ) Видяна 2100 пъти
След празниците продължавам с въздуховодите към другите стаи :)
Прикачен файл:
WP_20151212_13_00_41_Pro.jpg
xpro-kb - напреднал
мога ли да попитам как сте направили вентилаторите да се включва при определена темература? и съответно да спира при по ниска такава?
много идеи ми идват ама не видях коментари по темета. :? иначе преди време гледах клип в нета дето един достигаше 21 градуса в дървена колиба в гората изцяло автономна соларна система на ток и тези бирени кутиики. ако го намеря ще го пусна да го видите.
:rock: :supz:
шоп - майстор
Всеки керморегулатор би ти свършил работа.

В ОЛХ и в Базар има дигитални такива с или без дисплей за по 10-15 лева
Evgeniy - майстор
Най простото е това, монтирано на ламарината в колектора:
https://vikiwat.com/termostat-bimetalen ... opera.html
Обърни внимание, че трябва да е изключен под 45 и вклюен над тези градси.
xpro-kb - напреднал
и аз така ги мислех нещата да станат наи лесно с биметален термостат но като го направя ще постна некоя снимка. благодаря за идеите все пак! :supz:
nilro - специалист
Да попитам колегите с подобни системи,
как спирате естествената циркулация по въздуховодите,когато вентилаторите/системата/ са изключени?
Аз се надявах,че вентилаторите с клапа ще вършат тази работа,но при мен не става.
Входящите отвори за топлият въздух са по тавана и във високи части на стената.
След като изключи системата и особено,когато съм запалил и камината усещам как ми бяга топлото оттам,като в комин.
Имам 2 отвора на ф125 и 3 на ф110.Нещо бюджетно като решение има ли?
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33

Тема "Слънчев колектор от алуминиеви кутийки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: