Най - вълнуващия въпрос зимно време.
RoseRed - помощник
gnt69 написа:
RoseRed написа:
Доста стара темичка, но реших да не правя нова като вече съществува тази. Един bump не прави нищо лошо.

Какво ще кажете за цер-а? Тази зима само с такава дървесина се отоплявам и не оставам много доволен. И други комшии са ми казвали, че дървесината на този вид дъб се различава от тази на другите (обикновен, горун, благун). Вие какви наблюдения имате и какви са впечатленията?
Цера не е хубаво дърво бягай надалеч. Ако имаш възможност си вземи габър.
Тъй де, нали и аз съм потърпевш. :D Иначе като цяло ако можеш сподели какъв ти е чалъмът с цера? Просто тази година поръчах дъб, а те ми докараха цер. И копче не мога да им кажа, защото церът е вид дъб по учебник, но е доста различен от другите дъбове.

@Jacomo - знам за калоричността на въпросните дървета, но все пак прочети внимателно какво съм написал. ;]
gnt69 - майстор
Трябва да е сух на 1 година и гори добре. Ако е мокър неизсъхнал гори трудно и не топли. :partyman:
шоп - майстор
gnt69 написа:
Трябва да е сух на 1 година и гори добре. Ако е мокър неизсъхнал гори трудно и не топли. :partyman:
+ 1. Това важи за всички твърди горива (че даже и за течни и газообразни, ако има вода в нафтата и бензина всички знаем какво става)

За дървата аз практикувам двугодишно просушване под навес и на течение. Даже имам едно помещение за 20м3 дърва, където просушвам лятото складираните в него дърва със затоплен до 80-90 градуса чрез слънчева енергия :supz:
RoseRed - помощник
Еее хора :D Не съм чак такъв аджамия.. :D Знам, че трябва да е сух, но както казах като разпитвам комшии и тука горе @gnt с фразата да бегам какво всъщност е "интересното" за цера? Сух-сух юни месец съм го купувал и то ми е такова мазето където има постоянно течение и дори вятър се завърта често. Просто се чудя защо има толкова негативи за този вид дъб?
crez - майстор
Цера е подвид на габъра. В гората никога не можеш да ги различиш.Считат го за непълноценен, не става за мебели има много кафяви петна (макар че са правили паркет от него) Гори си спокойно цер има същата калоричност като габъра.
filmatoplo - майстор
Тук в Странджа го има много този Цер ,никой не го иска .Като изсъхне става на гъба много гние и се разпада ,суров пък само Цифти в печката и прави много лъскав налеп.Който е алергичен към Цер му излизат обриви ,дървесината мирише на кисело и като се намокри цапа кафяво като ръжда там където си складирал дървата .
шоп - майстор
RoseRed, нямаш място за особени притеснения. 95% от хората в Бг не могат да различат обикновен дъб, цер, меше, благун, горун...не е и нужно. Нито са горски, нито са завършили лесото.

То 75% от хората не различвата дъб от бук... :-D

Щом си купувал дървата юни месец си горе-долу в нормите. Ще гориш нито мокър-нито сух дървен матерял.
шоп - майстор
crez написа:
Цера е подвид на габъра. В гората никога не можеш да ги различиш.Считат го за непълноценен, не става за мебели има много кафяви петна (макар че са правили паркет от него) Гори си спокойно цер има същата калоричност като габъра.


[-X [-X [-X

Без да съм горски и завършил Лесотехническият институт, от обща култура знам, че габъра е от семейството на брезата, а цера е под вид на дъба.

Демек нищо общо между двата вида. И по кора и по листа се различават на 100%.

Жалко, че няма активни и компетентни модернатори, които да трият грешните постове.
filmatoplo - майстор
Аз ги познавам ,дъба- мише с по гладка кора ,и Цера е вид дъб с доста грапава повърхност ,обаче габъра е др вид към брезови спада сив гладък и доста завързан .
RoseRed - помощник
Абе този чалъм съм го натрупал с годините покрай купуването на дърва. И бук съм купувал и дъб, но пък цер за сефте купувам. Що годе съм ориентиран кое дърво какво представлява, каква му е кората. Обаче този цер направо ми разказа играта. Преди съм попадал само на горун, благун доколкото си спомням като съм виждал листа по дървесината. Та преди тези дърва ме грееха страхотно, сега обаче това чудо ме направи на нищо. Следващата година ще кажа на момчето от което ги поръчвам поне за мен внимателно да подбира от видовете.

Тема "Каква дървесина за отопление?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: