• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 22
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
valqk - специалист
Мне :(
бях болен и неможах да си доналепя платката.
Софта и той до половината.
Ще се похваля :)
valqk - специалист
Прикачен файл:
day.png
day.png (71.38 KиБ) Видяна 4630 пъти
Не е много добре режима, ама се надявам да го оправя.
На лято - трипътен :)
Така както е вързан с кран със задвижка на 3/4-18мм трябваше да намаля дебита от котела, че не можех да смъкна над 20гр. от изхода на котела.
Гадното е, че на таванното подово не съм му сложил още ватата и не отдава добре и връща по-топла вода. Намалих му дебита и на него, колкото да църцори и да не връща толкова топла вода.
Интересно ми е какъв разход ще даде.
Горелката не е добре настроена според мен. Вътре е черен котела, не бял. Т на неръждавейката веднага след изхода на котела е около 120-40 градуса. т.е. на газовете предполагам към 200?
Като се разпалят пелетите има доста черен дим в котела - това дали е липса на кислород или прекалено много? В момента клапата ми е напълно затворена - на кoмина.

Ааа и нещо забавно. При мократа проба се оказа, че на един нипел съм сложил малко лепило... малеее къв зор докато разпоя тръбата от нипела, че да развия и сложа тефлон... ужаст. Иначе понакапва от 2-3 места, но мноооого малко. Утре ще ги попретегна.
В момента системата е на 2.1-2 бара. ОК ли е?
LazarGanev - "Велик майстор"
Доста кусури има засега, ама ще ги оправяш. Този режим на работа на котела 25-80 е ужасен. Схемата на вързване на подовото май също не работи добре. Не знам и с ватата как ще се подобри отдаването, май си иска мазилка на тавана. На горелката не и стига въздуха. Никъде не си слагал холендри при преходите мед-стомана и при наличие на теч става сложно. Трипътния ти е задължителен
filmatoplo - майстор
:) Давах ти акъли , ама ти .И буфера е задължителен .Поне опита , но нали е направи сам - =D> .
valqk - специалист
filmatoplo написа:
:) Давах ти акъли , ама ти .И буфера е задължителен .Поне опита , но нали е направи сам - =D> .
Е, ти пък Филме, не съм ти пренебрегнал съветите. Тепърва ще я оправям системата.
Най-хубавото е, че на тоя приятел сега ще му меля на главата МНОГО дълго, как не е бил прав :проба: Реших да пробвам неговия вариант най-вече заради това, а и ми даде всичко покрай него. :)

LazarGanev написа:
Доста кусури има засега, ама ще ги оправяш. Този режим на работа на котела 25-80 е ужасен. Схемата на вързване на подовото май също не работи добре. Не знам и с ватата как ще се подобри отдаването, май си иска мазилка на тавана. На горелката не и стига въздуха. Никъде не си слагал холендри при преходите мед-стомана и при наличие на теч става сложно. Трипътния ти е задължителен
За холендрите - чудих се, чудих се и реших, че така е ОК 8-[
За горелката - ще пробвам да отворя на макс вентилаторната клапа и едно деление клапата на котела да видя.
Според мануел на ГП20 му идват повече пелетите (черен пушек и оранжев пламък). То дефакто работи само един етаж, който е към 3-4КВ (даже май няма 3). Сега ще ходя да го регулирам.
Какво може да му стане на котела така 25-80? Нагар, друго?
Май минавам на вариант конвектор за първия етаж, ще поровя за на старо.
Някой да има помпа за продаване (за конвектора/ите) - втора ръка, ама читава?

Какъв трипътен е по-добре - седлови или въртящ? Тези въртящите на хъниуел наистина ли им е толкова малък хода?
Изображение
Какво е Kvs?
В момента ми е седлови и съответно имам задвижка за такъв... ама ако кажете ще вземам на хъниуел въртящ...
filmatoplo - майстор
:) Какво не можа -да намалиш дебита през котела ли :) , ами аз къде ти казах да сложиш вентила с задвижката , и да направиш 18 ката на фи-22 :wink: . Правилно е -потока да се движи свободно през байпаса , а входа или изхода на котела да е спънат с вентила , и от време на време да пуща по малко топло докато към подовото ходи температура 45 градуса , предполага се през това време котела да е със средна изравнена температура 40-60 гр , като температурата на котела ще се наглася така че да не гасне често -с проба ще се уцели да върви по ръба , ако ти се занимава го преработи по скоро :wink: .Ако има буфер и ротационен вентил с задвижка -тогава положението ще е по гъвкаво , но са си средства.Квс -е пропускливостта на течност през вентила -м3/ч.
valqk - специалист
filmatoplo написа:
:) Какво не можа -да намалиш дебита през котела ли :) , ами аз къде ти казах да сложиш вентила с задвижката , и да направиш 18 ката на фи-22 :wink: . Правилно е -потока да се движи свободно през байпаса , а входа или изхода на котела да е спънат с вентила , и от време на време да пуща по малко топло докато към подовото ходи температура 45 градуса , предполага се през това време котела да е със средна изравнена температура 40-60 гр , като температурата на котела ще се наглася така че да не гасне често -с проба ще се уцели да върви по ръба , ако ти се занимава го преработи по скоро :wink: .Ако има буфер и ротационен вентил с задвижка -тогава положението ще е по гъвкаво , но са си средства.
Аз така успях да направя разлика над 10 градуса м/у изхода на коела и след байпаса - спънах котела преди байпаса.
Сега е нагласен и на графиката се вижа - при 80 градуса нагоре отиват до 50 (след като първата вода стигна 70 и видях нагледно ппр-а колко температурно разширение има :rolleyes: ). Ако нагоре падне под 40 и котела не е запален (не се очаква покачване) затварям байпаса по малко, докато стигне 45 градуса. като запаля котела и стане над 45 на изхода му отварям докрай байпаса.
Гадното е режима на котела - сега 20 минути гори да вдигне 80 градуса и 30мин почива. Иска ми се да увелича времето м/у паленията. Гадното е, че без трипътен няма начин на входа температурата да е висока (ама това беше ясно от началото). Ще видим колко нагар ще има. (малко ме е яд за оня бойлер дето не го взех, ама основно нямаше как да го докарам).

По принцип се навих да го правя така, защото ми дадоха кран със задвижка и спестих едни 300лв. Ще видя утре колко разход е с тоя режим (трябва и горелката да настроя да побелее котела) и ако гори МНОГО ще търся вариант да ходя да купувам вентил и помпа.

Та, ако ще го преправям ще е както си трябва.
Каква е разликата като краен ефект (ако има) м/у седлови и ротационен трипътник? Кое е по-добре?
filmatoplo - майстор
Ротационен по добре за смесител , Валяк така обясняваш температурите че,не мога да разбера режима ти,той в момента работи с вентил на байпаса нали .Кажи какви са температурите 1 час след палене -тоест когато инсталацията вече се предполага че е влязла в нормален режим .Колко е на изхода на котела , колко на входа на котела ,колко е към подовото , колко връща от подовото .
LazarGanev - "Велик майстор"
valqk, трипътника за котела ли го търсиш или за подовото? Защо не сложиш трипътен термовентил - просто и евтино решение?
valqk - специалист
filmatoplo написа:
Ротационен по добре за смесител , Валяк така обясняваш температурите че,не мога да разбера режима ти,той в момента работи с вентил на байпаса нали .Кажи какви са температурите 1 час след палене -тоест когато инсталацията вече се предполага че е влязла в нормален режим .Колко е на изхода на котела , колко на входа на котела ,колко е към подовото , колко връща от подовото .
Закачам картинка от днес. Виж най-долу в легендата, кой цвят, какво е. Да знаеш, че към 11 е спряла горелката и до преди малко не я бях палил, че чистих от нагар (още от преди) и чак преди малко вдигнах пак температурата.
В момента съм по първата схема с малкия байпас - ф18.
Аз ли съм тъп или мануел за ГП20 ми покава съвсем различен контролер от този, който ми е в горелката...
Моя има само копченца отдолу - няма стрелки, както е показан в мануел...
Май параметрите не съвпадат, защото се опитах да ги пипам и нямат нищо общо. Настроих на 12сек зареждане и 30 изгаряне (в установен режим), онова ми зарежда с Т1 (1:30) и ми гори някъде там пак - всеки път.

За 48 часа изпука около 8 чувалчета. Тази сутрин беше спряла с аларна - задръстен пепелник. Много ми е мощността, но явно контролера ми не е този, който имам описан :(
Някой знае ли дали случайно няма повече от един менюъл за ГП20 - с контролер, който е само с копчета отдолу?

LazarGanev написа:
valqk, трипътника за котела ли го търсиш или за подовото? Защо не сложиш трипътен термовентил - просто и евтино решение?
За котела - аз цялата инсталация я броя за подово. Евентуално ще е с конвектор/и/ на първия етаж, че това с тръбите отдолу не топло-отдава добре. (т.е. за котела, който ще пуска около 40 градуса нагоре).
Имаш предвид хардуерен клапан+глава - без електроники и т.н. Завърташ на колкото трябва и той регулира?
Днес бях в бгтерм и ми предложиха точно такова:
----------
HONEYWELL, термостатна глава с контактен сензор 20-70оС
HONEYWELL, трип. лин. вентил 1"
----------
излиза към 280лв двете.
Това ли имаш предвид?

Всъщност не знам как е по-добре. В много студени дни ще трябва да пускам по-топла вода, а в много топли по-студена (нали не греша). Т.е. ако искам да не се занимавам трябва да е със задвижка и да се управлява според външната температура, нали така?

Ето и графиката:
Прикачен файл:
day.png
day.png (89.51 KиБ) Видяна 4889 пъти
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 22

Тема "Съвети за избор на котел на твърдо гориво на старо." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: