• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 22
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
valqk - специалист
Здравейте всички.
Много полезна и добра информация има тук! Много съм благодарен на всички писали по темите за отопление!
Много нови неща научих и се надявам да успея с помоща на тази информация и на няколко приятеля да си направя отоплението добре.

Изчетох доста за котлите и ми се иска все пак да попитам какво трябва да се гледа основно при избора на котел на старо:
  • дали тече от някъде? как се тества най-добре? пълни се котела и се надува на тестово налягане указано в упътванията? Ако човека не иска да се пълни с вода, с въздух ок ли е да се тества? Все пак въздуха може и да 'духа' отнякъде, където водата може да не излезе (едва ли)...
  • дали има нагар? къде се гледа? В горивната камера и ако има колко е максимума, при който се отказваш?
  • нещо друго?
Търся си котел на твърдо гориво (въглища ще горя за сега) около 30кв-та.
Поради финансови причини (да остане повече за вентили и други джаджи по системата) искам да си взема котел на старо.
Бях се спрял на Дакон 32кв, но по обявите които гледах са ги продали.
В момента намерих един VIADRUS U22 29 KW. Какво мислите за него?
Въобще ще съм благодарен за всякакви предложения и мисли за избора на котел на старо.
Благодаря предварително и дано темата има смисъл и помогне на други хора за напред.
filmatoplo - майстор
Виадруса е хубав котел .Ако имаш добър комин , ще работи идеално , не го карай само да работи под 65 -70 градуса на водата ,че тогава се получава нагар . :) Ако ти го дават за стотин лева го взимай.
valqk - специалист
Еййй, че си бърз Филм :)
Много се надявах и ти да се включиш (че само чета твои и на още няколко човека мнения и ви виждам, че си знаете работата)!
Още не съм стигнал до мануелите за комините и довечера ще ги гледам и сравнявам, но щом ти го казваш, е един голям ПЛЮС за котела.

Комина ще е външен и още не е изграден. Мисля си за ламаринени профили (квадрат) и отвън с каменна вата с ал. фолио? Височината е около 6-7м до покрива. Ще пиша по-късно за комина ако имам въпроси. :?
Какво да му гледам на котела като ходя да го 'оглеждам'?
Ти си ми далече (за София става дума). Иначе на драго сърце бих те взел за консултант, че да не стават грешки. :-)
Ако някой, който си знае работата и е в София и може да дойде с мен да огледа котела и да го 'тестваме както трябва' - да пише, че предпочитам да има знаещ човек с мен.


Относно температурата - явно ще трябва да сложа 2 помпи с 4пътен вентил (понеже нагоре е подово), но първо да взема котела. Всъщност на първия етаж сигурно ще има радиатори в близките няколко години, ама ще го мисля преди да почна да правя инсталацията с тръбите. На втория етаж има подово с колектори с кранчета - приблизително еднаква дължина. На третия ще е пак подово. Предполагам, че ще смъкна тръбите от първия етаж до долу в котелното и после ще сложа 3-4пътен вентил за радиаторите и един за подовото. Ще го мисля след котела.

filmatoplo написа:
Виадруса е хубав котел .Ако имаш добър комин , ще работи идеално , не го карай само да работи под 65 -70 градуса на водата ,че тогава се получава нагар . :) Ако ти го дават за стотин лева го взимай.
filmatoplo - майстор
Става , но нали знаеш че за подовото иска макс 45 градуса вода , а за радиаторите над 60 градуса -може и с по малко да работят но броя на глидерите се увеличава много.Така малко се усложнява инсталацията със различно температурните кръгове , но ти само желание да имаш може да го направиш.Аз да ти кажа как става пък ти си решавай,значи котел ,помпа за малкия кръг,термовентил ,буферен съд дори и малък 200-300 литра,трипътен вентил с помпа за подовото ,към радиаторите може също с вентил или директно пак с друга помпа,бойлер ако имаш или с отделна помпа без смесителен вентил или захранваш радиатори и бойлер с 1 и съща помпа .Помпа и термовентил се поставят на малкия кръг , за да се осигури винаги възвратна вода в котела над 65 градуса , връщащата вода от подовото е с температура под 40 градуса и тя си остава в буфера без да пречи на котела и да му образува конденз и нагар .Нещо такова ако ме разбираш . :wink:
valqk - специалист
Подовото мисля на около 32-36 градуса да работи (зависи на колко ще е комфортно). Бойлер за сега няма, ползвам стария и няма серпентина. Някой ден, живот и здраве, ако изпаднат пари ще има.
Това с 3те помпи леко не ми харесва... мислех си дали не може да се навие ф16 отдолу на плочата в мазата. Мисля, че ще може да затопли първия етаж. Малко по-инертно и с по-големи загуби ще е, но за 1-2 години предполагам, че може и да работи? Така ще спестя кръга с високата температура и ще останат само малък кръг за котела и голям за подовото.
Разширителни съдове, някаква идея откъде да търся и като цени как са? Аз гледах бая снимки и ми се струват доста миниатюрни съдовете, а ги водят с голям обем... наистина ми се иска да сложа буфер, че да стане както си трябва. Основния въпрос сега е да взема котела, че да мога да правя комин, че и то е бая занимавка.

А да, според вас този котел, дали ще мога да го зареждам по 1път на ден, когато е -2-0-5 градуса? И някой да има наблюдения колко често се чисти? Може ли да му се сложи прахосмукачка в последствие, че да не чистя много често?

Мисля от котела до първия етаж да пусна полипропилен за гореща вода на 1 1/2 цола и нагоре на 1 цол пак така?
Край котела май ще трябва да са метални тръбите (имало такова изискване по БДС - т.е. е добре да се спази)...
:supz:

п.п. Сега погледнах и 'мануел' казва, че ми трябва 18Pa за тяга на комина. Някаква идея как се смята тягата при проектиране на комина?

Така като го гледам котела, май може по-натам и пелетна недомислица да му се бучне за проба, ако ми писне с въглища доМбасИ :) - понеже е с предно зареждане или бъркам?
filmatoplo написа:
Става , но нали знаеш че за подовото иска макс 45 градуса вода , а за радиаторите над 60 градуса -може и с по малко да работят но броя на глидерите се увеличава много.Така малко се усложнява инсталацията със различно температурните кръгове , но ти само желание да имаш може да го направиш.Аз да ти кажа как става пък ти си решавай,значи котел ,помпа за малкия кръг,термовентил ,буферен съд дори и малък 200-300 литра,трипътен вентил с помпа за подовото ,към радиаторите може също с вентил или директно пак с друга помпа,бойлер ако имаш или с отделна помпа без смесителен вентил или захранваш радиатори и бойлер с 1 и съща помпа .Помпа и термовентил се поставят на малкия кръг , за да се осигури винаги възвратна вода в котела над 65 градуса , връщащата вода от подовото е с температура под 40 градуса и тя си остава в буфера без да пречи на котела и да му образува конденз и нагар .Нещо такова ако ме разбираш . :wink:
naskov - майстор
valqk написа:

п.п. Сега погледнах и 'мануел' казва, че ми трябва 18Pa за тяга на комина. Някаква идея как се смята тягата при проектиране на комина?
Ako направиш комина с височина 6-7м, светло сечение 250х250 и е топлоизолиран няма да имаш никакви проблеми с тягата. Не съм го смятал, просто споделям наблюдения.
valqk - специалист
naskov написа:
Ako направиш комина с височина 6-7м, светло сечение 250х250 и е топлоизолиран няма да имаш никакви проблеми с тягата. Не съм го смятал, просто споделям наблюдения.
:roll: Много благодаря за инфото.
А идея дали ще е ок да е от ламаринени коминни тела?
Току що погледнах за цени за коминни профили от неръждавейка, изолирани... цената при ф250 е УБИЙСТВЕНА!
Ще ми излезе над 1500лв 7м комин на ф250 с изолирана неръждавейка....
Има някакъв евтин вариант - да си взема неизолирана ф200 и да сложа сам изолация, пак се връзва към 600-700лв.
8-[ :vom: [-( УЖАСНО много е това.
Някой да има идея как се смята точно това с комините, че да сметна ф-то, че разликата е доста голяма в цените. (намерих темата, извинявам се: viewtopic.php?f=10&t=17922)
Иска ми се да взема с готова изолация и т.н. ама май ще трябва да си я правя сам, че котела ще ми излезе под 1000лв, а това е комина му бе... #-o
Последна промяна от valqk на нед авг 21, 2011 1:28 am, променено общо 1 път.
valqk - специалист
Кой ползва такъв котел: VIADRUS U22 29 KW? Някой може ли да ми каже как са обслужванията му като периоди?
Зареждане при 0 и малко под нула навън. Чистене и т.н.? Ще съм много благодарен за такава информация!
buritoo - напреднал
Всичко зависи от горивото, което позваш, влажността му, работната температура на котела, тягата .... Моето мнение е, че веднъж седмично трябва да почистиш димните канали в горния край на котела за да запазиш добрия топлообмен, а пепелта зависи от горе написаното. Просто който и какъвто и да е котел работи по-добре когато е чист. Проблем е единствено по-рязкото отваряне на горната врата, което води до леко изпушване.
filmatoplo - майстор
Да , както при Атмоса , преди отваряне на вратата по време на горене , се отваря клапата за димни газове . :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 22

Тема "Съвети за избор на котел на твърдо гориво на старо." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: