• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
С вграден термостат е , скъпа -но точно такава трябва да е . :wink:
petar_tsonev - напреднал
Здравейте,
И моят въпрос е за това как да затопля два бойлера със соларна система . Единият е 120 л. а другия 150 л. И двата са с по две серпентини и свързани към котле на твърдо гориво. Големият бойлер беше вързан към селетивен соларен панел, но понеже правя ремонт на покрива, го разкачихме и свалихме. Въпросът ми е: мога ли с един слънчев панел да подгрявам и двата бойлера или са ми необходими два панела, всеки с отделно управление и помпа?
На селективен или вакуумен панел да се спра?
x1pokrat - специалист
"petar_tsonev" ако ползващ котлето можеш да минеш и със по-евтиния вариант--селективни панели.За зимата говоря.Иначе лятото мнооого голяма разлика в КПД-то м/у плоски селективни и вак.тръбни няма ,освен в цената.В момента съм изпълнил втората схема на свързване с вак.тръбен -30 тръби и подгрявам общо 230 литра вада. Температурата на колектора не се е вдигнала повече от 65 градуса .Изключил съм ел.донагряването на бойлерите и не съм останал без топла вода,а си ползваме без да правим някакви икономии откъм вода. :rolleyes:
syncho - майстор
x1pokrat какъв е тоя вакуумно тръбен, който си сложил? Това е просто смешно 30 тръби да не могат да вдигнат бойлера повече от 60С. В неделя пуснах една инсталация с Клобен-ски колектор 14 тръбен ф47 (стария модел) на 150л. Понеже късно вечерта я приключихме напълнихме бойлера със студена вода и на другия ден вечерта беше стигнал 75С в долната част на бойлера...
x1pokrat - специалист
Колекторите са 2x15 тръби на фирма доставчик " Solar Home ".Нарочно съм ги монтирал под наклон 50 градуса(зимно),може би затова сега не са вдигнали повече от 70 градуса.Лятото е ясно ,че има ли слънце ще работят--зимата -зимата му майката.230 литра вода все пак.
syncho - майстор
Това са 30 тръби!!! Ако искаш и на 0С да ги сложиш 230л трябва да ги изпаряват... Тоя клобенския също не съм го слагал на 40-45С - в момента е по покрива... не повече от 20-тина градуса. Разликата при вакуумните в наклона на колектора не дава толкова голямо отражение на добива колкото при плоските. Много малко дават тия колектори дето си ги сложил нещо не е наред.
x1pokrat - специалист
малко снимки

Прикачен файл

10092011748.jpg
x1pokrat - специалист
още една снимка

Прикачен файл

10092011747.jpg
syncho - майстор
Мда сега виждам, че не е в теб проблема... те за това са толкова евтини тези... :)
x1pokrat - специалист
Няма парички за по-добри....
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Как да свържем два бойлера ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: