• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Здравейте, най-после имам действаща отоплителна система, къде правена от мен, къде от фирма...Имам едно питане по връзването на котела към бойлера. Вижте на снимките, и ми кажете, прав ли съм, че си мисля как бойлера е свързан погрешно?
Нали входа на бойлера трябва да е свързан на изхода на котела? Тоест, котела е Бош 2000B, горната тръба е изход - връзва се с долната тръба на горната серпентина на бойлера? Къде седи възвратния клапан с електромагнитния винтил, който се затваря, и пуска бойлера на ток, когато котела изстине? Стрелката му сочи КЪМ бойлера, а по схемата на бош би следвало да е ОТ бойлера, и на изходящата тръба от бойлера към котела.

Изображение


На самите две табла има предпазител и регулатор, на колко градуса да ги настроя? Лявото включва и изключва електрическия нагревател на бойлера, дясното, по-малкото, включва Ладомата и като гледам, електромагнитния винтил е вързан и той там.
Опитвам се да разбера действието на системата, затова може и да задавам такива въпроси...

Изображение

Изображение

Изображение
filmatoplo - майстор
Връщащата тръба от серпентината на бойлера -сте я свързали пред Ладомата -което е грешно, говоря за полипропиленовата тръба под самия Ладомат на снимката .После-имаш ли отделна помпа за към радиаторите или бойлера , ако няма -сложи. :wink: Обясни ми моляте сега действието на клапана .
kalin72 - майстор
Не, нямам друга помпа. Ладомата върши идеална работа, засега.
Основно ме притеснява това в бойлера, но от фирмата монтажник казаха, че бойлера е вързан на малкия кръг, и би следвало да загрява...довечера ще му спря тока, да видим :)
Клапана би трябвало да пусне елнагревателя когато водата в бойлера изстине, и няма топло от котела.
filmatoplo - майстор
Не го смятай за заяждане -а като приятелски съвет, бойлера не е свързан както трябва , и без втора помпа не може. :wink: Няма такова нещо -бойлера свързан на малкия кръг -преди Ладомата -нищо не се свързва . Как клапана ще пусне ел нагревател :? :) .
kalin72 - майстор
Изобщо не го смятам като заяждане, а като отговор от знаещ :)
Така и предполагах за бойлера...сега ще се обадя да ги викам отново, да си го поправят. Как трябва да е според теб?
filmatoplo - майстор
Сега сигурно си гледал най малко схема на свързване на Ладомат , има го най вече при Атмосите в сайта им Atmos .cz там дават 42 схеми .Та- Ладомата се свързва както твоя , после на топлата вода се монтира втора помпа с посока към радиаторите , като бойлера се свързва като радиатор веднъж , и втори път може да го свържеш с отделна помпа в паралел на тази за радиаторите ,ако и бойлера ще има своя помпа -на двете помпи се монтират възвратни клапи да не се смесват кръговете.Предполагам че ти ще монтираш още само 1 помпа за падиаторите и бойлера заедно -като връщащата тръба от серпентината на бойлера (долната тръба) се свързва в задния край на Ладомата тоест там където се свързва връщащата от радиаторите :wink: .Преправи го и си гледай кефа .Помпата на Ладомата да стартира със самостоятелен термостат на 55 градуса , помпата за радиаторите със самостоятелен друг термостат да тръгва след като Ладомата е отворил големия кръг -чак след 70 градуса .А ел клапана трябва да затваря след като бойлера се загрее на колкото си го нагласил с друг термостат примерно на 65-70 градуса.Всичко друго е лъжа , пари на вятъра.
kalin72 - майстор
Благодаря, може ли да го начертаеш, или да посочиш схема някъде в нет-а, гледах на Атмос, но там не видях подобно нещо. Също така, наистина нужна ли е втората помпа, за парното?
naskov - майстор
По принцип входа на серпентината на боилера е отгоре и изходящата вода от котела трябва да се подаде там. В твоя случай, както пишеш е обратно, но това не е фатално. Комбинацията от обратен клапан и ел. вентил ми струва излишна, незнам какво са имали предвид колегите като са го направили. Ел. нагревателя на болйлера се включва сам, когато температурата на водата падне под определна стойност, която задаваш ти. Ел. вентил не включва нагревателя. Тръбата, за която говори филматопло и спред мен не е на мястото си. Бойлера така би трябвало да не работи.
kalin72 - майстор
По принцип входа на серпентината на боилера е отгоре и изходящата вода от котела трябва да се подаде там.
В момента е точно така, но според Бош инструкциите трябва да е обратно. Ако наистина не е проблем, ще го оставя както е.
И да, бойлера в момента не работи, или по-скоро работи, но едва в края на горенето на котела, или поне така забелязах снощи...предполагам причината е точно този магнитен клапан, ненастроен както трябва. То и не виждам логика да е там...
Според вас изходната тръба от серпентината би трябвало да бъде вързана ПРЕДИ дясната тръба на Ладомата, правилно ли разбрах?
filmatoplo - майстор
Горното на серпентината е вход ,и там се свързва горещата вода идваща от изхода на котела -тръбата която праща топло и към радиаторите , долното на серпентината е изход , и той се свързва зад Ладомата заедно с връщащата се от радиаторите .А схемите са си там в -Атмос.чз Онзи възвратен клапан не трябва да е там , и бойлера ти въобще сега не работи , също и радиаторите -без втора помпа -сложи задължително , има и за по 70лв.Дори и да твърдиш че радиаторите топлят -те сега са загрети само в горния край със слаба циркулация , в студа ще се убедиш ако останеш без втора помпа. :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Помощ за връзване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: