Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dedal - специалист
Тази година затворих системата и забелязах нещо много странно.
Самата помпа има разширител от 2 литра, но защото реших, че е малък и сложих и друг 25 литра. Затворена система и го закачих на колекторите след радиаторите.

Забелязах обаче, че помпата с този разширител не се държи адекватно.
В смисъл. Водата е 38 и я вдигам на 45. Компресора трябва да тръгне с пълен капацитет от 3 киловата (има си собствен електромер) да загрее водата и да свали оборотите.

Е да ама не. Компресора работи на 1,5 киловата и едва качва температура. В секундата с която спра този разширител и остана само с вградения и всичко се намества.

Вдигам от 38 на 45, компресора стартира на макс обороти 3 киловата. Стига си 48 за нула време и спира.
Каква му е болката на този разширител. Какво ли не пробвах.
Пробваш да кача на 50, да го надуя на 1.5
Пробвах да сваля до 5 и да го надуя на 0,5.
Включен ли е този разширител и то не се държи адекватно.

Аз съм в шах с пешката. Сложих му кран за тъпото нещо и за сега съм го спрял.
При спряно горя 1.2 киловата на час и на всякъде е 22 градуса. Пусна ли го горя по 1.6 на час и единия и етаж е студен.

Някакви умни идеи ???
brum - майстор
Тъй като те слушам драмата е в циркулацията. На 2ят етаж не ходи топла вода като има разширителен съд. Та не е ТП виновна - единият път вижда товар етаж 1, другият път етаж 1 и 2. ОИ-то след ТП е проблемно. Ама защо - идея си нямам.
dedal - специалист
чет яну 18, 2024 3:59 pmbrum написа:
Тъй като те слушам драмата е в циркулацията. На 2ят етаж не ходи топла вода като има разширителен съд. Та не е ТП виновна - единият път вижда товар етаж 1, другият път етаж 1 и 2. ОИ-то след ТП е проблемно. Ама защо - идея си нямам.
Освен, че проблема не е в ТП за останалото не си прав.
1. Тестовете винаги се извършват при качване на температура от 7 до 45.
2. Няма консуматори. Просто затварям кранчетата на колектора и толкова. Но ако пусна консуматори долния етаж е студен.

Та свалям до 7, отварям крана на 24 литра разширител и ТП едва качва 40-42. Компресора бачка на под 50% от мощността или на 1.8 киловата като 150 вата са електроника и помпички.

Същия тест без 24 литра разширител.
ТП вдига от 7 до 48 за под 30 минути, компресора бачка на 100% от капацитета или 3 киловата. Компресора в секундата в която си стигне температурата и два отгоре спира.

Друго има опция да пусна нагревател. С 24 разширител нагревателя от 3 киловата не пали, без него чувам релето как пали и консумацията скача на 6 киловата.

Защо този разширител прави проблем?
Не е болка да ползвам само вградения от 2 литра ако топля, но аз искам и да охлаждам. А с охлаждане водата е от 5 до 50 о малък е разширителя. Или ще плюе вода или ще остане без вода.

Та търся логика как може разширител да пречи на парно. Па вдигнах до 50 надух го до 1.5, я системата на 1.8. После при вода 5 го надух на 0.5 и системата на 0.5.
Вари го, печи го с това не бачка и толкова.

А пусна ли консуматорите на 22 има друг парадокс. С допълнителен разширител имам пад от 1 градус в минута в буфера, без него имам пад от 1 градус на 10 минути. Температурата пада бавно от една страна и ТП я наваксва много бързо. В разширител температурата пада бързо и бавно я стигам.
И точно това не мога да вдяна. Ясно е къде е проблема, но не е ясно защо
Детето - специалист
Според мен по някаква причина се обърква потока на самата ТП и затова идват драмите. На мен ми трябваше сезон и половина да си кажа, че не ми харесва как работи ОИ която имам и да преправя малко нещата.
Ако направиш някаква схема ще е малко по лесно за всички да разберат и да открият къде ти е проблема

Тема "Термопомпа и разширител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: