• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jabata - специалист
Колега, малко не разбираш сарказъма във всичко.
Че върви, върви. То и москичва върви и е златна кола (ама за майстора). Както се казва 1 ден върви, 1 седмица е в бокса. Същото е и с тези камини. Прочети малко мнения за GoldenFire по форумите, и ще разбереш какво имат в предвид колегите. Хубаво търси човек евтиното, но според мене е налудничаво да взимаш възможно най най-евтиното на пазара, да питаш за мнения, и да не ти хареса някой като ти каже бягай надалече. Както има една приказва, всяко нещо си има цена. Но от опит знам, че една стока за да е много евтина има защо да е евтина, и същото време не винаги една стока която е много скъпа, има реална причина да е толкова скъпа. Така че истината е някъде по-средата. Има много камини в средния ценови диапазон, които пак не са супер качество, но са по-добри от златния огън. И няма да си вечния огняр който при -20 ще ремонтира камината. Освен цената е важен и сервиза, а от мнения на хора чувам че това е нещото което куца на тази марка.
straga - специалист
ОК, Колега,
мерси за мнението.
То и аз тепърва навлизам в сферата на пелетните камини и така да се каже съм още зелен.
Просто ми направиха впечатление "Златните огнъове" :) с цялото PR около марката и отзивите, които имат,но ще продължим да дерзаем.
Та така по въпроса:
Смятам да сменя камината ми с водна риза с пелетна такава.Старата камина е 18+5 кВ, Но да си кажа честно съм на ръба по мощност и ако ще взимам камина ще е от порядъка на 22 - 25 кВ мощност на водната риза.Може ли да ми препоръчате марки от т.нар. "среден диапазон" като цена , както се изразихте :)
andy_forresite - майстор
Старата ти камина е 18+5 kw ама максимални. Постигат се с дърва под 20% влажност (доста добре изсъхнали), нацепени на ситно и при оптимална тяга на комина при абсолютно чист топлообменник и димоотводи. Трябва да гориш по 7,5 кг/дърва на час в този момент и те за този час наистина да изгарят, а ти постепенно да дослагваш дърва в правилния момент. Може би някога и да си успял да постигнеш това. През повечето време си използвал под половината на мощността на твоята камина .
А при пелетните камини щом е добре настроена, с що годе добър комин, с осигурен приток на външен въздух и с хубави пелети, постигането на предписаните киловати топлинна мощност е абсолютно в реда на нещата. Ти пак си вземи 21-23 kw пелетна. Тя може да гори и на 6-7 kw. Сама ще определи на колко да гори. С такава мощност (21-23 kw) хората отопляват 180-250 кв.м. жилищна площ. Не по застроена площ, а по реална жилищна. В кубични метри може да са 450, може да са и малко над 500 куб. метра жилищен обем.
fbr - майстор
jabata написа:
Както има една приказва, всяко нещо си има цена..
Я ме светнете, че съм прост, какво повече има една горелка от една пералня да речем, че да струва колкото 5 такива.
LazarGanev - "Велик майстор"
fbr написа:
jabata написа:
Както има една приказва, всяко нещо си има цена..
Я ме светнете, че съм прост, какво повече има една горелка от една пералня да речем, че да струва колкото 5 такива.
А в една готварска печка какво има, че струва колкото 3 перални или 2 климатика?
lebendi - специалист
Имам наблюдения над камина Golden fire 18 кв на един сезон,за който е изгорила около 2,5 тона пелети без никакви проблеми/аларми,като през това време един път съм я разглобявал за основно почистване.Не ми допада особено и едва ли бих си я купил,но не мога и да я отрека-според мен си струва парите, защото не трябва да гледаме само какво получаваме а и какво даваме за него
fbr - майстор
LazarGanev написа:
А в една готварска печка какво има, че струва колкото 3 перални или 2 климатика?
Не всяка готварска печка е на цената на два климатика, но ако сравняваме цените на един и същи клас продукти от двата вида е видно, че има над какво да поработят китайците.
andy_forresite - майстор
Често цената на една стока се определя от склонността на клиента да я плати. С други думи докато има кой да плаща исканата цена за горелка, цената й ще е толкова. Същото е и с пелетите от дървесина - на мен 370-380 лева за тон са твърде висока цена, но има много хора, които с охота я плащат, че дори и по 450-500 лева да са те пак ще я платят. Не знам за мода ли става въпрос, за демонстрация на статус ли, какво и аз не знам, но това противоречи на здравия разум.
За да се произведе една горелка екип от хора се събира и всеки дава някакви предложения как да изглежда, къде да седи вентилатора, какви компоненти да има на платката, как ще работи и т.н. Това не става за 2 часа, нито за 2 седмици, а за много по-дълго време. На този екип се заплаща за полагания труд в процеса на проектиране и умуване. Когато изделието стане факт са се е натрупала значителна сума разходи за заплати, осигуровки, командировки, материали, ел. енергия, наеми и др. Тези разходи плюс печалбата се включват в цената на горелката. Получава се така, че в нея има части за 200 лева, а тя струва 2000. За да й падне цената трябва хиляди клиенти да започнат да купуват, а производителят да печели от оборота, т.е. да намали цената. Но ако тя се купува като топла баничка за 2000 цената й няма да мръдне. Поне не надолу. Сега е моментът някой да направи горелка за крайна цена 600 лева, която да може същото като Г(о)рейко и Пелас екс рево взети заедно, говореща чрез SMS кога да се почисти котела, кога да се зареди гориво, да знае кога да се включи и изключи, да прави кафе сутрин ... и ще избие рибата.
Сега има конкуренция и м/у производителите на горелки, и на котли, и на гранули. Клиентът обаче е склонен да плаща исканата цена и тя съответно няма да бъде променена в посока надолу. Никога.
jabata - специалист
fbr написа:
Я ме светнете, че съм прост, какво повече има една горелка от една пералня да речем, че да струва колкото 5 такива.
Истината е, че горелките ги има от сравнително скоро, и като е ново изделие цените ще са такива. С времето ще падат, а това е така, защото за всяко ново изделие се влага инжинерен труд (за измислянето) който се калкулира в цената. И след време като се изплати ще започне да пада. А все пак печки или перални има от 100 години и вече и най-малкото дете знае как работи.
Другия момент е, желязото. Все пак в горелката се влагат по специални метали, обработени, закалени и т.н. А както на всички е известно тази обработка изисква по специална апаратура, която струва пари. Както се казва едно елементарно закаляване на едно малко детайлче и поне 100 лева са отишли.
А все пак, цените на горелките падат. Преди 10 години една горелка без модулация, без нищо, само On/Off беше над 3000 лева, така че падат.
А на който не му харесва, да си кара с пернишкото чудо за 100 лева, и да е главен огняр.
filmatoplo - майстор
При колегата Н Ганев има еда мн хубава камина ,даже може да се види как работи на живо ,ако сте близо до Габровския край.тоест той може да ви обясни плюсовете на камината най добре .Защо го казвам това,просто съвпадение с изискванията на клиентите към съвкупността -представител,монтажник,сервиз за прелаганата стока изпълнена от един човек .За качеството на камината лично трябва да се види ,производство за Германия ,килограмите само като се чуят над 260 кг за 16-18 киловата .Да не рекламирам повече око да види ръка да пипне .
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31

Тема "Камина на пелети с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: