• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 31
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
chandler_vt - специалист
Здравейте,

Имам един такъв въпрос относно пелетните камини с водна риза: може ли такава камина да се използва за подово, при положение че температурата на водата при подово е значително по-ниска? Т.е. може ли камината да върти вода с 26-27 градуса и да не ги надвишава?
Става дума за къща на 1 етаж с добра изолация на стени, под и таванска плоча. Отоплявана квадратура: около 65 кв.м. От тях 33 кв.м е дневната, която евентуално ще се топли без подово, а от самата камина. Подовото ще е евентуално в две спални - 12 и 13 кв.м и 6 кв.м баня.
Или е по-добре да се слагат радиатори?
Идеята ми за подово е заради ограниченото пространство в спалните и понеже са с френски прозорци, евентуален радиатор трябва да се сложи до прозореца и ще заеме мястото за един шкаф/комод например.
kalin72 - майстор
chandler_vt написа:
Здравейте,

Имам един такъв въпрос относно пелетните камини с водна риза: може ли такава камина да се използва за подово, при положение че температурата на водата при подово е значително по-ниска? Т.е. може ли камината да върти вода с 26-27 градуса и да не ги надвишава?

http://tech-dom.com/statii.aspx?id=463
syncho - майстор
Както Калин е написал, е напълно възможно. Просто се добавят необходимите материали за понижаване на температурата. В печката си стоят високите градуси, а в подовото - ниските. Това е много често срещан тип инсталация и ние поне постоянно я изпълняваме.
chandler_vt - специалист
syncho написа:
Както Калин е написал, е напълно възможно. Просто се добавят необходимите материали за понижаване на температурата. В печката си стоят високите градуси, а в подовото - ниските. Това е много често срещан тип инсталация и ние поне постоянно я изпълняваме.
А в дневната, където ще е камината, нужно ли е да се слагат тръби за подово или може да се топли доволно само от камината? И каква мощност трябва да е камината долу-горе? Ще топли общо 65 кв.м (днвна: 33 кв. м).
syncho - майстор
По-добре си сложете тръби, защото не се знае в бъдеще дали ще сте още с тази камина или ще решите някакъв друг вариант. Така винаги ще можете и да ги пускате и съответно да не ги пускате.

Относно мощността - най-малката мощност камина. В момента мисля, че се предлагат такива с до 10-11кВ на водната риза. Една такава ще е напълно достатъчна дори и бойлера да си вържете.
adesio - специалист
syncho написа:
По-добре си сложете тръби, защото не се знае в бъдеще дали ще сте още с тази камина или ще решите някакъв друг вариант. Така винаги ще можете и да ги пускате и съответно да не ги пускате.

Относно мощността - най-малката мощност камина. В момента мисля, че се предлагат такива с до 10-11кВ на водната риза. Една такава ще е напълно достатъчна дори и бойлера да си вържете.
на -17 котела не дава това на занижени стоиности
Последна промяна от adesio на ср яну 20, 2016 9:13 pm, променено общо 1 път.
adesio - специалист
adesio написа:
syncho написа:
По-добре си сложете тръби, защото не се знае в бъдеще дали ще сте още с тази камина или ще решите някакъв друг вариант. Така винаги ще можете и да ги пускате и съответно да не ги пускате.

Относно мощността - най-малката мощност камина. В момента мисля, че се предлагат такива с до 10-11кВ на водната риза. Една такава ще е напълно достатъчна дори и бойлера да си вържете.
na - 17 sa gola voda ako si promenil nastoikite ina4ee na goljm razhod sa dobre
za 23 kw kamina govorim
adesio - специалист
adesio написа:
adesio написа:
syncho написа:
По-добре си сложете тръби, защото не се знае в бъдеще дали ще сте още с тази камина или ще решите някакъв друг вариант. Така винаги ще можете и да ги пускате и съответно да не ги пускате.

Относно мощността - най-малката мощност камина. В момента мисля, че се предлагат такива с до 10-11кВ на водната риза. Една такава ще е напълно достатъчна дори и бойлера да си вържете.
na - 17 sa gola voda ako si promenil nastoikite ina4ee na goljm razhod sa dobre
za 23 kw kamina govorim
което е нормално според мене 21 градуса е нормално пак незнам .......
syncho - майстор
Aз си изказах мнението на база опита, който имам и на база представените данни не виждам смисъл да променям отговора си. Избора е ваш в крайна сметка, но имайте предвид, че колкото по-голяма мощност сложите, толкова по-голяма ще е и минималната мощност. Много пъти сме коментирали за преоразмерени системи във форума и резултатите са ясни.
Единственият плюс от по голямата мощност на камината ще е в по -големият бункер за пелети , но ще има и редица недостатъци в случая...
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 31

Тема "Камина на пелети с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: