• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 31
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mili4uk - напреднал
Здравейте,
имам нужда от съвет и гледам май съм попаднал на правилното място :)
Накратко - апартамент на 4-ти етаж, с изолация хубава , пвц дограма. Квадратурата е към 110 квадрата с тавван на 2.7
Имам голя хол с кухня приблизително към 60 квадрата.
Имам изградена цялата инсталация с радиатори и ел котле ekotermal с електронно управление 8 kw.
Проблемите са два - сметките за ток... но по-големия проблем е че в хола няма затопляне - 20 градуса макс. Имам два радиатора алумин - с 18 и с 8 глидера, по 125 вата (по спесификация) на глидер.
Ясно е че е малко, но поради ред причини така се случи и по-лошото е че не мога да сложа повече.
Днес ми звъннаха с предложение което ми се стори много изгодно и в случая ще ми реши проблемите.
Става въпрос за ето тази камина на пелети с водна риза - Термо Орион с цена в сайта 5850 лв.
http://www.residental.thermodesigntotal ... y-142.html
Връзването е безпроблемно, и камината ще стой в хола.
Та към въпросите - има ли някой идея или някаква инфомрация дали е хубава, лоши хубави страни и т.н. точно за този модел.
Като цена, ще я взема с огромна отстъпка, така че предполагам ще дойде на доста прилична цена.
Но дали ще върши работа ? Дали има някакви "знайни" дефекти точно този модел ?
Ще топли ли самата камина (тялото) допълнително помещението (освен радиаторите)
Стъклото пари ли много - имам малко дете на 1.6 месеца и сега пипа всичко и ме е страх да не се лепне за стъклото.
Има ли някаква ориентировъчна средна норма за харчене - примерно ако гори 24 часа вече на затоплено помещение - колко приблизително кг ще изхарчи...
Има ли някакви спесифични изисквания от към вид пелети (размера е стандартен)
ей такива неща... някой ако може да помогне с информация ще съм му много благодарен
Благодаря предварително
Bobivan - специалист
Малка е каминката за твоята квадратура.....
LazarGanev - "Велик майстор"
Bobivan написа:
Малка е каминката за твоята квадратура.....
Стига бе, наистина ли? Нямам твоя опит с камините, но ми стана интересно. Не ги ли поддържа тези киловати?
mili4uk - напреднал
В момента имам наблюдение върху ел.котлето което е 8 кw.
Ползвах го миналия сезон, и от месец този сезон.
Срено на месец идва към 3,5 kw на час харчене. Това приблизително в лева е към 16 лв грубо казано за 24 часа.
Въпроса е че в големия хол, веднъж радиаторите не са достатъчни ако ще да сложа и 100kw електрическо котле (затова питам дали камината има шанс да се оправи с този проблем)
Затова ми е важно да я сложа в хола и да топлоотдава
За цената аз която стигнах с пелетите и сметнах ориентировъчно за камината е към 7 лв на 24 часа.
filmatoplo - майстор
Направи парите по 2 , и си готов за 24 часа :wink:
mili4uk - напреднал
filmatoplo написа:
Направи парите по 2 , и си готов за 24 часа :wink:
Ще се опитам да обясня как аз стигнах до тази цена.
Имахте предвид че нищо не разбирам и не ми се смейте много :)
Чувал пелети 10 кг ги взимам на 3.80 лв
Среден разход на камината 2 кг на час
от 24 часа - да работи 10 часа (електронното управление я спира по подобен начин на ел.котлето.)
накратко за 24 часа ще имам 7.60 лв

Възможно е и много да бъркам :) затова и пиша тук да помагате
joro_vn - специалист
В спецификацията е записано - " Номинална мощност чрез излъчване max. 3.47 kw - min. 1.83 kw". При тези 26 ребра в хола имаш максимална мощност от радиаторите 3250 W. Така че отоплението в хола почти ще се удвои.
А какви са тия камини и производителя им е въпрос на който нямам отговор. КПД-то което е посочено е малко ниско, а какво е реалното е съвсем неизвестно. И нищо не пише за изискваното качество на пелетите.
Ако решиш да слагаш такова животно, нека да е доказано марково, не си купуваш джапанки дето ако не ти харесат можеш да хвърлиш.
mili4uk - напреднал
joro_vn написа:
В спецификацията е записано - " Номинална мощност чрез излъчване max. 3.47 kw - min. 1.83 kw". При тези 26 ребра в хола имаш максимална мощност от радиаторите 3250 W. Така че отоплението в хола почти ще се удвои.
А какви са тия камини и производителя им е въпрос на който нямам отговор. КПД-то което е посочено е малко ниско, а какво е реалното е съвсем неизвестно. И нищо не пише за изискваното качество на пелетите.
Ако решиш да слагаш такова животно, нека да е доказано марково, не си купуваш джапанки дето ако не ти харесат можеш да хвърлиш.
Благодаря ти за отговора. Въпроса тук е че точно тази, мога да я взема на много прилична цена. Хубавото е че ми дават и 3 години гаранция. Друг вариант ми е да търся български, сръбски или подобни но точно затова реших да питам за тази специално. Хубавото е че и има възможност да взема допълнителни екстри за затопляне на водата (както ми го обясниха нещо като проточен бойлер) и др. което в моя случай е доста приложимо.
mili4uk - напреднал
Здравейте отново :)
Взех камината и я монтирах. Малко начални наблюдения ако някой се итнересува :
1. Успях да постигна затопляне на голямото помещение - държи 23-24 градуса
2. Работи 5 дена, за което успях да изхарча към 150 кг пелети - 10 чувала. Това е със всички експерименти които си правех, не оптимална работа на камината, първоначално затопляне, студени дни и т.н.
Взех пелети - Австийски мисля че са 7 лв/15 кг.
3. Мощноста е напълно достатъчна - настроил съм я на 3-та от 5 степени, като до 1 час стига на 1-ва, работи 2 часа някъде и спира за час.. час и половина в зависимост от външната температурта.
4. Настройл съм я на 24 градуса външния термостат на камината и 65 градуса на водата. Всички радиатори са с термоглави, но повечето съм ги отворил на 5 за да отопли хубаво всичко :)
5. Камината работи перфектно с изключение на комина ми - явно му е много малка тягата (комина е 2 метра само - не се смейте) но поне е изолиран и т.н. Като има вятър работи идеално, стопли ли се и утихне ли всичко ... камината дава грешка за налягането
6. Включих я да тегли въздух от самото помещение заради комина - ако включа свеж въздух от вън (студен) почва пак да губи налягане. Това предполагам не е хубаво, но въпроса ми тук е има ли някакъв проблем за децата ? Тегли ли кислорода от стаята или нещо такова ?
7. При нас често гасне тока вечерта за по 5-10 минути. Камината ако е в standby режим не и пречи, но ако гори - не продължава сама. Май ще трябва UPS и се чудя дали един обикновен компютърен например като този : http://www.stantek.com/?i=30664 ще ми свърши работа за да работи камината ~30 минути

Негативите - фикса за комина е поставен на изключително тъпо място - ниско долу на камината. Или трябва да се постави на нещо самата камина и да се повдигне, или не трябва да се слага коляно с капачка отдолу за саждите и за конденза. Много е важно това да се предвиди ако някой реши да вземе такава или подобна !

Все пак съм изключително доволен засега - постигнах и двете си цели - затопляне и понижаване на цената спрямо тока.

В момента по груби сметки ми излиза към 14 лв на денонощие, като смятам да падна на първоначалните -7 или 8 лева. Ще сменя пелетите с по-евтини, вече е затоплен апартемента, съответно и трябва да падне разхода.
Крайно оптимистична цел - 15кг/24 часа :))))))
filmatoplo - майстор
filmatoplo написа:
Направи парите по 2 , и си готов за 24 часа :wink:
Май познах , при външни температури минус-10 гр ,със сигурност ще искаш да съм прав .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 31

Тема "Камина на пелети с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: