• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zhristov - напреднал
Здравейте, отварям нова тема за моя случай, тъй като вече ми е неудобно да експлоатирам чужда тема.

Та, казусът е следния: Двуетажна къща, като в момента само първия етаж е обитаем и съответно е цел на отопление за следващите 3-4г. Пълната площ на етажа е около 100кв.м., броейки обаче само помещенията където ще има радиатори: 83кв.м. Топлоизолация - 8см ЕПС. Доста загуби обаче има през тавана. Вторият етаж си е на груб строеж, само тухла и колони, няма дограма, т.е. да не го броим дори за покрив. Предвиждам изолация на таваните с окачени тавани с вата.

Имам положени тръби за 6 радиатора, монтиран колектор. За котела е предвидено котелно помещение 3.6кв.м. Коминът го приключвам тази седмица (виж тема).

Желанието ми, а и според бюджета, е да се насоча към отопление с твърдо гориво, предимно въглища с опция след 3-4г да се мисли и за втория етаж и за редуциране/премахване на хамалогията, т.е. преминаване на пелети.

В предната тема стигнахме до следните изводи и добавям някои мои идеи:
1. Стоманен котел Bosch Solid 2000 B - K 24 или K 25.
2. Нужда от буфер. Ако под буфер се разбира бойлер за гореща вода, какво ще кажете за бойлер с две серпентини (за евентуална инсталация на слънчев колектор лятото), като тука отново ми щракна една идея: да се вържат и двете серпентини към котела, като втората играе ролята на защита, т.е. ще се включи само ако температурата достигне определена критична стойност.

Така, дано съм успял да ви опиша с какво разполагам и каква е мисията. Освен съвети, приемам и оферти за котела, помпите, разш. съд., датчици, клапани, глидери, термоглави и т.н. и съответният монтаж на цялата система.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не каза откъде си, че да не се морим да пишем :-D
zhristov - напреднал
Да, пропуснал съм. Коригирах си профила. За София става въпрос, което ще значи, че колега Лазаре, ще разчитам предимно на съвети от тебе :sad:.
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, все ще се намери някой наблизо :)
lakosste - специалист
zhristov написа:
Здравейте, отварям нова тема за моя случай, тъй като вече ми е неудобно да експлоатирам чужда тема.

Та, казусът е следния: Двуетажна къща, като в момента само първия етаж е обитаем и съответно е цел на отопление за следващите 3-4г. Пълната площ на етажа е около 100кв.м., броейки обаче само помещенията където ще има радиатори: 83кв.м. Топлоизолация - 8см ЕПС. Доста загуби обаче има през тавана. Вторият етаж си е на груб строеж, само тухла и колони, няма дограма, т.е. да не го броим дори за покрив. Предвиждам изолация на таваните с окачени тавани с вата.

Имам положени тръби за 6 радиатора, монтиран колектор. За котела е предвидено котелно помещение 3.6кв.м. Коминът го приключвам тази седмица (виж тема).

Желанието ми, а и според бюджета, е да се насоча към отопление с твърдо гориво, предимно въглища с опция след 3-4г да се мисли и за втория етаж и за редуциране/премахване на хамалогията, т.е. преминаване на пелети.

В предната тема стигнахме до следните изводи и добавям някои мои идеи:
1. Стоманен котел Bosch Solid 2000 B - K 24 или K 25.
2. Нужда от буфер. Ако под буфер се разбира бойлер за гореща вода, какво ще кажете за бойлер с две серпентини (за евентуална инсталация на слънчев колектор лятото), като тука отново ми щракна една идея: да се вържат и двете серпентини към котела, като втората играе ролята на защита, т.е. ще се включи само ако температурата достигне определена критична стойност.

Така, дано съм успял да ви опиша с какво разполагам и каква е мисията. Освен съвети, приемам и оферти за котела, помпите, разш. съд., датчици, клапани, глидери, термоглави и т.н. и съответният монтаж на цялата система.
Добре си се ориентирал към този котел.
filmatoplo - майстор
Да- няколко години ще поупушиш тавана на котелното -след това с пелетите ще се оправи. :wink: Ако има лимит на парите -котела Бош е добре за сега ,инак котел Де дитрих или Виадрус у26 за сега поне да не се ядосваш -пък след 3-4 години -технологиите съвсем ще са напреднали за пелетите , тоест тогава ще си купиш вече чудото на техниката за пелети. :wink:
zhristov - напреднал
filmatoplo написа:
Да- няколко години ще поупушиш тавана на котелното
По-добре да е тавана на котелното, отколкото както сега тавана на всекидневната ми от обикновената ми каминка.

Относно буферния съд, попочетох малко и явно не винаги такъв съд е и бойлер за БГВ. На няколко места, обаче засякох че и такъв вариант има, комбо бойлер, т.е. хем е буфер, хем бойлер. Доста неща все още не са ми ясни. Например буферен съд с две серпентини. Коя серпентина за какво е? Кое прави един буфер и бойлер, т.е. къде е съществената разлика?
zhristov - напреднал
Вече 3 дни чета за котли, и тука във форума, и по сайтове, цени, таблици... Минах през няколко варианта: от чугунен Виадрус или Демир Докум, през Атмос Комби, и пак се върнах на стоманения Бош. Триходов ли е там, с по-добър топлообмен. Атмоса го отписвам, щото скъпичък засега, па прблемът с влажността както на дървата, така и на въглищата не е за пренебрегване, въпреки че имам дворно място за изграждане на навес. 25-30кубика дърва не са шега работа. То и въглищата 2-3-5тона и нагоре как се мъкнат от улицата до двора си е един ден фитнес.


Сега, основния ми проблем е не парите за котела. Имам и за по-голям, въпросът е с кой котел ще е най-оптимално/икономично.

Уточнявам, че засега желая да утоплявам само един етаж с грубо 100кв.м площ с височина 3м + бойлер 150-200л. По сметки на проектант, това е 7кВ 5 радиатора + 8кВ за бойлер = 15кВ. По съвет на мой приятел котелът не трябвало да работи на пълната си мощност през по-голяма част от времето, затова трябва да има резерви.

Затова сега пак съм изправен пред избор. Кой точно Бош - 24, 25 или 32кВ?
Последна промяна от zhristov на пет ное 25, 2011 12:10 pm, променено общо 1 път.
netcho - специалист
zhristov написа:


Сега, основния ми проблем е не парите за котела. Имам и за по-голям, въпросът е с котел ще е най-оптимално/икономично.

Уточнявам, че засега желая да утоплявам само един етаж с грубо 100кв.м площ с височина 3м + бойлер 150-200л. По сметки на проектант, това е 7кВ 5 радиатора + 8кВ за бойлер = 15кВ. По съвет на мой приятел котелът не трябвало да работи на пълната си мощност през по-голяма част от времето, затова трябва да има резерви.

Затова сега пак съм изправен пред избор. Кой точно Бош - 24, 25 или 32кВ?
Моя е 24 ка Бош и имам кранове на щтранговете за горен/долен етаж и ги отделям в зависимост от това къде ще се стои повечко и не е проблем даработи на по малко радиатори като съответно разхода пада кажи речи наполовина . За уточнение 2 етажа х 75 кв.
torbalan - Дървен философ
и защо твоя приятел те е посъветвал, че не е добре котела да работи на пълна мощност и трябва да избереш по-мощен?

след като проектанта ти е сметнал някаква мощност - най-добре си купи котел с такава мощност или най-близката по-голяма (аз за себе си бих взел най-близката по-малка)


като караш котела да работи на по-ниска мощност - намаляваш КПД-то му, съответно губиш повече енергия в околната среда...

а проектанта изчислява мощностите за най-студените дни...
колкото по-близки са параметрите при които работи котела до "номиналните" толкова по-високо му е КПД-то и толкова по-малки са ти загубите на левчета...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Решение за отопление на къща 100кв.м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: