• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vlado_sm - специалист
След доста опити мисля , че вече го докарах до режим, който за момента ме задоволява.Затова реших да споделя какви са ми настройките-може да са от полза на някой.Става въпрос за горелка IVG S40.
Горелката е настроена на 16 кВт, шнек 1700г/6м,пелети пауза 15 сек,първа доза-52,мощност на вентилатора 80%.В началото имах проблем-всеки ден имах поне една кофа изпадали неизгорени пелети-преценихме , че може би е заради плътността им, защото доста много изскачаха при първото зареждане на горелката , а при самото продухване от вентилатора изпадаха още повече.По съвет от производителя повдигнахме самия пепелник с една планка, но това не беше достатъчно, затова намалих продухването на минимум-на 30 мин по за 2 секунди.Сега ми се натрупва повече пепел, но се надявам , че след поставянето на самопочистването(бъркалката) тези дни ще се нормализира.Температурата на котела я държа около 48-50 градуса през деня и вечер я намалям на 42-пробвах със спиране на горелката за интервала от 23 до 5 часа, но резултата беше по-лош.Стаите изстинаха и вместо икономия се получи обратния ефект.Разхода не мога да го засека точно , понеже бункера ми е доста голям , но е около 2 чувала за 24 часа.Само да добавя , че отоплявам около 160 м2 (някъде около 20-22 кВт са ми консуматорите) и се поддържа температура около 22 градуса денем и 19-20 нощем.Дано да съм помогнал, макар че според мен настройките много зависят от качеството пелетите.
LazarGanev - "Велик майстор"
Само да вметна, че при 16кВт разходът на горелката би трябвало да е 3.5кг/час или 84кг/денонощие - почти 4 чувала. Следователно горелката в момента не работи на 16кВт, а си я закрепил да работи на 8кВт - толкова, колкото ти сметнах че са радиаторите при 46*С :wink:
filmatoplo - майстор
Завода си видя грешката и монтира чистачката , но има още какво да се желае около тази горелка . :) Аз смених 3 вида пелети докато тръгне както трябва , наистина работи добре само с качествени пелети .С лошите пелети -няма мощност , задръства горелката и пепелника е пълен с не изгорели пелети :wink: .А това дето ще ти казват -да повдигаш решетката ми се струва не сериозно , ами да бяха я повдигнали заводско :wink: Последно при мен на настройка 24 киловата гореше 30 грама през 10 секунди -това при начално палене и студени стаи и радиатори 8 градуса , за около 3 часа в стаите вече беше към 20 и няколко градуса (не съм мерил с термометър ).За препоръчване е горелката да гори непрекъснато , тя ще си влезе в режим на модулация след като затопли помещенията и температурата на водата наближи или достигне настроената .Постепенно ще уцелиш на колко киловата ще ти работи най добре затопляйки сградата и с така наречената икономия -около или под 2 чувала за 24 часа. :wink:
vlado_sm - специалист
Имам съмнение , че пелетите ми са прекалено леки и затова хвърчат.При начално зареждане винаги скачат по целия котел-по време на работа го няма този проблем сега, но пак казвам че работя без продухване и с повдигане на пепелника с 3 броя винкели :) Това трябва да е временно докато се види от къде е проблема, но да видим какво ще се получи.Момчето също омекоти насочващата пластинка, като и залепи двойнозалепващо и дори се колебаеше дали да я махне напълно.Мисля , че пелетите ми са доста дребни-не са по-дълги от 5-7 мм и затова се засилват така.Иначе си изгарят добре-не остават неизгорели, но се натрупва пепел и малко шлака-веднъж дневно я избутвам с един нож. Бъркалката ми се оказа с дефект в моторчето и сега чакам да ми доставят нова-да видим как ще работи с нея.Момчето , което ми монтира е със същата горелка и се оплака , че при него пелетите са с такова лошо качество, че се образува шлака на самата бъркалка и тя се движи с нея-буквално прави топка на бъркалката.За сега на тези настройки си държи една добра температура-21-22 градуса , но да видим като стане зима-истинска.
filmatoplo - майстор
Владо колко грама пелети пуска през 15 секунди. :?На кой режим си .
emilvelkov73 - специалист
Колеги,толкова ли няма кои да пусне едни настроики-параметри за Фероли Сън П 7,
моля Ви някои да се прежали за да потръгнат нещата и при мен.
Ако някои реши да се жертва моля да ги прати на email:
emilvelkov73@gmail.com
Благодаря предварително на всички които се отзоват на моя зов за помощ.
vlado_sm - специалист
Аз съм на ръчен режим.Не знам кое точно показва грамовете за 15 секунди , затова ще ти кажа настройките.Мощност-16 кВт,шнек 1700 г/6мин, пелети мин.-3,5, пелети макс-20,5, пауза-15 сек, първа доза 52, изгаряне доза 4 мин, въздух запалване-50 и въздух горене 80. Утре ще кача снимка на пелетите , че си забравих кабела.
filmatoplo - майстор
:) Владо -за пелети макс питах -при теб за 16 киловата са 20,5 с пауза 15 секунди , а при мен за 24 киловата са- пелти макс 30,4 с пауза 10 секунди . :wink: Аз топля 300-320 квадрата , глидерите са кусур , 82 глидера на 800 , 66 глидера на 350 , 28 глидера на 500,и 4 броя лири . :wink:
vlado_sm - специалист
Моите са vox 500 и са 136 глидера - даже част от тях не са пуснати да работят, понеже стаите не се ползват и майка ми си мисли, че икономисва по този начин-с пенсионер на глава не се излиза.Значи да взема да намаля дозата? Това ли е твоето мнение?
Ето така изглеждат пелетите ми-снимах ги до химикала за мащаб :) Не знам дали не са дребни или просто по-леки та изскачат така.
Изображение
filmatoplo - майстор
Моите пелети с които работи добре горелката са подобни да не кажа същите по едрина , подскачат си екстра и се подреждат равномерно по скарата и се запалват лесно .Предишните бяха едни по дълги и се купчеха в началото на скарата и задръстваха -защото са по тежки , по трудно се палят и така забавят положението.Горят само отпред , а не в цялата скара .Тези малките като паднат в скарата се подреждат почти навсякъде равномерно , около тях веднага ги обгръщат пламъци и се палят за част от секундата , след 10 секунди отново падат нови пелети пак равномерно разпръснати върху разгорелите се вече и така цикъла продължава :wink: .Вече съм убеден че колкото са по дребни пелетите -повече въздух има около тях при горенето , по малкото пелетче се нуждае от по малко топлина за да се запали , нещо като по ситно разцепеното дърво и по големия кютук :wink: .То е ясно че в горелката не може да става дума за тлеене и акумулация на гориво -тук се гони една непрекъстнатост на добавяне на горивото , нещо като карбуратора -ситни капчици бензин (пелети в случая) омесени с въздух . :wink: Та горивото ти е добро на форма , предполагам и на качество.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 51

Тема "Настройка на пелетна горелка ,параметри." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: