Най - вълнуващия въпрос зимно време.
night_shift - напреднал
Прерових основно форума за отопление, но не намерих подходяща идея за моята дилема. На вилата имам обикновена кухненска печка на дърва. На изхода на печката съм сложил лира, а зад лирата пробих дупка към другата стая за да отоплявам и нея. В дупката съм сложил вентилатор, а около лирата съм направил нещо като дифузьор, за да може вентилатора да дърпа въздух само през нея, т.е. да дърпа по-топъл въздух. Тъй като печката е стара (смених няколко стари печки), изгоряла ламарина, пуши, не гори качествено, бавно сгрява, реших да си купя нова печка и избрах Прити К12, основно защото е с поносима цена и голяма горивна камера, което ми позволява да стоплям бързо стаята, за разлика от предишните печки (като не се пали печка няколко дни в стаята температурата пада под нулата).
Прикачен файл:
K12.jpg
Супер е с нея и стоплям за отрицателно време, но вече не мога да топля другата стая, защото дупката в стената се оказа в страни от лирата, монтирана върху Притито. Нямам възможност да я преместя пред дупката, за това търся друго решение. А дилемата е как мога да използвам външното странично пространство на печката, така че да затоплям въздух, който с въздуховод да вкарвам през дупката в другата стая. Мисълта ми е какво мога да направя, без да забулвам цялата печка с ламарина и така да направя нещо като въздушна камера, така че да затоплям въздух. От прочетените 35 страници с теми в "Отопление" си взимам забележка, че трябва да пробия още една дупка в долната част на стената, за да може да циркулира въздуха от другата стая (може би липсата на дупка долу не ми позволява да вдигна повече от 15-16 градуса в другата стая чрез вентилатора; някой във форума беше казал, че без долна дупка се получава налягане в стаята). Нямам кой знае какво инженерно въображение и не успях да измисля с какво да конструирам сам камера около горната страна на лявата, дясната и задната част на печката - маркираното с червено на снимката (там е най-топло) и в тази камера въздуха да обикаля зигзагообразно за да се загрява до висока температура. Някакви идеи?
night_shift - напреднал
Май на никой нищо не му хрумва...
Мислих всякакви варианти и видях, че се предлагат готови въздушни ризи, които се слагат вместо кюнец, но определено не ми се иска да е на кюнеца, за да не изстудява газовете и да не се получава конденз. Накрая реших да направя нещо като радиатор от Т-образни алуминиеви профили (10-15 лв. е цената на 6 метров профил), нещо като на снимката, да ги сложа на 3-те страни на печката, да ги покрия с ламарина, за да се получи нещо като камера. Въздуха ще вкарвам от едната страна с вентилатор (умишлено го слагам на входящия въздух, защото ще е студен и така ще ползвам обикновен тунелен вентилатор, а не за горещ въздух), който ще засмуква чрез въздуховод от долния отвор в стената и ще го изкарвам от другата страна на импровизираната риза през горния отвор в стената. Самия "радиатор" може да се направи така, че да мине два пъти по дължината на камерата за да се удължи пътя на въздуха, така че да се загрява максимално. Някакво мнение за подобрение? И дали въобще ще има ефект? Според мен ще има, защото преди с обикновена лира затоплях в другата стая до 15-16 градуса, а с тази импровизирана камера от алуминиеви профили би трябвало да изкарам доста по-горещ въздух.
Изображение
Здравей тъкмо и на мен ми хрумна нещо подобно, каквото и ти правиш и аз имам подобна печка с две стаи, при мен кюнците минават от едната стая в другата и така се топлят. Така не е зле но в едната стая все още е ужасно горещо докато в другата не толкова. Мислех си да подобря нещата с дупка пробита точно зад печката, точно където ти ще слагаш този радиатор и при мен точно там развива големи температури и цялата ми стена е топла. Реших да се възползвам от това и с вентилатор разположен в неотопляемата стая да дърпа горещ въздух на принципа на вертикалните духалки. Дори имам идея за вентилатор да разглобя и ползвам именно такава духалка понеже тя си е направена да издържа на такъв горещ въздух, има си термозащита, бутони за включване и всичко. Само нов корпус ще и трябва и две метални решетки от двете страни за да не се вижда всичко това, друг вариант е и един високо температурен вентилатор с който ще съм по спокоен, че няма да се подпаля.
на тази снимка
Изображение
се вижда моето разположение и червеното е вентилатора който мисля да слагам това лято.
Но твоя проект ми изглежда доста интересен бих ти бил много благодарен в случай, че напреднеш по него да ми споделиш малко опит.
Честно казано от обясненото не ми става много ясно с тези профили как може да се направи подобна "въздушна риза" все си мисля че трябва да са тръби с идеята вентилатора да надува въздуха, както го прави прахосмукачката при режим на духане, относно идеята ти да има втори отвор малко по надоло за да има движение на топъл - студен въздух си мислех няма ли да е по-добре така, както съм го направил на снимката
Изображение
тоест от неотопляемата стая взимаш студен въздух, прекарваш го през импровизираната въздушна риза и малко по отгоре го връщаш обратно горещ.
Това значи 2 дупки в стената при мен където и кюнците също преминават означава 3 дупки, тези дупки бих искал да са възможно по малки което като гледам ето тук за вентилатори няма как да е по малко от 110 което не ми харесва много...
http://mmotors.eu/index.php?option=com_ ... &Itemid=95
http://mmotors.eu/index.php?option=com_ ... Itemid=105

Смятам, че не съм толкова технически грамотен за да успея да направя каквото съм нарисувал пък и не ми се дупчат още 2 толкова големи дупки в стена, която реално не е носеща но основна за апартамента ми и близо до носещи колони, но все пак ми е любопитно докъде ще стигнеш ти.
andy_forresite - майстор
От двете страни, където са оцветените в червено места, би могло да се монтира по една правоъгълна кутия от 2 мм ламарина със запилени ръбове за безопасност. Надвес да кажем 160-200 мм наляво и надясно от печката съответно.
От задния край на всяка от двете кутии (към стената на другата стая) оставяте отвор 80 мм под ъгъл. Колкото по изправено, толкова по-добре.
След това съединявате двете кутии посредством двата отвора. Да кажем съединяването става с ламарина 2 мм, която трябва да сгънете и заварите така, че да стане херметично съединяването.
В средата на съединяването (при притито е зад кюнеца) правите отвор -100-110 мм. От него с гъвкав димоотвод (продават се такива по 100, 110 и повече мм) вдигате нагоре до 20-30 см преди тавана.
Правите дупка по вентилатор, който имате или който искате да купите. Има вентилатори с автоматично затваряне и отваряне на жалузите - пускаш ги и те се отварят. После сами се затварят. Трябва да питате дали издържат на 100 градуса обаче.
Нататък е ясно. Накрая след като всичко заработи, сваляте направеното, шкурите го със 150-ка, удряте му термоустойчива боя в цвета на печките, съхне, монтирате обратно и огън ... буквално.
Много по-ефективно ще стане, ако това се направи отгоре върху самата плоча странично. Да кажем 15 см от едната страна на плочата и от нея с въздуховода нагоре към вентилатора. Така ще работи със сигурност :razz: . Въздуховодът може да върви зад кюнеца.
night_shift - напреднал
statge написа:
Честно казано от обясненото не ми става много ясно с тези профили как може да се направи подобна "въздушна риза" все си мисля че трябва да са тръби с идеята вентилатора да надува въздуха
Профилите ще ползвам като радиатор. Ще се опират в печката за да се нагряват и понеже са с по-голяма площ, ще отдават повече топлина. Иначе така направения радиатор ще е в кутия с два отвора - един за вход на студения въздух и един за изход на топлия, както е описал andy_forresite
andy_forresite написа:
От двете страни, където са оцветените в червено места, би могло да се монтира по една правоъгълна кутия от 2 мм ламарина
само че ще е една кутия, която обгръща камината, без лицевата част.
statge написа:
относно идеята ти да има втори отвор малко по надоло за да има движение на топъл - студен въздух си мислех няма ли да е по-добре така, както съм го направил на снимката
Точно така съм го предвидил. Горния отвор вече съм го пробил, така че няма да правя нов, високо под тавана. Първо ще експериментирам с готовия и ако не ме устройва температурата, догодина ще дупча високо под тавана, както предлага andy_forresite.
За сега проблема ми е с изработката на кутията, защото не съм баш майстор по тенекетата, но си мисля, че дори и да не е херметически затворена, пак ще върши работа, важно е профилите да опират в печката за да отделят повече топлина.
Ако ще го правиш с въздуховоди, мисля че вентилатор от духалка няма да свърши работа. В момента ползвам такъв, но не съм сложил въздуховоди, а просто засмуква от топлата стая въздух, който минава през лира.
Ако цялата работа има ефект, ще пусна снимки. В момента имам затруднения с профилите. В моя северозападнал град се оказа, че няма нито Т-образни, нито П образни профили, та ще мина на Г-образни. Някой разбирач по топлооделянето може ли да препоръча какъв Г-образен профил да ползвам - 2х2, 2х4 или 2х10?
Evgeniy - майстор
Може да ползваш по-малко профили и между тях серпентина от тънкостенна алуминиева ламарина - използвана плака от някоя печатница. за 5-6 лв ще имаш огромна площ - погледни в някой от новите стражишки радиатори как е направено.
night_shift - напреднал
Първоначално оребрението мислех да го правя с алуминиева ламарина, но не намерих никъде. После стигнах до извода, че ще е по-лесно с профили, но намерих само Г-образни. Алуминиевите профили са по 6 метра (7-9 лв. е целия профил 2х2 см. и 2х4 см.), така че ще има предостатъчно. Реално погледнато, ако използвам профил 2 см. х 10 см. (20 лв. е 6 метров профил), на всеки 2 см. ще имам по едно 10 сантиметрово ребро, което да отделя топлина. Сега въпроса е 2х4 или 2х10 да използвам?

П.П. като сметнах разгънатата площ на ризата, се оказа, че ще ми трябват 3 профила, за да имам на всеки 2 см. ребро дълго по 27 см. Май ще пробвам само с един профил и ребра по-нарядко, за да видя какъв ще е ефекта, преди да набутам пари за още профили.
andy_forresite - майстор
Ето един вент за целта: http://cdl.bg/shop/%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D ... %D0%B4-td/

А с този http://www.kabora.net/bg/%D0%9F%D0%BE%D ... D0%B8-LPK/ мисля, че ще стане да го монтираш за самата "кутия". Ще засмуква топъл въздух от тялото на камината и ще го издига нагоре по въздуховода. Топлият "ветар" и без това се издига нагоре, а си мисля че с този вентилатор ще смуче по-ефективно. В другата стая няма да се чува нищо и ще духа топъл въздух.
Принципно гледай да не правиш други отвори в стената. Ползвай старата дупка, стига да е с няколко десетки сантиметри над кожуха около камината.
Извода на въздуховода към другата стая може да завършиш с някаква мрежичка за вид.
night_shift - напреднал
Аз съм се ориентирал към този вентилатор главно заради цената. Не е за горещ въздух, но пък аз ще го сложа на студения, така че няма значение. Дебита му е 100 кубика на час, стаята е 26 кубика, така че ще превърти почти 4 пъти въздуха за 1 час. Мисля, че ще е достатъчно. Гледам да го направя възможно най-ефективно за възможно най-малко пари, защото тази печка в бъдеще ще бъде в друга стая и ще е зазидана като вградена камина. Тогава ще направя и по-голяма камера и въздуховоди до 2 или 3 стаи, т.е. тогава ще се влагат повече средства, а сега е просто временно решение.

П.П. Дано не потвърдя максимата, че всичко временно остава за постоянно :-D
Evgeniy - майстор
Вземи си WK12. За няколко лева повче имаш по-добър дебит:

http://www.elplast.home.pl/upload_en/wk_10_1.pdf

Тема "Преработка на печка Прити" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: