• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Реших да си внедря допълнителна водна риза в съществуваща печка Прити с водна риза 10 киловата .Наблюдавам огъня в печката , и виждам че пламъка облизва таванчето най много , но там няма риза заради фурната .Взех размери на таванчето в мм -360-340-40 ,и днес следобед от 14 до 17 часа -нарязах размерите от 3 мм ламарина -за страниците шина 40 по 3 ,и ги заварих :wink: За вход -изход заварих 2 муфи 3/4 , утре по светло ще прегледам и тествам заварките под налягане -въпреки че после системата е отворена -за 100% сигура :) .Така двете ризи ще работят в паралел , и каквото сабя покаже :wink: .Вътре в кутията заварих шини които да насочват водата , да се повърти малко вътре в лабиринт преди да излезе .За съжаление не снимах , че кипеше труд , освен утре да снимам -готовия продукт :wink: .Някой правил ли е подобно.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами с баницата какво ще стане?
armagedamian - специалист
Филме ,
Що не погледнеш как е направена 15квт.-овата фурна на Прити.Доколкото разбрах си направил някаква "мини" водна риза.Това добре,но как ще балансираш потока да "върто през двете водни ризи :?
filmatoplo - майстор
За баницата няма страшно -ще се разчита на задушаване главно отстрани и отгоре -агне в дупка и питка под капак как става :wink: Имам много идеи за печката , но няма да имам време , и не ми се отделят сега средства за нея .Баланса през двете ризи няма да е фатален , ако не е точен , няма къде да ходи -помпата е на 20 санта от двата входа .Допълнително само ще сложа още 1 терморегулатор на изхода на новата риза , та която риза се нагрее по -бързо да включи помпата :wink: над 50-55 градуса , охлаждането не ме притеснява защото 1 минута след работа на помпата -връщащата вода е топла от серпентината на бойлера :wink: , а веднъж влезла в режим печката всичко ще е ок.Баланса смятам да си е естествен -понеже предполагам че новата риза която е на таванчето ще се нагрява повече от главната риза , за сметка на това пък е с по-малък литраж -така че на изхода предполагам малката риза ще е по топла или равна на другата .Кранове няма да слагам -защото има опасност -децата да ги затворят .Идеята ми беше да монтирам 4пътен вентил , тоест да стане с 2 кръга , като на малкия да включа и бойлера , но нямам излишна помпа , тръби и други части -пък и всичко трябва да стане за деня -вечерта печката трябва да работи :wink: .Други опасения.
batkotony - специалист
Филма,не знам дали си прочел за експеримента на колегата PCL82 с неговата камина, но предполагам,че печката ще се държи доста по-прилично от преди интервенцията ти.Позволих си да цитирам все пак мнението,дано не засегна професионализма ти:
PCL82 написа:
Това лято най-накрая направих моя проект за гравитачно парно с камина Прити ФГВ 15.
За да постигна ниско съпротивление и да намаля диаметрите на тръбите разделих инсталацията на два главни кръга още при камината.

За целта задният капак на камината беше свален и бяха заварени 4 нови извода в ъглите на водната риза и после сглобен обратно.

При пробиването на отворите за изводите се оказа, че водната риза от задната страна е само 2мм, а 3мм ще да е само към огнището. Това е измама, която се прикрива с лаконичното изречение, че водните ризи са изработени от ламарина с дебелина 5, 4 и 3мм, а корпусите от 2мм. Явно водната риза отзад е корпус...

Ама нейсе инсталацията стана. За 10мин завъртя водата (90 литра) 100% гравитачно и радиаторите (алуминиеви) достигнаха 70-80 градуса. Имам инсталирана мощност на радиаторите 8,6КВт, като мощността на камината номинално е 7,5КВт, максимално 15КВт.

Камината работеше тихо, без локални завирания, както някои хора се оплакват над 60 градуса, благодарение на новите изводи и по-доброто обтичане на ризата. Не направи никакъв конденз, а само опуши огнището. Пропуши в стаята, през вратичката, докато коминът се загрее и почне да тегли, защото беше август.

Бих качил и снимки, но това ще е възможно най-рано след 3 месеца.
На всичко отгоре при него системата е гравитачна ,а при теб е с помпа,така че това е още един фактор за успех на твоя проект.
marian1 - майстор
Когато някога имах печка Прити и аз, ме глождеха същите мисли.Моята идея беше обаче, да се пробвам да си направя скара от нипели, тройници и тръби за вода. Хем по добре ще се облизва от огъня, хем лесно и за изработка. Проблема беше че не ми дойде идея с "какви кълчища" Все си мисля че по добре би се нагрявала водата.... Успех!
swissmad - специалист
Преди 6-7 год. видях в магазин за камини една камина (непомня дали беше на Прити) с водна риза над пламъка (в горната част на горивната камера) направена с метални тръби и беше с форма на скара.Според мен по този начин има по-голяма контактна повърхност на топлообмен и би трябвало да е по-ефективно.
filmatoplo - майстор
Знам че с тръби става и съм го правил на зидани камини , но нямам време да си играя , правя го между работата .Преди малко тествах ризата за 3 бара , появи се влага - една микро дупчица само на една поцинкована муфа която заварих за извод на ризата , капнах я и готово с теча.Първоначалния замисъл беше с черни тръбички с вътрешна резба , обаче има само в Бургас , затова заварих 2 поцинковани муфи 3/4 :wink: .Сега ми трябва да остана цял ден в къщи и да я монтирам , понеже е свързано с източване на водата в печката :wink: , отделно около мен да са -флекс,електрожен-маска -електроди ,винторезка,тръбно менгеме ,дрелка,медни тръби и фитинги,горелка,и други :? :-D .Да добавя - новата риза побира 8 литра вода , това ако някой може да сметне колко киловата мощност е при 60 градуса .
preslav - майстор
filmatoplo написа:
Знам че с тръби става и съм го правил на зидани камини , но нямам време да си играя , правя го между работата .Преди малко тествах ризата за 3 бара , появи се влага - една микро дупчица само на една поцинкована муфа която заварих за извод на ризата , капнах я и готово с теча.Първоначалния замисъл беше с черни тръбички с вътрешна резба , обаче има само в Бургас , затова заварих 2 поцинковани муфи 3/4 :wink: .Сега ми трябва да остана цял ден в къщи и да я монтирам , понеже е свързано с източване на водата в печката :wink: , отделно около мен да са -флекс,електрожен-маска -електроди ,винторезка,тръбно менгеме ,дрелка,медни тръби и фитинги,горелка,и други :? :-D .Да добавя - новата риза побира 8 литра вода , това ако някой може да сметне колко киловата мощност е при 60 градуса .
Първо да ти кажа, че аз не мога да ти сметна колко киловата са тези 8 литра при 60 градуса, а после да си позволя и да поразсъждавам. Идеята ти е да утилизираш още топлина, а не да изкараш по-голяма мощност - нали така? Сам каза, че си наблюдавал, че на посоченото място пламъка е най-силен - кой ти гарантира, че 60 градуса в системата са 60 във въпросната риза, нали вече мина коментар, че няма гаранция, че двете ризи ще се обтичат по един и същи начин? С две думи свиркай си и каквото откраднеш от топлото в камерата все е кяр! Само внимавай - (това го четох някъде из другите теми) да не ти се преохладят газовете и коминът да спре да тегли, а с това да трупаш сажди и клей!
Успех в начинанието и се похвали с резултата!
filmatoplo - майстор
По старата риза си има налеп , но дървата ми са сурови , като я разгоря той се отлепя , но после пак се полепя :wink: Новата риза е за допълнително улавяне на топлина , но така или иначе мощността на печката ще се увеличи с 2-3-4 киловата , 8 литра предполагам е серпентината на бойлера , или лирата,или един от радиаторите :) -ефекта предполагам ще е задоволителен -целя да се загрява водата на по-големи градуси от сегашните, но със същото количество дърва -ако успея да повиша градусите с 5 градуса -пак добре.Пак въпрос на сметки , ако сега 35 глидера хаш 600 ,1 лира 120/45 , и 80 литра бойлер серпентина -работят на 60 градуса , и повиша с 5 градуса водата -с колко повишавам мощността. :? :) .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: