• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
Да. Нали точно на това се уповават тези, които посочват КПД 107-108% на кондензните котли. А това, че се появява конденз върху ризата е недостатък, и затова при газовите котли се добавя система за отвеждане на кондензата.
filmatoplo - майстор
Чак конденз няма да има при мен , кпд то сега е 50% , ако успея 60% да го вдигна -ехеее :) .
preslav - майстор
filmatoplo написа:
Чак конденз няма да има при мен , кпд то сега е 50% , ако успея 60% да го вдигна -ехеее :) .
Аз заради теб зададох този въпрос - ако правилно съм разбрал предишния пост би трябвало да работиш в посока на увеличаване на броя на ребрата на радиаторите, а не в посока увеличаване на работната температура!
filmatoplo - майстор
Да -ако сложа още 100 глидера , ще се топля с 25 градуса вода :wink: .
filmatoplo - майстор
Аз ще се доверя само на Антон (другите не се сърдете ) -да каже какво аджиба става с добавяне на още малко топлообменник , защото при мен се получава така че огъня гори , но стараничните стаени са далеко от пламъка и почти не усвояват топлината му, пламъка се удря в тавана -точно там искам да сложа ризата -та да улови топлото.Или казано с прости думи -при сегашното ми положение печката не работи на 10 киловата , ами на 4-5 , с новата риза смятам да влезе ако не в 10 клв то поне в 7-8 киловата -близка или равна на заводските .Така че никакви формули не ме интересуват и увеличаване на глидери. :wink:Нещо като турбото да стане за двигателя , или като да сложим меден проводник вместо алуминий , или селективно покритие вместо черен матлак .
Фло - специалист
Да добавя и аз нещо в опитите да открием топлата вода. Водата има много висок топлинен капацитет над 4 и кусур кJ на кило т.е. гълта много топлинна енергия за загряването си и за да се оптимизира това изисква голяма нагревна контактна повърхност . Хората от време оно са стигнали до два начина за получаване на гореща вода и пара,когато се използва огън: водотръбен котел и огнетръбен такъв.
В този смисъл водната риза на Прити е едно техническо недоразумение,плоска тенджера,която уважаемия колега filmatoplo,се стреми да оптимизира ,като добави още една тенджера към печката.Резултата е предвидим като нищожен.
firediesel - специалист
Колега filmatoplo казваш че ще вържеш двете ризи в паралел. Защо не ги вържеш последователно. Новата риза да доподгрява водата след старата. Ще получиш по-голямо време през което циркулиращата в камината вода ще бъде подгрявана т.е. по-голяма мощност и по-висока температура на изхода. Пък и инсталацията ще бъде без промяна. Във парните котли това се изпозва за вторично подгряване на парата.
filmatoplo - майстор
Аз съм оптимист за ризата -сега знам колко баки дърва горя -3 баки по 15 кила сурови дърва , температура на водата 50 градуса -поддържа ги от 9 сутринта до 24 ,00 посреднощ , в стаите 22-23 гр , вън денем 6-8-10 гр, вечер вън 0-1-2 гр .След като го направя да работи ще видя какво ще се промени -дано външните температури се задържат за да е съпоставим теста. :wink:
filmatoplo - майстор
В случая последователно не може -заради обезвъздушаването конструктивно , после повишавам съпротивлението , после не мога да илиминирам ризата ако искам .Нали ви казах че това да го разглеждаме като все едно си купувам заводска печка с риза на таванчето -не е никакво геройство или откриване на топла вода , грешно или нещо не-правено до сега :) .Аз го разглеждам като да -свържеш двете серпентини на бойлер към котела :wink: .
Последна промяна от filmatoplo на нед дек 04, 2011 11:18 pm, променено общо 1 път.
batkotony - специалист
Фло написа:
... filmatoplo,се стреми да оптимизира ,като добави още една тенджера към печката.Резултата е предвидим като нищожен.
Не съм съгласен,че резултата ще бъде чак нищожен.При всички положения ще загрява водата по-бързо при първоначалното запалване.Въпросът все пак е после как ще се държи...Но каквото и да си приказваме,само реалните тестове ще кажат истината(до колкото разбирам е въпрос на няколко часа работа и печката е готова).Филма,аз съм оптимист... :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: