• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Ще прочета малко повече из темите може да го открия :-D , друго което откривам тази сутрин -винаги ми се налага да стържа с 1 нож ризата от едни корички люспи от нагар -сега няма никакъв нагар -баси кефа :-D .
batkotony - специалист
filmatoplo написа:
Ще прочета малко повече из темите може да го открия :-D , друго което откривам тази сутрин -винаги ми се налага да стържа с 1 нож ризата от едни корички люспи от нагар -сега няма никакъв нагар -баси кефа :-D .
Фукльо... :-D
Браво,филма!Абе друго си е ,като си му разбира човек.Все пак най-важното е,че се постигна гонения ефект на икономия на гориво.Не е лошо да направиш примерно седмично замерване на разхода на дървата,тогава ще е по-точно.
walko - специалист
Преди години (още по бай Тошово време) много хора по Родопите махаха огнеупорните тухли на печката в кухнята и ги заменяха с водна риза от 4мм ламарина от там тръбите през стената та в радиатора да топли и спалнята.
А там където излизат вертикално кюнците от печката се махат и се слага водосъдържател на бойлер 80 литра! Така пък имаш и топла вода в кухнята! А кюнците си продължават само от бойлера на горе, като не пречи да се сложат и 1-2 отоплилелни лири (от турските) ако кюнеца има и хоризонтална част.
Такива системи на много места все още работят!!!
filmatoplo - майстор
Това с бойлера си е доста добра идея -за този модел дето са с дърва ли се ползва балона :? :) , той мисля не под налягане , подразбира се че човек който ги разбира тия работи ще го прави :) .
Transporterr - специалист
filmatoplo написа:
.. друго което откривам тази сутрин .. едни корички люспи от нагар
Филме, може да си открил дървеното желязо :mrgreen: по ризата винаги ще се отлага защото
при отнемане на температурата на газовете в/у по тежките частици така да се каже не успяват да се възнесат нагоре (получаваш нещо като филтър за сажди), колкото повече смоли или влага има в горивото толкова повече нагара е по гаден

filmatoplo написа:
..огъня гори , но стараничните стаени са далеко от пламъка
[/quote]

следователно огнището и ризата са сметнати (евентулано и може би) за зареждане с по голямо количество дърва/час
filmatoplo написа:
какво аджиба става с добавяне на още малко топлообменник
става това че газовете ще излизат с още по ниска температура, намалява тягата на комина, повече налепи в комина, по лошо горене и повече вредни емисии в атмосферата. всяка камера ( би трябвало) да отговаря на определени норми за замърсяване ( теоретично де :wink: ), когато вкараш произволно въздух с произволна скорос и количество, ще получиш по добро и по бързо горене(именно подобно на турбото в колите :rolleyes: ) и повече топлина, но пък следва и коминът ти да упява да изкара по бързо отделените газове( за това и мощноста при ДВГ се влияе от вида на резонаторното гърне и въздушния филтър.) . въпросът дали ризата която имаш ще успява да я отведе си остава да виси като стар чорап над главата ти... Инак по емпиричен път ( с проби и грешки) в един момент ще нацелиш нещата :thumbs:
Последна промяна от Transporterr на вт дек 13, 2011 5:57 am, променено общо 3 пъти.
walko - специалист
filmatoplo написа:
Това с бойлера си е доста добра идея -за този модел дето са с дърва ли се ползва балона :? :) , той мисля не под налягане , подразбира се че човек който ги разбира тия работи ще го прави :) .
Точно! Водосъдържател от боилер на дърва! При него комина (топлото и пламъка) минават в средата, а водата е около него, вътрешния диаметър е на стандартен кюнец външния около 40см, между тях 80л. вода! Висичина 120-140см (на око по спомени).Но си мисля че е под налягане защото свързването е като стандартен боилер директно от водопровода (студената влиза долу, топлата излиза от горе и директно на чешмата!
Успех на ентусиастите! :-D
ZMeyGorianin - майстор
Не е под налягане, защото е отворен към душа!
kok - специалист
е тва си е идея :wink: добър топлообменик :wink: който има котел на пелети може да хване Михаля :lol: да му стопля водичка :-D малко са множко 80л. да подгрява системата или са малко да го играе като буфер ама все някой може да измисли нещо :wink: :lol:
filmatoplo - майстор
Сега съм навил брата да направим един котел -като взаимстваме от всички по-по-най марки котли .Значи горивната камера да е риза -точно където е горивото , над нея да има ред хоризонтални тръби пълни с вода , над тях вече да има голям вертикален топлообменник с тръби по които да минава дима :wink: .Като котела ще е универсален , твърдо гориво,пелети и масло .За начало ще е на тв гориво :) .Трудно ще уточним киловатите , но предполагам 35-50 ще излезе.Други екстри ще са вентилатор или регулатор за тяга -в процес на тестове ще видим :wink: , вентилатор имам от едновремешните сушуари за ръце по градските тоалетни -моля не крадете сега от Метро има камера :-D .
stamenov1 - специалист
Ето такава водна риза на готварска печка ползва един приятел от доста години, като е свързана към батерия от юнга.

Прикачен файл

Photo-0056.jpg

Прикачен файл

Photo-0055.jpg
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: