Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lordvlad - напреднал
Хора дайте съвет. Вчера ми се запали кюнеца. Тази година реших да сложа от гофрираните иноксови кюнци, защото извода ми е Ф80 на камината и на комина имам преходник. Но снощи ми се запали един участък от един метър от кюнеца и посиня инокса. Предполагам че е образувало налепи по него от некачествено горене. Някой може ли да помогне как да си настроя въздуха за да се получи по качествено горене и да не се получава тоя налеп, че женами си искара акъла и сега не смее да запали камината :rolleyes: .
AntonBM - специалист
Пали се сместа, която се получава от конденз със сажди – мазно, черно, гадно и трудно запалимо нещо като катран, но като пламне гори до край и развива висока температура... За да нямащ такива неща в Инокса си (той в случая се води Фукс – връзката между котела и комина), трябва да го топлоизолираш. Става с вата каширан с AL-фолио. Виж дали не се получава „U” в което да се събира конденз. Ако има такова или го изправи или помисли как да го вадиш – става и с малък отвор от който да капе.
Иначе комините също се палят! Виждал съм комин горящ като реактивен двигател – пламък над 8-10 метра над него. Явно има какво да се настройва по твоята горелка! Имаш непълно горене или излишък на свеж въздух за да пламне така...
lordvlad - напреднал
Колко трябва да е температурата на изходните газове, че мойта ми се струва малко ниска? На първа степен е около 80 градуса и сигурно трабва да намаля вентилатора.
ebahti - майстор
Има едни кубчета за камини които чистят кюнците-пробвал съм ги и определено има ефект....купувам ги от кауфланд намират се на щанда с дървени въглища и пр. .... :idea:
Окака Чука - специалист
А как се чисти горивна камера? Пробвах с какви ли не боклуци и ... файда няма :cry: Налепите си стоят и само шпаклата :-P ги оправя. Мисля да пробвам с нафталин, но не знам дали ще се получи?
ebahti - майстор
пробвай с кубчетата-аз като сложа 1 и като изгори-тухлите на камината побеляват,демек саждите изчезват-по това съдя и че има ефект по кюнците....нафталина пламне ли нема гасене...
zimel - специалист
Lordvlad... за посиняването на инокса не се притеснявай, неръждавейката е много корав материал.

В старото къще имаме един коптор със сменяеми казанчета от неръждавейка, понякога светят като крушки, и така вече над 15 лазарника . :)
dgd_bg - помощник
Вдигам доста стара тема, но имам същия проблем . Тази зима три пъти ми се пали връзката на пелетната камина с комина . Иноксова гофрирана тръба ф80 , 1,5м вертикална част , след това 2 м хоризонтална и от там в комина . Каква може да е причината и как да реша проблема ? Последния път тръбата почерня почти цялата .... Възможно ли е причината да е че печката гори предимно на минимална мощност и температурата на изходящите газове и ниска , или пък дългия хоризонтален участък ? Какво мога да направя ? Да сменя гофретата с гладка иноксова тръба или да мисля вариянт да местя печката по близо до комина ? Или може би нещо в настройките на самата камина , струва ми се че въздуха е малко в повече ?
jabata - специалист
Здравей,

причините да ти се пали кюнеца са няколко. Но понеже и аз съм с пелетна камина и кюнеца е горе долу същия (2м. вертикална и 1м хоризонтална) ми се е палил за 3 сезона 2 пъти. Причината за паленето при мене беше в пелетите и настройките. Пелетите ми бяха иглолистни които обаче не бяха от най-високото качество и образуват шлака в димоходните тръби на камината. След смяна на пелетите и пренастройка, нещата се пооправиха и вече шлака в димохода нямам. Иначе и при мене температурата на газовете е 75 градуса, и предимно работи на минимална мощност. Причини много, но основната е конденз. А за да го няма трябва температурата на водата да е над 60-65 градуса. И отвреме навреме веднъж на ден си засилвам камината за половин час на макс да продуха. Иначе ако намалиш дължината на кюнците, тогава ще ти се пали комина, което не е никак приятно. Кюнеца се явява един вид бушон във веригата.
andy_forresite - майстор
До каква степен купуването на тела с изолация отвътре може да помогне? Става дума за двустенните, които са фабрично с изолация.

Тема "подпали ми се кюнеца на пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: