• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 31
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Andri01 - майстор
[quote="JohnSmith"]Плевен да г'е". :-D

Входа и изхода на ДС са в ляво,нали? Значи нивото при неработеща система ще бъде между двете тръби?Т.е. това е около 1л. Ти само в колектора при изпразването му имаш мин 1,5л!? Нещо не ми се връзва играта . :? При мене разликата в съда е 3,5л. при денивилация ДС/СК 1,8м. до горния край и СК "Сънсистем".
JohnSmith - специалист
Да, отляво са.
Нарочно са близко разположени, за да не гъргори много.
Съдът е 7.2 л., колектора е около 3л, в тръбите за 6м е малко повече от литър,
така че би трябвало да е достатъчен ДС.
Ако нещо не върже, мога да ползвам изводите за шлауха или да сложа тройник
на мястото на тапата. :)
JohnSmith - специалист
Успях. :)

След вчерашните отчайващи проби за херметичност днес преправих гайките за гофрето
и всичко заспа.
Трудности имаше с обезвъздушаването, но с малко помощ от приятел всичко си дойде на място.
Наложи се да притворя крана на изхода на помпата и да я пусна на Мах докато тръгне.
За жалост докато включа Ел-а към Натурелата слънцето се поскри и не можах да видя как работи автоматиката.

Задал съм температури на нагревателя на бойлера 30-50*С вкл./изкл.

Какви според вас са правилните настройки?
Andri01 - майстор
При тръгване на помпата/ по сигнал от автоматиката/ тя ще се товари доста.защото изтегля от ДС,а в него ще влиза трудно въздух от към СК. Нивото на водата ти е над вхоната тръба от към СК. Аз съм решил въпроса по друг начин и помпата ми си тръгва без никакъв товар-вдига за 4-5сек. и минава в номинален режим. А и това"църцорене" се избягва.
Но щом си работи-честито . Че комшийката чака топлата вода в банята :? :lol: :partyman:
stamenov1 - специалист
Освен да пробва да не затваря плътно тапата на съда, за да може да засмуква въздух от там като трябва.
шоп - майстор
Andri01 написа:
При тръгване на помпата/ по сигнал от автоматиката/ тя ще се товари доста.защото изтегля от ДС,а в него ще влиза трудно въздух от към СК. :
Това изобщо не го разбирам!
Може ли пояснение. Помпата се товари докато превърти водата, защото точно в този момент тя работи като напорна, а не като циркуляционна помпа. Това са наистина няколко секунди, после потока вода надолу облекчава помпата и тя работи в циркулационен режим.

Въздухът си влиза нормално от СК към ДС. Даже пневматичното му съпротивление по тръбопровода е по-малко от хидравличното такова на водата при константно Ф на тръбопровода.
JohnSmith - специалист
Днес майка ми беше оператор:
По нейни данни от 10ч до 14ч температурата в СК стигна 96*, но тази в бойлера
не се качи повече от 44.

На какво се дължи това - бърза циркулация?
шоп - майстор
По скоро слаба циркулация.
Или серпентината не успява да отдаде топлина в бойлера. Колко е делта Т?
Да не си сложил на макс настройката на делта Т?
JohnSmith - специалист
5* е.
Жалко, че изтървах слънчевия ден, можеше много неща да се изяснят и оправят... )))

BTW нагревателят трябва да е загрял на нощна до 50*С.
Излиза, че топля атмосферата с електричество. :-D
JohnSmith - специалист
Христос воскресе! :)

Днес имаше малко слънце и успях да поразуча системата.
Прави впечатление колко е ефективен колектора.
При външна температура 7*С и слабото утринно слънце датчикът горе показваше 64*С
и помпата въртеше, но... нямаше циркулация.
Чак като я включих на трета степен преодоля денивелацията.
На по-малка степен пак работи, но при първоначалния пуск не се справя.
Когато тръгна студената вода нагоре така бързо охлади колектора, че помпата изключи. )))

Настроил съм нагревателя да включва при Т 30*С и... по едно време средата така се охлади,
че той се включи. :?
Сега съм го изключил, да видим утре ако има слънце как ще се справи СК.

И друго прави впечатление - При Т 80*+ горе, водата на входа на бойлера е около 50*-ина -
пари, но може да си задържиш ръката. :?
Вярно, че ДС не е изолиран все още, но пък толкова топлина да се губи...
Така и не вдигна повече от 46*С до 15ч. :(
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 31

Тема "Защита на слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: