• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 31
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
x1pokrat - специалист
naskov написа:
На кое казваш термопаста?
На това с което се мажат вакуумните тръби при връзката им с колекторните кутии.
vilhemovivi - специалист
Както винаги трябва да откриваме топлата вода ФИЛМА е прав как на БАЙ ..... ще му кажеш кое да следи като той едва се справя с дистанционните за телевизия и климатик. :-D
Evgeniy - майстор
Здравейте,

Аз също си преправих сплит системата на Drain-back. Всички чели форума знаят какви са предимствата и няма смисъл да ги повтарям. Досега беше с 4 кранчета и зимно време превключвах на котела с източване, но за 7-8 години три пъти ремонтирах колектора. Минах и през антифриз, но все се смесваше при превключването.

saraneron перфектно е обяснил всичко за преправянето, когато съда е на топлата, връщаща се вода. Недостатъкът е, че съда трябва да е изолиран, има голям обем вода, която се върти и чучуркането.

За да мога да включвам на една серпентина колектора и котела се изхитрих да използвам за Drain-back, Back-box или просто съд за източената вода разширителя на парното, който се намира под тавана на 2 етаж. Той е включен на студената вода. Точно до неговото включване преместих помпата, като на тетката под нея вкарах долния край на серпентината. От връщащата от колектора тръба пуснах през сферичен кран отворен на 5-10% една тръбичка към горния край на разширителния съд. През нея излиза въздуха при пълнене и влиза при изпразване. При нормална работа няколко процента от потока се губи като байпас и чучурка през разширителя, но това е цената за 0.00 лв. за преправяне.
По късно там сложих моторна задвижка на Herz паралелно на помпата. Тя затваря с около 2 минути закъснение, което е достатъчно за напълване на системата и после продължава тихо и със студен разширител. На входа на серпентината сега има 2 кранчета - едно към колектора и едно към котела.
Помпата е 25/4, денивелацията разширител - колектор е 2.5-3 метра и на 2 скорост се пълни заедно с колектора за около минута и 10 секунди.

Понеже обичам автоматиките си поръчах и трипътен смесителен вентил със задвижка на мястото на двете кранчета, за автоматично управление - солар/котел, в зависимост кое е по топло от бойлера.
Последна промяна от Evgeniy на вт май 22, 2012 3:28 pm, променено общо 1 път.
Evgeniy - майстор
Порових се доста из различните Drain-back системи и бих искал да споделя изводите си и да се опитам да разбия някои митове и легенди за тайнствените и мистични системи.

Не е необходимо Лазар или който и да е да разглобява Vaillant. Достатъчно е да се погледне в инструкцията за монтаж схемата на разпределение на течността и въздуха:
Прикачен файл:
vaillant.JPG
vaillant.JPG (64.32 KиБ) Видяна 4209 пъти
Тук наистина шапка им свалям за гениално простото решение да комбинират Drain-back съда със серпентината, чрез използване на серпентина с голям диаметър. Това води до някои предимства и ограниченя:
Предимства:
- няма нужда от допълнителен съд, автоматики, вентили и др.
- "сухата" част на серпентината също работи, защото докато се спуска там течността контактува с повърхността и.
Ограничения:
- количеството течност е ограничено за да не е празна повече от 1/3 серпентината, което ограничава диаметъра на тръбите до колектора
- Колектора трябва да е меандров с минимално количество течност.
- При такива малки диаметри е рисковано да се използва вода, затова системата е с незамръзваща течност.

Ето от тук и отговорите на въпросите:
LazarGanev написа:
- помпата е 15/11 соларна, (защо ли не са сложили 25/4 :? )
- Vaillant ГАРАНТИРАТ 8.5 метра денивелация. Тези метри си искат съответния напор. При 3 метра денивелация върши работа и 25/4 (Както в моята система).
LazarGanev написа:
- тръбата трябва да е единствено 10х0.8, с друга тръба системата няма да работи коректно и гаранцията не важи (защо ли :? )
- Защото с друга тръба количеството течност няма да е подходящо за серпентината-резервоар. Освен това има и съображение за избутването на въздуха надолу по тръбата, което по-надолу ще поясня.
LazarGanev написа:
- няма никакви магнетвентили
- няма никакви релета за време
- няма никакви резервоари по трасето
- няма нищо друго по трасето между панелите и бойлера
- Няма, защото "резервоара" е самата серпентина, което позволява системата да е гениално проста.

Друго важно съображение е изчислението на системата така, че въздуха да може да бъде избутан от колектора надолу. Затова могат да помогнат следните диаграми, от които може да се види зависимостта на дебит- скорост при различен диаметър на тръбата:
Прикачен файл:
Velocity_air_pipe.JPG
Velocity_air_pipe.JPG (49.11 KиБ) Видяна 4209 пъти
Просто скоростта на флуида трябва да е по-голяма от 1фут за секунда, т.е > 0.3048 m / s


Хубаво е да може и да се променя скоростта/мощността на помпата, за да работи на пълна мощност при запълването, а след получаване на сифонния ефект в топлата тръба да превключи на ниска. Един достъпен метод тип "Направи сам" е предложен от фирма, която е разработила контролер за смяна на скоростите по температура. Ако той се замени с едно времереле подобно на стълбищен автомат, ще получим желаното:
http://www.2.tehsoft.com/pdf/SpeedControlGrundfos.pdf
Последна промяна от Evgeniy на вт май 22, 2012 4:15 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Evgeniy, радвам се че си достигнал до отговорите на въпросите, които съм задал. Всъщност въпросите са риторични - аз им знам отговорите, затова съм наблегнал на тях. Но съм сигурен, че има и други факти, които не знам за тези системи. Не напразно съм наблегнал на простотата и гениалността на системата на Вайлант в сравнение с тези "чуруликащи" (както се изрази Филма) творения от нета. За да се ползва обаче серпентината за РС, тя трябва да е с точно определени размери - площ и обем, но ние няма как да се снабдим с такъв бойлер :wink: . Както каза, необходими са различни обороти на помпата, специално управление - дали пък управлението на Вайлант не е такова :wink: . Прекланям се пред труда, който си вложил за да прозреш истината, до която съм достигнал и аз, но имам съмнения, че има и други неща, за които не се сещаме
Evgeniy - майстор
Благодаря Лазаре, Ти винаги си стимулирал в мен търсаческия дух и вдруги форуми :).

Пак ме подтикна за една идея, която според мен много си заслужава да се опита.
150 литровия бойлер на Елдом инвест с 2 серпентини -
http://eldominvest.com/bg/product/111.html
има следните параметри:
- долна серпентина - 0.89 м2, и събира 4.3 литра вода
- горна серпентина - 0.3 м2 и събира 1.4 литра вода.
общо това прави 5.7 литра.

Медна тръба 10х0.8 съдържа 55.5 милилитра на метър.
колектор BOSCH Solar 7000 TF меандров съдържа 1.43 литра вода.

Т.е ако свържем двете серпентини последователно и използваме такива медна тръба за 6 метра денивелация примерно, ще имаме 2.096 литра вода, която трябва да дойде от серпентините.
Това прави около 37% суха серпентина и 63% мокра.
Хубавото е, че можем да си играем с обема, като свържем малък съд между двете серпентини. Например ако сложим подходяща тръба там, която да събере 600 милилитра, те събрани с водата от горната серпентина ще са достатъчни за запълване на системата и така цялата долна серпентина ще е "мокра".

Ти може би си ги мислил тези неща, и за теб това не е нещо ново, но за мен е интересно.
idunno - специалист
[PDF]
ABUSAFIEH Trading L.L.C Solar Systems - Vaillant Brandwww.abusafiehgroup.com/pdf/vaillant.pdf
Дано това помогне на последователите на дрейн- бек системите.
LazarGanev - "Велик майстор"
Все се каня да отделя повече време за размисъл върху тая система, но не остава. Например има бойлери на Татрамат със серпентина 1 1/4" - може би трябва да се търсят подобни бойлери с широка серпентина :wink:
idunno написа:
[PDF]
ABUSAFIEH Trading L.L.C Solar Systems - Vaillant Brandwww.abusafiehgroup.com/pdf/vaillant.pdf
Дано това помогне на последователите на дрейн- бек системите.
В този вид няма как
idunno - специалист
Исках до кача като пдф, ама не положих май достатъчно усилия.Но като се напише в Гугл Vailant drain back това е третия пдф документ.
nikisv - специалист
idunno написа:
Исках до кача като пдф, ама не положих май достатъчно усилия.Но като се напише в Гугл Vailant drain back това е третия пдф документ.
http://www.abusafiehgroup.com/pdf/vaillant.pdf
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 31

Тема "Защита на слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: