Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nilro - специалист
Навързах компонентите по моята малка слънчева система.
Колектор 1 м2,бойлер с една серпентина 80 литра,помпа и диф.термостат.
Сега е в пробен режим от три седмици.Още не е толкова слънчево и в някои дни се получава охлаждане на водата в бойлера-само когато температурата на водата в бойлера е около 40 градуса.Бойлера е по-високо от колектора.Различните режими на управление на помпата-скорост и модулиране мощността на помпата не решават проблема.
Дължи се на малката диференциална разлика на включване и изключване на системата и топло загуби.
Циркулационната помпа се активира когато P1 > P2 и температурната
разлика между тези два термосензора е по-голяма от 5oC, където P1-
термосензор на соларния колектор; P2- долен термосензор на
акумулиращия резервоар;
Циркулационната помпа се деактивира когато P1 > P2 и температурната
разлика между тези два термосензора е по-малка от 2oC.
Тези показатели на термостата не могат да бъдат променяни,та въпроса ми е:
Ще са увеличи ли температурната разлика,ако изместя по-далеч Р1 от слънчевия колектор,примерно на мястото на соларния обезвъздушител-да им разменя местата?P2 е в средата на бойлера и не може да бъде преместен по-високо.
снимки:https://plus.google.com/photos/11249009 ... 0325506641
lov - майстор
Мисля че не. С каквото закъснение на включване я излъжеш с такова ще е и изключването на помпата. Дори ще стане по инертна което означава че помпата ще продължава да работи заради некоректното отчитане на сензора. А и сензора дори сега ти е доста далеч от панела. И не ти ли е малък този панел който на всичко отгоре е сложен вертикално.
nilro - специалист
Разбрах,значи няма да ги размествам.Надявам се проблема да изчезне през горещините.
Панела беше единственият на пазара,който ми съвпадаше по размери за мястото,което имам.
Energyx - специалист
Значително ще подобриш нещата, ако направиш винкелна конструкция, с която осигуриш наклон на панела, иначе при тази малка площ и вертикално разположение просто не си струва инвестицията. Е, освен за идеята :)
Insight - напреднал
Баси му и термостата, дето не можеш да понастройваш температурни разлики и хистерези....както и да е...

Можеш да поизмамиш системата като добавиш подходящо съпротивление последователно или паралелно (зависи от типа на сензора) на сензора на панела.
Evgeniy - майстор
Ако бойлера е по-високо от панела една гравитачна система би решила всички проблеми + огромно поевтиняване. Има описани тук във форума добре работещи.

Иначе вариант е да направиш температурата на включване на 50, но проблема е в малката диференциална разлика на изключване.

Може би с ресистор паралелно на сензора в бойлера ще го излъжеш, че той е с по-висока температура. На бойлера, зада може да си отчиташ реалната температура на панела.
nilro - специалист
Този термостат го взех,само защото на дисплея показва постоянно температурата в бойлера.Мен само тази информация дали има топла вода ме интересува.Иначе постоянно надничахме в банята да видим стрелката на бойлера и се питахме дали има вода или не.Тази на колектора въобще не ми трябва да я знам.Така че няма да го лъжа този датчик.Мисля си,че щом са произвели нещо с фабрични настройки,значи някой е преценил,че те са най-оптимални.Ще изтърпя тези загуби.Мисля,че ще са само през началото на пролетта и късна есен.
Evgeniy - майстор
nilro написа:
Циркулационната помпа се деактивира когато P1 > P2 и температурната
разлика между тези два термосензора е по-малка от 2oC.
Нали се сещаш, че тези 2 градуса ги губиш в тръбния път, че може и повече да са. И помпата си работи докато не се изпълни това условие.

Иначе ако сложиш едно тримерче около 100 ома последователно на сензора на колектора при напълно окъсено ще ти даде точната температура, а ако го завъртиш, плавно ще ти завиши градусите с няколко. Което ти е достатъчно да станат повече от 2 разлика.
bialk - специалист
Мисля да закупя управлението на Натурела 54-2, което да монтирам в коридора. Звънях във фирмата и ми казаха, че датчиците към управлението идват с дължина 2 метра, но могат да се удължават с 0,5 кв кабел. Идея си нямам обаче как се поставят тези сензори. Термосензорът на колектора при ДБ система трябва ли да е потопен в сонда в тетка на изходящата тръба или може да се прилепи под изолацията външната страна на изхода? В книжката към елдомския панел пише, че температурният сензор се поставя на определеното за тази цел място, но при разглеждането на панела такова не успях да открия. Може и да не съм догледал добре, понеже същият е още в найлон и стиропор по ъглите. В муфите на бойлера пак ли се поставят сонди за сензорите?

Какво представлява това М3 в термопокета на тази снимка? Това вид термосонда ли е и откъде може да се закупи (на каква цена)?

Изображение

Тема "диференциален термостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: