• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
2v6 - майстор
sreshtu написа:
Благодаря за активността по темата, но определено клоня да си взема плоските на Бош още от преди да пусна тази тема. Исках някой да ме убеди да си взема вакумни тръби вместо плосък панел на Бош. Имам питане за майсторите: Ако бойлера ми е 240л. мога ли да си сложа 2 панела 7000. Просто ги харесах тези панели и не ми се ще да слагам 2 панела 5000 на бойлер 200л. Имам как да си увелича размера на бойлера до 240л не повече и се надявам да е достатъчно за 2 панела 7000. Както отбелязах тръбния път ми е 12м. в едната посока.
sreshtu, колко пари ще вложиш - 4000-5000 лв?
Тези панели за колко време смяташ да се изплатят?
sx1pokrat написа:
Това наистина не е сериозно. Няма как вак.тръбен да дава повече, но нека някой наистина да направи пояснение по изложените добиви.
sx1pokrat, това го прочете някъде или ти го измисли?
На този сайт са описани два конкретни типа колектори. Въпреки, че плоския е неселективен от най-евтините алуминиеви дава по-голяма моментна мощност по-обяд при ясно време. Сутрин и след обяд заради ъгъла на слънцето апертурната му площ е по-малка от тази на вакуумно-тръбния и просто получава по-малко входяща слънчева топлина. Като се извадят и по-големите загуби на топлина сумарно се получава този резултат.

Относно работата при снеговалеж - зависи от снега. Случвало се е при по студено време и сипкав сняг по вакуумните тръби да не се задържи и една снежинка, а плоския да седи под една педя по няколко дни.

Както може да се види в архива на 8.1.2012 добивите са от плоския 798 Wh, от вакуумния 1444 Wh, от фотоволтаичния 156 Wh.
Това е снимка в 10:43 сутринта:
Прикачен файл:
08012012584.JPG
08012012584.JPG (27.43 KиБ) Видяна 4332 пъти
Това е в 13:02:
Прикачен файл:
08012012585.JPG
08012012585.JPG (30.6 KиБ) Видяна 4332 пъти
syncho - майстор
Не сте прави, че плоския дава повече мощност на годишна база. Вакуумно-тръбните дават чувствително повече и както други колеги казаха разликата идва и от ъгъла на пречупване, който при вакуумните почти не играе роля, докато при плоските дава доста разлика. Като ще сравнявате колектори от високи класове то сравнявайте ги адекватно. Т.е. не сравнявайте heat-pipe с висок клас плосък, защото heat-pipe-а е посредствен вакуумно-тръбен колектор. Също така гледайте да има и отражател, защото той дава чувствителна разлика в усвоената мощност.
Evgeniy написа:
LazarGanev написа:
За да се прояви вакуумният с предимство пред плоския, трябва температурата навън да е -15*С и времето да е слънчево. Колко дни в годината температурата е под -15*С? А колко от тях са слънчеви? Значи говорим за не повече от 10 дни?
Това не е много коректно. Трябва просто температурната разлика да е над 40*, а това може и да е повече от половината зима, включително и при +5 градуса.
Това е много вярно!!! Обикновено при добър ден температурата в колектора спокойно може да достигне много над 40-50С независимо от външната температура. Тогава вече се показва същността на вакуумно-тръбния колектор. А и колкото и да се съмнявате тези ситуации са далеч над тези 10дена.
krasimirradev - напреднал
здравейте,имам моноблок система с вакумни тръби такава където бойлера е отгоре затворен тип,та въпроса ми е мога ли да я източа за зимния период и дали има някакав проблем за системата от това че няма вода в нея
syncho - майстор
Не! Няма никакъв проблем, но не виждам защо да я точиш. Ползвай я като входяща на другия уред, който ще ползваш за затопляне на вода.
sreshtu - специалист
Много труден избор каквото и да взема все няма да му хареса на някой, но важното е на мен да ми допада и да ми върши работата за която съм го сложил. За колко време ще ми се изплати инвестицията???? Цялата ми инвестиция барабар с котлето мисля че ще излезе около 8-9000лв. като само соларната система с бойлера ще ми е към 4000лв. Средно по 30лв.за газ за подгряване на топлата вода при двуконтурните котли за 11 години ми се избива соларната инсталация с бойлера. Това е само от едната страна от която ще спестя пари. Ако взема котлето с бойлера ще спестя от солара 2500лв. които 2500лв. ще са ми реалната инвестиция за солара които ще се избият за 7 години. Ако взема двуконтурно котле сметките ми за отопление ще скочат поне със 100лв. в отоплителния сезон който го слагам мин. 3 месеца. Тези 300лв. през отоплителния сезон и ще ги сложа 300лв. на година от солара са 600лв. При инвестиция то 4000лв. ще се избие за 6-7 години при инвестиция от 2500лв ще се избият за 4 години. Пораздробил съм ги нещата за да не каже някой че не смятам много коректно въпреки че мисля че пак не съм сложил и някоя и друга неизвестна която ще лъсне след като го пусна в експлоатация. Та в този ред на мисли може да се окаже по-добре да си взема най евтиното на пазара като панели и да ми греят само за през лятото и толкоз!!!
krasimirradev - напреднал
syncho написа:
Не! Няма никакъв проблем, но не виждам защо да я точиш. Ползвай я като входяща на другия уред, който ще ползваш за затопляне на вода.
да така я ползвам но зимата къщата е необитаема защото е недовършена и миналата година тръбите замръзнаха при -10 а колектора беше стигнал 100гр и се чудех как да го източа
krasimirradev - напреднал
sreshtu написа:
Много труден избор каквото и да взема все няма да му хареса на някой, но важното е на мен да ми допада и да ми върши работата за която съм го сложил. За колко време ще ми се изплати инвестицията???? Цялата ми инвестиция барабар с котлето мисля че ще излезе около 8-9000лв. като само соларната система с бойлера ще ми е към 4000лв. Средно по 30лв.за газ за подгряване на топлата вода при двуконтурните котли за 11 години ми се избива соларната инсталация с бойлера. Това е само от едната страна от която ще спестя пари. Ако взема котлето с бойлера ще спестя от солара 2500лв. които 2500лв. ще са ми реалната инвестиция за солара които ще се избият за 7 години. Ако взема двуконтурно котле сметките ми за отопление ще скочат поне със 100лв. в отоплителния сезон който го слагам мин. 3 месеца. Тези 300лв. през отоплителния сезон и ще ги сложа 300лв. на година от солара са 600лв. При инвестиция то 4000лв. ще се избие за 6-7 години при инвестиция от 2500лв ще се избият за 4 години. Пораздробил съм ги нещата за да не каже някой че не смятам много коректно въпреки че мисля че пак не съм сложил и някоя и друга неизвестна която ще лъсне след като го пусна в експлоатация. Та в този ред на мисли може да се окаже по-добре да си взема най евтиното на пазара като панели и да ми греят само за през лятото и толкоз!!!
моя съвет е да невлагш пари за скъп солар няма ли слънце неочаквай чудеса пък дори и майбах да е
LazarGanev - "Велик майстор"
sreshtu написа:
Та в този ред на мисли може да се окаже по-добре да си взема най евтиното на пазара като панели и да ми греят само за през лятото и толкоз!!!
Винаги си на печалба - дали ще вземеш 3 алуминки за 600лв или 1 Бош за 900лв - 200л ще се топлят :wink:
Evgeniy - майстор
sreshtu написа:
Много труден избор ... само соларната система с бойлера ще ми е към 4000лв....за 11 години ми се избива соларната инсталация с бойлера.... Та в този ред на мисли може да се окаже по-добре да си взема най евтиното на пазара като панели и да ми греят само за през лятото и толкоз!!!
В този ред на мисли ако си вземеш термосифон 265 литра с медна серпентина, която топли проточно вода под налягане ще ти струва 1600 лева и няма да има нужда от бойлери и серпентини... За колко време ще се изплати може лесно да се пресметне.
Просто като алтернатива го споменавам.

krasimirradev,
При положение че термосифона ти е направил 100 градуса при минусови температури, не виждам проблем да го източиш... а ако замръзналите тръби не се повреждат, остави го да си ври зимата, защото и да го източиш, водата във вакуумните тръби ще остане и ще бълбука.
sreshtu - специалист
Поразпитах по някоя и друга фирма предлагащи и двата варианта в повечето ми предлагаха по-скъпия "все пак са търговци", но имаше на 2 места където ме питаха къде ще инсталирам системата. След като казах че ще е в София ми заявиха че тъй като в София, доста често през зимата въздуха е влажен ще се получава обледяване на тръбите и заради добрата им изолация ако температурата не се покачи няма да се размразят и няма и да работят поради това ми казаха че ще е по-добре да си взема плоски панели. Като бяха категорични че вакумните са наистина по-добри като показатели , но това което ги прави по-добри им играе лоша шега през зимата в дейсвителност. За през лятото нямало значение какъв панел ще имаш стига да е оразмерен добре за системата. Дали е евтина алуминка от по 200лв. или висок клас панел на която и да е световно позната марка все ще върши работа. Така че ми казаха да си взема селективни плоски панели оразмерени за бойлер 250л. които да се монтират на по-голям ъгъл за да ми работят добре през зимата и да не ми прегряват много през лятото. Марката има значение за производителността на панелите, но разликата в цената на селективен марков и селективен... някакъв няма да се избие никога от по-голямата производителност на марковия. Така че избора е ясен:селективни плоски панели оразмерени за системата ми.
P.S. Марката и модела ще пиша след като ги инсталирам.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14

Тема "Вакумно тръбен срещу плосък панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: