• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Кажете ми, :| защо за предпочитане са кондезните котли?
Към него трябва ли да бъде оставен старият ни бойлер, който има серпентина?
Посъветвайте ме с какви връзки трябва да се свържат радиаторите - с белите или със сивите пласмасови.
Много ви харесах в форума и особенно Лазар!!!
Очаквам съветите ВИ !! Имам още въпроси.... :wink:
a_stoev - майстор
Кондензния котел не работи с радиатори в кондензен режим, така че няма смисъл в твоя случай.
ESPACE - майстор
a_stoev написа:
Кондензния котел не работи с радиатори в кондензен режим, така че няма смисъл в твоя случай.
:)
LazarGanev - "Велик майстор"
Здравей Сия Малинова Изображение,
кондензните котли имат много предимства и само един недостатък - цената :wink: ! Ето някои предимства:
1. Около 15% по-голяма ефективност при работа в кондензен режим, отколкото обикновените конвенционални котли. Това е така, защото кондензния котел използва и топлината отделена при кондензиране на водните пари от изгорелите газове. При този фазов преход се отделя много топлина и температурата на изгорелите газове на изхода на котела става 50-60-70*С, докато при конвенционалните котли изгорелите газове се изхвърлят с температура 120-180*С. Кондензните котли могат да си работят спокойно и в некондензен режим и пак имат няколко % по-високо КПД.
Едно уточнение за да е по-ясно - кондензен режим има при температура на връщащата в котела вода максимум до 55*С, по-нагоре вече котелът работи като конвенционален.
2. Кондензните котли имат по-добро смесообразуване (става предварително) и това гарантира високо КПД и при ниските мощности и по-голям диапазон на модулация на мощността, т.е. мощен котел може да работи икономично и на малка инсталация.
3. По-съвременни модели - в западна Европа е забранена продажба некондензни котли, което силно стеснява пазара и спира производителите от разработка на нови модели. На пръсти се броят тези, които изкарват съвременни модели
4. Пасват директно на нискотемпературни инсталации - подово отопление и др. без да е необходима допълнителна автоматика
Кондензните котли също като конвенционалните биват едноконтурни и двуконтурни. За двуконтурните не е необходим бойлер със серпентина - те произвеждат топла битова вода на проточен принцип. За едноконтурните е необходим бойлер със серпентина, но чиста случайност ще е ако пасне стария ви бойлер - котела си иска бойлер с голяма серпентина, която да поема цялата му мощност.
Трябва да спомена, че поадиа факта, че работят на по-ниска температура, съответно и радиаторите трябва да са оразмерени за тази температура - т.е. трябва да са по-големи, както се опитаха да обяснят колегите преди мене. С нормални радиатори също ще работят, но в голените зими котелът ще излиза от кондензен режим. Тръби - може всякакви.
torbalan - Дървен философ
А каква е логиката да са забранени за продажба?
LazarGanev - "Велик майстор"
Логиката е европейската мания за опазване на околната среда - т.е. изхвърлят повече топлина в атмосферата и спомагат за глобалното затопляне. Всичко друго ни е наред, като забраним конвенционалните газови котли и крушките с нажежаема жичка - ще цъфнем. Ама - политика. :?
torbalan - Дървен философ
Не звучи логично... Изхвърлят точно толкова топлина, колкото конвенционален котел със същата мощност...

Нещо свързано със сярата ще да е... Съвсем бегло съм ги учил тез котли и то много отдавна, но имам спомени че се при кондензирането на водата се образуваше сярна или серниста киселина...
VLADO66 - майстор
Това може да се получи при изгаряне на биогаз.
torbalan - Дървен философ
Или при горене на въглища...

Не знам има ли такива за домашно ползване обаче?
LazarGanev - "Велик майстор"
torbalan написа:
Не звучи логично... Изхвърлят точно толкова топлина, колкото конвенционален котел със същата мощност...
Какво имаш предвид? Конвенционалния котел изхвърля неоползотворена топлина, която заминава с изгорелите газове. Това означава, че ако сме с конвенционален котел, за да използваме същото количество топлина трябва да изгорим повече гориво с около 15%
  • 1
  • 2

Тема "Предимства и недостатъци на кондезните газови котли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: