• 1
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 127
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
spalxy - напреднал
Мне, на колко да го смъкна ? Установих, че взе много малко да работи на 10%, също така, при зададена температура от 55 градуса, често се случва да падне на 52,53 и да му трябва известно време да навакса обратно. Преди пък почти непрекъснато седеше с 1,2 градуса отгоре над зададената температура.
Вдигнах минимума на 8kw че ме хвана страх данеби да не смогва да си поддържа температурата, мисля за сега да го оставя така и довечера ще му хвана края колко пелети е глътнало, че му сложих 6 чувалчета по навик (кара около 2 денонощия с тях) и искам да минат поне 24 часа да видя какво ще е останало.

Всъщност, ето ги настройките:
Температура: 55
Темп. хистерезис: 10
Темп. вкл. помпа: 45
Почистване през: 4мин
Време почистване: 10с
Мощност котел: 22kw (беше 32)
шнек: 950гр / 6 мин (толкова замерих)
време изгаряне: 15с.
Въздух 10%: 25
Въздух 100%: 45
Минимална мощност: 8kw (беше 12, свалих я на 6 и после я вдигнах на 8, че ми се стори, че не смогва).
plastkomfort - специалист
А температурата на изходящите газове колко е.
Имаш ли темо глави и каква температура потдържаш в стаиите?
spalxy - напреднал
Термо глава имам само на един радиатор с 8 ребра, всички останали радиатори са отворени на 100% през цялото време (предвидил съм термо глави и за останалите радиатори, но искам да взема дигитални с опция за седмичен график а не знам какви). В стаите се поддържа средно температура около 24/25 градуса, но това е вечер, през деня предполагам че става и по топло особенно в хубаво време.
Събота и неделя като съм си вкъщи цял ден спирам по някой радятор, защото става много топло.
Нямам идея как да замеря температурата на изходящите газове. Имам мултицет с термо сонда, ще свърши ли работа ако го допра до кюнеца на котела и взема замерване по този начин ? По принцип е много топъл, но може да се пипне с ръка, макар и само за момент. От БГТЕРМ когато идваха ни предупредиха да не го пипаме, че бил много горещ ... ама нали съм експериментатор и един ден реших да пробвам :-D
Между другото сутринта забелязах, че пелетите светят червено като малки въгленчета и като се продухва горелката те падат долу в чекмеджето с пепелта и продължават да светят там още известно време, това нормално ли е ?
plastkomfort - специалист
Слагай термоглави инъче няма как да падне разхода освен ако не си поиграеш със секретните кранове.
И аз меря с мултицет на 500 мм от котела пробиваш малък отвор и набиваш сондата.
val303 - специалист
spalxy Колко Kw e котела?
spalxy - напреднал
Според лепенката отзад е 32kw (самия котел е Waterland, оранжев е).
Сложих термо глави навсякъде вкъщи, свалих още малко максималната мощност, защото ми се струва че редовно минава зададената температура и пак си виси на 10% ... днес му сложих 3 чувала, ще го видим до утре сутринта колко ще изгори.
plastkomfort - специалист
Щом работи само на 10% разхода ще е същия защото пуска една и съща доза.
Максимума трябва да се намали толкова че температурата да не подминава зададената с 1-2 градуса.
val303 - специалист
miroslav_cholich Колега знаеш ли от къде мога да намеря нещо по подробно за този котел? Интересуват ме характеристиките му. Предполагам че ти си снимал от книжката му. Където и да намеря този котел в интернет,има само снимки отвън.
spalxy - напреднал
Снощи поседях при котела, вече рядко подминава 55 градуса, предимно виси между 54 и 55, като котела работи средно в някаква междинна мощност. На няколко пъти пада до 52,53 градуса, но наваксва после (лека по лека). В момента максималната мощност е 15kw а минималната 8kw. Консумацията падна на малко над 30кг на денонощие, днес сложих по малко пелети, ще видим дали ще изкара до утре сутринта.

Може ли някои да обясни въздуха как се регулира, при по малка мощност по-малко въздух ли трябва ?
gim - специалист
spalxy написа:
......................................Може ли някои да обясни въздуха как се регулира, при по малка мощност по-малко въздух ли трябва ?
По принцип е точно така .Но може да се окаже че, в момента въздуха е добре , а на предишната мощност е бил малко.
Този ми е първия цял сезон на пелети. Изчел съм доста по въпроса във форума и все пак не ми е ясно как да позная кога са точните стойности за въздух.Ако някои знае /по конкретно за тази горелка /,как се разбира кога въздуха е добре и сподели ,ще ми е от полза и на мен.Имам предвид настройване на око и ухо ,без газанализатори или други машинки.
  • 1
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 127

Тема "IVG S 40" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: