Най - вълнуващия въпрос зимно време.
6osi6 - майстор
Няма да издребнявам дали е "сонда" или "сонди".
Прикачен файл:
AYT,J4FR8.png
Три потока на вторичния въздух - един разсеян, два концентирани, единият от тях завихря кръгово. Всичките се преплитат взаимно и посрещат напречно четвъртия поток - на първичния въздух.
В този котел измерената температура е 950°C, СО са 128 ppm.
Ти си измерил 50 ppm и 1250°C-
Признавам те :prayer: :prayer: :prayer:
vakleto - напреднал
achmonek написа:
Честита НОВА ГОДИНА и от мен. Филма ни изпревари с честитките още в 00.00 часа :). Последното денонощие разход 35 кг. слънчогледови пелети. Моите ги вземам от Полски Тръмбеш на цена 144 лева тона с ДДС. Пелетите са 8мм. Добре горят, на дължина нямат големи разлики. Леко са пепеливи, но определено съм много доволен и от разхода и от цената. Като казвам леко имайте в предвид леко пепеливи а не ред пелети ред пепел!

Целия декември - разход 1120кг.

браво на теб.
wankata7108 - специалист
Ето и от мен един обобщен разход по месеци:
Ноември 425 кг.при средномесечна температура 6,4 градуса 89,25 лв
Декември 700 кг.при средномесечна температура -0,4 градуса 147 лв.
bobi65 - специалист
6osi6 написа:
Няма да издребнявам дали е "сонда" или "сонди".
Прикачен файл:
AYT,J4FR8.png
Три потока на вторичния въздух - един разсеян, два концентирани, единият от тях завихря кръгово. Всичките се преплитат взаимно и посрещат напречно четвъртия поток - на първичния въздух.
В този котел измерената температура е 950°C, СО са 128 ppm.
Ти си измерил 50 ppm и 1250°C-
Признавам те :prayer: :prayer: :prayer:
6osi6 , Ще използвам поста ти да разкажа това което зная за всички в този форум.

Не зная за каква горелка или цяла система с котел става въпрос но ако обърнеш внимание не само на температурата и СО стойности а и на мощността която е двойна на моята на която съм пуснал горелката както и на ламбдата ще получим паритет ( ако пуснат горелката на оптимална не максимална мощност примерно) . Защото за да запазиш показателите при примерно 30 кв.. същите и за 60 кв. е неодимно да запазиш и създадеш условия на 3-те " Т" да са същите спрямо мощността ( Температура на изгаряне, Трбулентност, Време на изгаряне) което не е лесно конструктивно,.
1-вото Т .. температурата на изгаряне зависи от ламбда, влажност и материал.. в случая 1.71 по газ анализатора на ТЕСТО.
2-рото Т турбулентност е осъществено с 4 дюзи както казваш.. ( аз съм избрал 5 опитно... в оригинала си горелката ми имаше 7 ... - сега съм добавил и турбото.... не казвам дали е по добре или по зле от коментираните показания.. това е моят поглед и моята горелка)
3-то Т времето на изгаряне е в строга зависимост от големината на чашката или дължината на тръбата в зависимост от горелката както , от 1-то "Т" и от Ламбда..Защото няколко пъти съм писал ще при 900 гр. химичната реакция е 30 пъти по бърза от тази при 600 .. 1 при 1200 е 60 пъти по бърза.


При ламнбда 1.5-1.6 с която аз работя температурата е по висока .. но с колко зависи от влажноста на горивото както и топлинните характеристики на изгаряне на даден вид дървесина . За да не я преразказвам ще копирам обяснението от документ на руски.

" Тепловые характеристики древесины
Если абстрагироваться от иных факторов, кроме свойств самих дров, то их можно ранжировать по температуре горения следующим образом.
1. Высокая температура — 1500-900 С. В эту категорию попадают дрова бука, граба, ясеня, дуба.
2. Средняя температура — 890-650 С. Тепло в таком диапазоне дают дрова лиственницы, березы, пихты, акации.
3. Низкая температура 660-460 С. Температуру этого диапазона развивают дрова осиновые, сосновые, тополевые, ольховые.
В разных регионах используют разные дрова. Это связано не с какими-либо предпочтениями, а с видовым составом лесов. Больше всего населению продают дрова лиственных деревьев — березовые, осиновые. В отдельных регионах преобладают дрова лиственницы или дуба. Редко можно встретить дрова ольховые, грабовые, ясеневые.
Часто в качестве средства для отопления продается горбыль. Это отходы переработки древесины на доски. Как правило, это древесина таких деревьев как дуб, сосна, лиственница, граб, ясень. Горбыль ценен еще и тем, что он тонкий и легко просыхает."

[/
color]


Така че качествата на един горивен процес зависят от конструктора който е създал горелката ..
А моята оценка е: колкото конструкцията позволява по ниска ламбда при ниски стойности на СО толкова е по добра горелката.
За съжаление не съм се докоснал до такава на нашият пазар.. всичките ги докарват на цена и на килограм желязо но са с много големи недостатъци.

PS... сега се позамислих защо тези са направили вторичният въздух с различни посоки.." предполагам за по покриване по пълноценно на различни зони в пламъка тъй като те нямат турболатор на пламъка..
И веднага взех решение.. ако издържи моят турболатор тестовете ще преработя Гривната ми с дюзите 3 към 2.. две ще са кръстосани една спрямо друга с фокус около върхът на факела а другите три ще ги направа обратни на завихряният пламък с фокус на пресичане в средата на пламъка с цел максимално смесване и още по ниска ламбда .
Така че благодаря за подигнатият въпрос.. С времето идеята се доразвива за сега теоретично...
LazarGanev - "Велик майстор"
bobi65 написа:

Така че качествата на един горивен процес зависят от конструктора който е създал горелката ..
А моята оценка е: колкото конструкцията позволява по ниска ламбда при ниски стойности на СО толкова е по добра горелката.
За съжаление не съм се докоснал до такава на нашият пазар.. всичките ги докарват на цена и на килограм желязо но са с много големи недостатъци.
Боби, вместо да ни заливаш с теория, която аз нямам време да проверявам, а и един потребител не се интересува, не си ли се замислял да конструираш и произвеждаш готов продукт - горелка? Така вместо да плюеш всичко, което е на пазара и да предлагаш на хората половинчати идеи и продукти за да си поправят недостатъците на "желязото", което са си купили, да им предложиш направо готов перфектен продукт (според твоите разбирания). Така българския пазар няма да страда от липса на такъв продукт - евтин, лек и с перфектно КПД и всички ще се насочат към него!
wankata7108 - специалист
LazarGanev написа:
bobi65 написа:

Така че качествата на един горивен процес зависят от конструктора който е създал горелката ..
А моята оценка е: колкото конструкцията позволява по ниска ламбда при ниски стойности на СО толкова е по добра горелката.
За съжаление не съм се докоснал до такава на нашият пазар.. всичките ги докарват на цена и на килограм желязо но са с много големи недостатъци.
Боби, вместо да ни заливаш с теория, която аз нямам време да проверявам, а и един потребител не се интересува, не си ли се замислял да конструираш и произвеждаш готов продукт - горелка? Така вместо да плюеш всичко, което е на пазара и да предлагаш на хората половинчати идеи и продукти за да си поправят недостатъците на "желязото", което са си купили, да им предложиш направо готов перфектен продукт (според твоите разбирания). Така българския пазар няма да страда от липса на такъв продукт - евтин, лек и с перфектно КПД и всички ще се насочат към него!
Много точно казано Лазаре прав си.Аз например съм си доволен от моето ''желязо'' гори добре и харчи доволно малко и без намесата на Теоретиците с апаратурите.
bobi65 - специалист
Лазаре, имах такъв разговор преди година.. не искам да споменавам модел и производител...
Те произвеждат и продават.. имат работилници машини организирано производство и капитал.
Бях им нахвърлял идеи и конструктивни промени от камерата, материала, идеологията на равномерното подаване , варианти два за механично или работещо газово почистване за да са най добрият продукт на нашият пазар.. ( без ламбда сондата... просто конструктивни идеи )
Отговора ме разочарова..
А той беше .. виж всички сме се наместили в ценовият диапазон до 2000 лв. в който и печели.. Ако дигнем себестойността с 500 или повече лева вместо да продаваме по 160-200 горелки на сезон ще продаваме 20-30 и означава ФАЛИТ..
Затова който смята че е залят с идеи и иска стандартна горелка с постоянни проблеми и да се чуди как да я накара да работи добре да не чете тук а направо да ти звънка... Нали си специалист и по телефона и без газ анализатор вкарваш всичко в норми..
Но се чудя как определяш всички фактори влияещи на горивният процес за всеки индивидуален случай .. а те са;
- Вид гориво
- влажност на горивото
- възможности за равномерно подаване на горивото
- пепелност на горивото която е свързана с корите в горивото
- Тяга на комина
- В зависимост от тягата степени на вентилатора
- температура на въздуха с която работи горелката ( защото при различна температура и количеството на кислорода е различен.
- ако вентилатора не е с датчик на ХОЛ влиянето на стойността на мрежовото напрежение
- В зависимост от конструкцията на горелката ламбдата при която ще работи с обявената от производителя ефективност.

Явно си голям майстор.. особено с едно твое мнение което ще цитирам тук от 89 страница на форума " Ошамотяването е желателно при горелки с хоризонтален пламък, но няма общо с подобряване на горенето, а за предпазване на ламарините от прегаряне. А иначе ламарината по-добре отразява топлината и дори е за предпочитане една неръждавейка върху тухлите " ме разочарова много и те опонирах веднага .. сега пак се изказваш просто заради спорта .
ники_ник - специалист
Привет на всички ! С падане на температурите започна да пада и разхода на пелети при мен :) При -12 - 14 градуса за 17 часа 25 кг. Обяснението дойде бързо , когато започнах да разчиствам снега на двора -на покрива има около 30 см сняг.От 10 00 до 17 00 горелката не работи и темп.в помещенията не пада под 19 градуса. през ноща термоглавите я държат на 22 и горелката работи в режим 20 мин работа 20 спряла на 1 степен . От 60 до 70 град. на водата.При 70 градуса подаване към радиаторите и бойлера , връщащата е с 60 градуса. Очертават ми се 2 задачки- подобряване топлоизолацията на тавана и някакъв буфер поне 200 л.Успех на всички желая :)
bobi65 - специалист
wankata7108 написа:


Много точно казано Лазаре прав си.Аз например съм си доволен от моето ''желязо'' гори добре и харчи доволно малко и без намесата на Теоретиците с апаратурите.
wankata7108, Радвам се че си доволен от Горелката си и те устройва.. Няма по добра реклама от доволен клиент.. но да те цитирам от новогодишният ти пост на 31.12.2016. " Ето и моя разход 100кв.къща и бойлер 150 лт. разход на денонощие 25 кг. слънчогледови пелети русенски 6 мм.около 3 процента пепел"

Та за същата тази нощ моят разход беше 32 кг за 400 м2.. по записките ми. букови от Скревена. .
wankata7108 - специалист
bobi65 написа:
wankata7108 написа:


Много точно казано Лазаре прав си.Аз например съм си доволен от моето ''желязо'' гори добре и харчи доволно малко и без намесата на Теоретиците с апаратурите.
wankata7108, Радвам се че си доволен от Горелката си и те устройва.. Няма по добра реклама от доволен клиент.. но да те цитирам от новогодишният ти пост на 31.12.2016. " Ето и моя разход 100кв.къща и бойлер 150 лт. разход на денонощие 25 кг. слънчогледови пелети русенски 6 мм.около 3 процента пепел"

Та за същата тази нощ моят разход беше 32 кг за 400 м2.. по записките ми. букови от Скревена. .
И твоя разход за тези 400 кв./м се дължи на ???????????????

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: