Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bobi65 - специалист
wankata7108 написа:
bobi65 написа:



Та за същата тази нощ моят разход беше 32 кг за 400 м2.. по записките ми. букови от Скревена. .
И твоя разход за тези 400 кв./м се дължи на ???????????????
Ами на опит да прилагам всички хитрини които влияят на горивният процес . На 3-те " Т" описани по нагоре
сага заради спорта ходих преди минутка да засека от вчера на обяд до този обяд разхода и
го споделям . 400 м2 - 73 кг при -15 градуса навън и страхотен вятър , ще ми бутне комина на моменти.
Последна промяна от bobi65 на съб яну 07, 2017 2:02 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Боби,
като изключим твоя опит да прилагаш всички хитрини на които влияят на горивният процес и с всичките тухли и железа в котела да докараш КПД=95%, можеш ли да обясниш онзи феномен, дето с 5Вт/м2 в студената новогодишна нощ топлиш 400м2 къща, която е далеч от принципите на съвременна пасивна къща? Това, че с над 100кг тухли и желязо си докарал КПД от чугунен котел + смешна горелка такова, с което моят котел има излизайки от завода все пак ти го признавам, предвид евтиното гориво моят киловат е двойно по-евтин от твоя и въпреки всичко не мога да се сравнявам по месечни сметки с теб? Ти да не би да не топлиш целия обем, а? :wink:
mtodorov - помощник
Здравейте, да се включа и аз по темата. Отоплявам 230 240 квадрата разход в момента 3 чувала за денонощие.
maistora1965 - специалист
Прикачен файл:
IMG_20170107_134946.jpg
IMG_20170107_134946.jpg (33.05 KиБ) Видяна 1272 пъти
Хаиде да не бързаме с разходите къщите все още са пасивни особенно изолираните от предишните топли дни и отоплението отвътре да видим след още два студени дни как ще бъде,а иначе и при мен в момента изолацията на покрива е 60 см ама кво от тва като навън по обяд е минус 12.
bobi65 - специалист
LazarGanev написа:
Боби,
като изключим твоя опит да прилагаш всички хитрини на които влияят на горивният процес и с всичките тухли и железа в котела да докараш КПД=95%, можеш ли да обясниш онзи феномен, дето с 5Вт/м2 в студената новогодишна нощ топлиш 400м2 къща, която е далеч от принципите на съвременна пасивна къща? Това, че с над 100кг тухли и желязо си докарал КПД от чугунен котел + смешна горелка такова, с което моят котел има излизайки от завода все пак ти го признавам, предвид евтиното гориво моят киловат е двойно по-евтин от твоя и въпреки всичко не мога да се сравнявам по месечни сметки с теб? Ти да не би да не топлиш целия обем, а? :wink:
Не съм сигурен дали е феномен но ще опитам да разкаже..

32 кг букови с данни 5.3 кв по спецификация са 170 киловата енергия..
вземайки в предвид КПД се получават 161 киловата за 24 ч. или по 6.73 на час.
което означава по 16.8 вата на м2 ..
Пояснявам нещо което колегата Шоп посочи наскоро.. Моите 400м2 отопляема площ имат и 400м2 външни стени + 120 м2 таван ...защото ако имаш къща 100м2 ще имаш 100 м2 външни стени и 100м2 таван = 200м2 което е двойно на полезната площ.
Стените са ми с 10 см каменна вата коефициент 0.034 W / m.K тавана е с 5 см зелен фибран.. но съм му забравил коефициента..
целият обем е 440 м2 отоплявам 400 . другото ми е тип приземна стая с буркани и туршии.. има радиатори но са спрени . Подържим температура 21 гр. в жилищните обеми и около 17 в гаражите и стълбищната клетка Гаражите са ми 70 м2 и с стълбищната клетка 36 м2 разпределена на 4 нива се получава 106 м2 отоплявани на 17 гр.. това е сметката ..
Малко ли е много ли е Аз се боря с всякакви видове загуби да ги неутрализирам защото всичкото това излиза от един джоб.
Не малка част от ефективността ми е от избраната от мен инсталация която е нискотемпературна..
работя с температура на водата до 55 гр. за сметка на преоразмерени радиатори.. и като добавиш 800 литра вода в системата който са буфер изходящо газове до 75 гр. максимално при замърсен котел сметката ме кефи.
LazarGanev - "Велик майстор"
bobi65 написа:
32 кг букови с данни 5.3 кв по спецификация са 170 киловата енергия..
Боби, теоретико, енергията не се мери в киловати, в киловати се мери мощност! и не им вярвай много на тези спецификации :cool:
bobi65 - специалист
LazarGanev написа:
bobi65 написа:
32 кг букови с данни 5.3 кв по спецификация са 170 киловата енергия..
Боби, теоретико, енергията не се мери в киловати, в киловати се мери мощност! и не им вярвай много на тези спецификации :cool:
Да.. съгласен съм че всеки производител се опитва да ни заблуди с някоя десета вероятно..
А в какви единици е обявена енергийната стойност за килограм е без значение..
има си коефициенти и калкулатори 859.85 kcal = 3600 kJ = 1 kwh
Обявените сметки в предишният пост за 32 кг..са за за 24 ч. и външни температури между 0 - 5 за 31.12.2016.
Имайки в предвид последното денонощие и температури от -8 до -15 и силен вятър и константни вътрешни температури и разход 73 кг сметките са 38.2 вата загуби на м2 за час.
Ще го видя утре какво ще е положението... дали че е тихо времето или не... дали ще е още по студено или пак същото..
Svezar - специалист
Някой да направи една тема "Кой е по-по-най !?" или " Как да изстискаме всичко от пелетната система" и там си пишете теоретичните технически неща,а който иска ще си я чете да се ограмотява ! Тази тук е чисто практическа със статистически данни и само се разводнява с междуличностни спорове :idea:
шоп - майстор
АЗ пък знам, че освен потребителите регистрирани тук, дистрибуторите, които се стремят да рекламират продуктите от които печелят най-високи търговски отстъпки, темата се чете сега, ще се чете и след години от хиляди регистрирани и нерегистрирани потребители. В този ред на мисли разхода на пелети е пряко обвързан с оптимизирането на горене и топлообмен.

Така, че няма спам и всичко е по темата.

Който е доволен от разхода си може да не чете:-) Аз лично съм максималист и винаги ми е приятно да науча нещо ново от хора като боби, които съчетават теорията и практиката.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: