Най - вълнуващия въпрос зимно време.
И аз нещо не вярвам.Може пелетите да са от обогатен уран 235.
Може, не ги произвеждам аз и не знам. :yawinkle:


Сега...отоплителната инсталация е от 2004г.-2005г., когато построихме къщата.Котела беше Лясковски 56кв. на дърва.През отоплителните периоди ми трябваха 15куб.м.-20куб.м. дърва, които приготвях предната година и държах под навес за да са сухи.Януари 2015г. котлето сдаде багажа-протече. : :o Заварка, пак протече до заварката / изтъняла ламарина / и се наложи купуване на друг котел.Добре че зимата беше топла... #-o На 27-ми януари ми доставиха Пелетерма, свързаха го към инсталацията и направиха настройките.До края на зимата по спомен ми изгори 1500-1700кг. пелети / зимата беше топла /.Лятото на 2015г. санирах къщата- всички външни стени / даже и терасите- остъклени са /.Миналата година изгори под 3000кг. пелети.Котела се управлява със стаен термостат / сложен в дневната на първия етаж /, като от 7,30 до 19,30ч. е настроен на 24г., а от 19,30 до 7,30ч. на 20г.
В другите стаи температурата е същата / радиаторите имат термовентили /. Кога котела включва, кога изключва, кога работи на пълна мощност, кога на минимална...не знам и не ме интересува, важно е да държи тези температури. :yawinkle: В мазето влизам през 2-3 дни за допълване на бункера и да почистя пепелта, ако се налага.

Та това е който иска да вярва...който не иска...мен не ме бърка. O:)
andy_forresite - майстор
Мен не ме кефи. Живият огън е кеф. Това другото са базикни за хора с пари. Прави си къща от нулата, изолация до циглите, почва да му стига топлинката от една свещ в стая и то е кеф. Аз пък на мястото на такъв човек въобще няма да се занимавам с базикни... така де, с пелети.
Да търся такива дето не правят шлака, нямат пепел, евтини и да горят яко. Да ги превозвам, да ги товаря, да ги стоварвам, да ги мъкна а към единия край на двора, после а на другия към котела, отвори, вдигни, изсипи, лапни прахоляк и внимавай за кръста.
След това грееш чайник, грееш вода, тя тича по тръби и грее метал, който трябва с конвекция да сгрее стаята... Супер ефективно. Периодично изсипваш пепел и шомполираш котел и кюнци. Може и да е кеф, нямам представа. :lol:
gnt69 - майстор
andy_forresite написа:
Мен не ме кефи. Живият огън е кеф. Това другото са базикни за хора с пари. Прави си къща от нулата, изолация до циглите, почва да му стига топлинката от една свещ в стая и то е кеф. Аз пък на мястото на такъв човек въобще няма да се занимавам с базикни... така де, с пелети.
Да търся такива дето не правят шлака, нямат пепел, евтини и да горят яко. Да ги превозвам, да ги товаря, да ги стоварвам, да ги мъкна а към единия край на двора, после а на другия към котела, отвори, вдигни, изсипи, лапни прахоляк и внимавай за кръста.
След това грееш чайник, грееш вода, тя тича по тръби и грее метал, който трябва с конвекция да сгрее стаята... Супер ефективно. Периодично изсипваш пепел и шомполираш котел и кюнци. Може и да е кеф, нямам представа. :lol:
Имам и жив огън направих го за кеф. Ама нещо последния сезон явно нямам нужда от кеф още не съм я палил.

Прикачен файл

kamina.jpg
kamina.jpg (61.96 KиБ) Видяна 1301 пъти
Вичи - специалист
andy_forresite написа:
Мен не ме кефи. Живият огън е кеф. Това другото са базикни за хора с пари. Прави си къща от нулата, изолация до циглите, почва да му стига топлинката от една свещ в стая и то е кеф. Аз пък на мястото на такъв човек въобще няма да се занимавам с базикни... така де, с пелети.
Да търся такива дето не правят шлака, нямат пепел, евтини и да горят яко. Да ги превозвам, да ги товаря, да ги стоварвам, да ги мъкна а към единия край на двора, после а на другия към котела, отвори, вдигни, изсипи, лапни прахоляк и внимавай за кръста.
След това грееш чайник, грееш вода, тя тича по тръби и грее метал, който трябва с конвекция да сгрее стаята... Супер ефективно. Периодично изсипваш пепел и шомполираш котел и кюнци. Може и да е кеф, нямам представа. :lol:
Сега я втасахме. Откакто древните римляни са започнали да се топлят като изнесли огъня от помещението, милиони хора хиляди години се мъчат да оптимизират този процес. И сега, изведнъж, наш Анди не го кефи тая работа. Какво предлагаш - да си махнем изолациите и инсталациите и да си купим мангали, да се върнем в пещерите, или да завъртим колелото на еволюцията назад и да кажем на ония да мислят нещо друго. Пък ти да прецениш дали те кефи!
andy_forresite - майстор
Бях забравил, че пелетите и огъня в пещерата са единствените начини за спасение от студа. Да, в такъв случай хубаво нещо са пелетите. Най-доброто!
kalin72 - майстор
andy_forresite написа:
Бях забравил, че пелетите и огъня в пещерата са единствените начини за спасение от студа. Да, в такъв случай хубаво нещо са пелетите. Най-доброто!
Анди, не са единствените начини, но това, че при теб не работи, не значи, че да гориш пелети е лош начин за отопление.
andy_forresite - майстор
Ех, чаках Вичи да го каже :-D . Щях да му предложа да си сменим котлите. Нали беше писал за значението котела с горелката в проценти в общия ефект от отоплението. 20% ли колко беше написал ... Моето мнение е, че системата котел-горелка (и качество на пелетките) са от решаващо значение и чак след тях идва изолацията, дограмата, вратите и т.н. :)
Това е като пакета състезателен пистов автомобил. Кел файда, че има сликове, спойлери, ниска маса, оптимално разпределение на масите при положение че не върви добре.
olelemaiko - специалист
доста грешни неща прочетох тук но това е наи грешно.двете неща нямат никаква връска.
kalin72 - майстор
Моето мнение е, че системата котел-горелка (и качество на пелетките) са от решаващо значение и чак след тях идва изолацията, дограмата, вратите и т.н. :)
Анди, тотално и безвъзвратно бъркаш :)
ИЗОЛАЦИЯТА, тук включвам и врати и прозорци, е най-важното за икономично и удобно отопление. И чак след това идват котел/горелка или там с каквото решиш да се отопляваш.
шоп - майстор
kalin72 написа:
Моето мнение е, че системата котел-горелка (и качество на пелетките) са от решаващо значение и чак след тях идва изолацията, дограмата, вратите и т.н. :)
Анди, тотално и безвъзвратно бъркаш :)
ИЗОЛАЦИЯТА, тук включвам и врати и прозорци, е най-важното за икономично и удобно отопление. И чак след това идват котел/горелка или там с каквото решиш да се отопляваш.
+1 към мнението

иначе можеш да и купиш херц за 20000 лв и да отопляваш палатка: икономично ли ще е?

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: