Най - вълнуващия въпрос зимно време.
6osi6 - майстор
Вичи написа:
не съм виждал такъв.
Не е задължително да си виждал и да го виждаш.
Това са данните на радиатора от производителя.
Прикачен файл:
ELHN.png
ELHN.png (50.71 KиБ) Видяна 1168 пъти
andy пише за радиатор с дължина 220 в сантиметри, предполагам, че е стоманен -двустенен. Тези, с които давам пример, са алуминиеви с дължина на реброто 80 мм. Вместо да му изпащам три радиатора по Еконт, той да ги съединява в един, после да го монтира, да пробва как работи седмица - две, после да го сваля, да го разглобява, да прави отново три радиатора, да ги опакова, да ги праща обратно, аз да ги взимам, да ги товаря, да ги разтоварвам, да ги качвам, да ги монтирам, да ги пълня, да ги обезвъздушавам и болки в кръста, вместо това, му пиша - при външна температура - 15°C, разход на гориво 14 кВ, и къща в условие на покачване на температурата в помещенията от 18°C към 20°C, което е близко до неговия начин на ползване, предвид старт и стоп на отоплението; каква мощност излъчват 27,5 ребра, при 58°C, които по дължина и височина са равни на неговия радиатор. Ако даде данните от производителя на неговия радиатор и температура на водата, сравнението ще е по-точно.
andy_forresite - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Анди, колко вата е нагревателя?
1 kw. На старите бойлери имаше нагреватели двойни - единият 3 киловата, а другият 1. С ключ избирахме с каква мощност да нагрява бойлера. Традиционно като изгореше единия продължавахме да ползваме другия нагревател. Докато приключи и втория...
kalin72 написа:
Само че не мога да отоплявам цялата площ, а дори и да можех да си го позволя, пак нямаше да го правя
Защо? Каква е логиката ти? За мен няма никакъв смисъл да живееш в къща, и да я отопляваш частично. Губи се ефекта от комфорта.
Едно време прадядо е направил къща колкото да има къде да спят. Няма нищо общо с нормалните къщи отпреди 20 години, а за новите не говорим въобще. Три стаи и антре. В града има от този тип, но повечето са направени с приземен етаж. Явно и тогава парите не са достигали и са направили каквото са могли със задружни усилия с познати, роднини и съседи ... на по винце и мезе. Сега комшията може и добър ден да не каже като те види потен да работиш по основите на новостроящата ти къща. После са направили пристройка долепена до къщата - един необитаем тъмен коридор 13-14 кв.м. с вход към мазето 13-14 кв.м. и кухненски бокс с баня 18 кв.м. Накрая, когато бях на 5 направиха още един кухненски бокс с обща стена с първия 22 кв.м. Обща врата нямат, защото нещо са делили и е било по-добре да се не гледат :) В момента отварям вратата, озовавам се в антре 2 квадрата с алуминиева врата и съм на цимента в двора - скептично настроен съм към изолацията в пристройките. Ефект от изолация на къщата ще има, но пък тя е необитаема. Лятото спя там на хладно. Спалнята е 4х4 на 2,90 таван. Живеем двама човека в две стаи. Обща вътрешна стена граничеща с къщата - 6-7 кв.м., така че почти няма топлопреминаване през вътрешни стени от отопляеми към неотопляеми помещения. Имам ТВ на виваком с чиния в къщата и дали съм гледал 1 час за две години :lol: Няма какво да търся там. Е такива едни работи.

6оsi6, всичко давам за теб :goodman: - панелен тип 22 500/2200 мм, 4200W при делта t=60, мейд ин търки; другият е 20 глидера хелиус Н500 (585 мм висок, 80 мм ширина на реброто, 160 см общо) - 3320 вата при делта t=60. Греят с горните 20-25 см, надолу са студени. Загряват и отдолу само с отваряне на трипътния докрай и много газ на горелката, над средната ѝ мощност. Ако го отворя и не подам газ водата изстива. Нали трипътния се грижи да е топло на котела.
6osi6 - майстор
andy_forresite написа:
панелен тип 22 500/2200 мм, 4200W при делта t=60, мейд ин търки; другият е 20 глидера хелиус Н500 (585 мм висок, 80 мм ширина на реброто, 160 см общо) - 3320 вата при делта t=60.
При втория 20 ребра са равни на 22 към характеристиките на тези от таблицата. Стоманеният е едно към едно по размери към излъчване.
Не е нужно радиаторите да загряват и от долу.
nandrolon - специалист
Да попитам нещо за мощност на радиатор. Производителят дава определена мощност при разлика 20 градуса горе /долу. Ако увеличим скоростта на флуида разликата ще е по-малка и ще имаме по-топъл радиатор.

Това дали ще доведе до по-лош топлообмен с въздуха и респективно по-малка мощност, въпреки по-топлият радиатор?

Извенете за лаишкия въпрос, просто стана дума по -горе.

Благодаря
andy_forresite - майстор
Трябва да се разгледат два случая.
1. При запазване температура вход и температура изход от радиатора и увеличаване на дебита - радиаторът става "по-мощен"
2. При увеличаване на дебита през радиатора, което променя t вход и t изход - увеличеният дебит сваля температура вход и увеличава темп. изход --> радиаторът остава със същата мощност на излъчване (делта т радиатор не се е променило).
Вичи - специалист
6osi6 написа:
Вичи написа:
не съм виждал такъв.
Не е задължително да си виждал и да го виждаш.
Това са данните на радиатора от производителя.
Прикачен файл:
ELHN.png
andy пише за радиатор с дължина 220 в сантиметри, предполагам, че е стоманен -двустенен. Тези, с които давам пример, са алуминиеви с дължина на реброто 80 мм. Вместо да му изпащам три радиатора по Еконт, той да ги съединява в един, после да го монтира, да пробва как работи седмица - две, после да го сваля, да го разглобява, да прави отново три радиатора, да ги опакова, да ги праща обратно, аз да ги взимам, да ги товаря, да ги разтоварвам, да ги качвам, да ги монтирам, да ги пълня, да ги обезвъздушавам и болки в кръста, вместо това, му пиша - при външна температура - 15°C, разход на гориво 14 кВ, и къща в условие на покачване на температурата в помещенията от 18°C към 20°C, което е близко до неговия начин на ползване, предвид старт и стоп на отоплението; каква мощност излъчват 27,5 ребра, при 58°C, които по дължина и височина са равни на неговия радиатор. Ако даде данните от производителя на неговия радиатор и температура на водата, сравнението ще е по-точно.
Ясно. Аз мислех, че радиаторите се заместват и сравняват по мощност. А то можело и по сантиметри.
6osi6 - майстор
Вичи написа:
мислех, че радиаторите се заместват и сравняват по мощност. А то можело и по сантиметри.
Сложил съм таблица, аndy също е дал данни. По тях можеш ли да напишеш колко глидера от един алуминиев радиатор са равни на един радиатор на аndy, по-точно турския, който е 220 х 50.
andy_forresite - майстор
Всичко може, но не е нужно. Между другото, не гася. От над два месеца съм 24/7.
Отивам да намаля разхода на пелети. Още не знам как, но се надявам докато стигна до котела да съм го измислил :-D
judas - специалист
andy_forresite написа:
Всичко може, но не е нужно. Между другото, не гася. От над два месеца съм 24/7.
Отивам да намаля разхода на пелети. Още не знам как, но се надявам докато стигна до котела да съм го измислил :-D
Анди, измисли ли го, че нещо и мен взеха да не ме кефят пелетите?
В студовете бях на около 60 кг/денонощие, сега съм на около 45 кг/денонощие за 2 етажа по 55м2 с частична изолация на 20°C и 100л бойлер и хич не ми се вижда ефективно :x !
Пп. Между другото по непотвърдени данни съсед топли 2 етажа по 70м2 с добра изолация на 22°C и 2 бойлера с по 30 кг/денонощие!
Стоян Славев - специалист
judas написа:
andy_forresite написа:
Всичко може, но не е нужно. Между другото, не гася. От над два месеца съм 24/7.
Отивам да намаля разхода на пелети. Още не знам как, но се надявам докато стигна до котела да съм го измислил :-D
Анди, измисли ли го, че нещо и мен взеха да не ме кефят пелетите?
В студовете бях на около 60 кг/денонощие, сега съм на около 45 кг/денонощие за 2 етажа по 55м2 с частична изолация на 20°C и 100л бойлер и хич не ми се вижда ефективно :x !
Пп. Между другото по непотвърдени данни съсед топли 2 етажа по 70м2 с добра изолация на 22°C и 2 бойлера с по 30 кг/денонощие!

И аз съм с същият разход като теб ,но 180м2,два бойлера и 23градуса през деня и 21 нощес.Изолацията е много важна,дограмата и стъклата също.Няма икономия като не задържаш топлото.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: