Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Анди, как го смяташ тока, та го сравняваш с пелетите?
Сигурен ли си че искаш да знаеш? Припомням колко многословен мога да бъда :partyman:
andy_forresite написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Анди, как го смяташ тока, та го сравняваш с пелетите?
Сигурен ли си че искаш да знаеш? Припомням колко многословен мога да бъда :partyman:
Ако твоята сметка е друга, то моята е грешна. Значииии..........искам да знам къде ми е грешката.
Давай!
wankata7108 - специалист
andy_forresite написа:
Имаме апартамент, но не живеем там. Отопление в него=0. Говоря за къщата и само за нея.
Понеже тази тема винаги ще е актуална, реших да предложа на някой с пелетна камина (или котел), която е капризна към качеството на пелетите, да подаря една торба от моите пелети и да си платя транспорта. От човека се иска само да пише как са се представили пелетите в неговите условия. Букови, 5 киловата, А1, добри показатели, здраво запечатани в прозрачни найлонови торби с оранжеви надписи Капитан нещо си. Направени в Тетевен. Пращам по Спиди.
При оптимален развой може да разменим по 1 чувалче пелети е така за проба, но не е задължително. Не искам да прося.

Разход на пелети от 07:00 днес до 17:00 часа - 10 часа - 20 кг. Присъединени 7500 вата радиатори, 80 л бойлер, плюс три умрели от студ радиатори общо 9500 вата, демек на *. Топли са в горната част, така че няма да замръзнат като Дунава. Температура в стая 1 с площ 21 кв.м. 20 градуса, в друга стая към 18 кв.м. заедно с банята - 17-18°, бонус топло мазе и коридор обща площ 28 кв.м., като те са без радиатори. Времето днес при мен предполагам е като навсякъде в България - сняг и малко вятър за разкош.
Успях да засека със сигурност колко харчи най-големият ми радиатор - същински исполин 500/2200. Той е от постоянно работещите, тоест ползва се. Хапва по 3 kw на час, което в пелети по моите настройки прави точно 600 грама на час.
Анди за сравнение 30 кг пелети за 11,5 часа работа на горелката при натоварване на 24-27киловата присъединени мощности.Какво ще кажеш по въпроса сръвнен с твоя разход и натоварване.
andy_forresite - майстор
Струва ми се че постигаш много високи резултати, Ванка. Системата котел/горелка работи чудесно и изолацията явно се отплаща =D>

Трифонов, понеже си ми приятел и спомена че нямаш време за живота, ще бъда кратък. Но да знаеш че го правя само заради теб :goodman: Изчаках последователност от няколко дни с минимален ход на среднодневните температури. В стая Х спирам радиатора и включвам електрическа печка 1300 вата без вентилатор и без зачервени от температура реотани. След 24 часа записвам постигнатата температура. За протокола температурата в стаята намира равновесно състояние след 12-15 часа. Да речем постигната е 20°С. Изключвам печката и пускам радиатора с термоглава на 20 градуса. Термометърът остава там до приключване на опита.
В стая Y повтарям същото нещо. Постигнал съм 18,5 градуса и поставям термоглавата на 18-19 градуса след като ел. нагревателния уред е отоплявал 24 часа преди това.
И в двете помещения е вложено еднакво количество ел. енергия - 24 часа х 1300W=31,2 kwh. Умножил съм по среднодневната цена на ел. енергията и съм установил колко струва поддържането на 20 и 18,5 градуса съответно.
В системата оставям радиатори в стаи Х и Y. Всички други консуматори са спрени или заместени с електричество. 3-4 дни следя средната мощност на котела, която взимам готова от интернет наблюдението. В опита мисля че беше 8,1 кw средна за всичките 3-4 дни.
Консумацията на пелети при 8 kw при моите настройки е точно 1600 грама/час. 24 часа х 1,6 кг = 38,4 кг пелети на ден. Цената за 1 кг ми е 0,34 лева --> 38,4 * 0,34 = 13,05 лева.
А на електричество цената на отоплението в стая Х изглежда така (уредът е 1300 вата):
16 часа х 1,3 квч х 0,26 лв = 5,40 лв - дневна
8 часа х 1,3 х 0,16 лв = 1,66 - нощна
Общо: 7 лева
В стая Y ... някой е изхвърлил фактурата, върху която съм записвал, та не помня точни числа за цената на ЧЕЗ, но тя е за монофазна енергия, а за Х е за трифазна. Трифазната е по-скъпа. Втората стая беше около 5 и нещо лева. Тя е по-малка и по-топла от първата.
Кратък период от 24 часа плюс изменението на температурите през деня ... горе-долу е излезе еднакво като цена. В отделен пост може да напиша колко прибързано взе 10 кв котел и 9,5~10 радиатори и получи висок КПД при положение, че аз дори не съм споменал t°вода и не знам дебита. Отделно движението на температурите изход/вход на котела се различават в зависимост от това дали съм отворил вентила докрай (без вентил все едно) или е бил на 45, 50, 55 градуса. В последния ден отворих докрай вентила и системата се балансира на 54/43 или нещо такова. При делта t радиатор 29, съответно 27,5 за X и Y никога радиаторите не отдават 7 киловата, нито 6, нито дори пет. Без да знам дебита, но с оглед еднаквата температура в помещенията, определих че излъчват с най-много три kw, а аз подавам 8 на входа на системата.
Хм, излъгах че ще е кратко. Извинявай [-o<
wankata7108 - специалист
andy_forresite написа:
Струва ми се че постигаш много високи резултати, Ванка. Системата котел/горелка работи чудесно и изолацията явно се отплаща =D>

Трифонов, понеже си ми приятел и спомена че нямаш време за живота, ще бъда кратък. Но да знаеш че го правя само заради теб :goodman: Изчаках последователност от няколко дни с минимален ход на среднодневните температури. В стая Х спирам радиатора и включвам електрическа печка 1300 вата без вентилатор и без зачервени от температура реотани. След 24 часа записвам постигнатата температура. За протокола температурата в стаята намира равновесно състояние след 12-15 часа. Да речем постигната е 20°С. Изключвам печката и пускам радиатора с термоглава на 20 градуса. Термометърът остава там до приключване на опита.
В стая Y повтарям същото нещо. Постигнал съм 18,5 градуса и поставям термоглавата на 18-19 градуса след като ел. нагревателния уред е отоплявал 24 часа преди това.
И в двете помещения е вложено еднакво количество ел. енергия - 24 часа х 1300W=31,2 kwh. Умножил съм по среднодневната цена на ел. енергията и съм установил колко струва поддържането на 20 и 18,5 градуса съответно.
В системата оставям радиатори в стаи Х и Y. Всички други консуматори са спрени или заместени с електричество. 3-4 дни следя средната мощност на котела, която взимам готова от интернет наблюдението. В опита мисля че беше 8,1 кw средна за всичките 3-4 дни.
Консумацията на пелети при 8 kw при моите настройки е точно 1600 грама/час. 24 часа х 1,6 кг = 38,4 кг пелети на ден. Цената за 1 кг ми е 0,34 лева --> 38,4 * 0,34 = 13,05 лева.
А на електричество цената на отоплението в стая Х изглежда така (уредът е 1300 вата):
16 часа х 1,3 квч х 0,26 лв = 5,40 лв - дневна
8 часа х 1,3 х 0,16 лв = 1,66 - нощна
Общо: 7 лева
В стая Y ... някой е изхвърлил фактурата, върху която съм записвал, та не помня точни числа за цената на ЧЕЗ, но тя е за монофазна енергия, а за Х е за трифазна. Трифазната е по-скъпа. Втората стая беше около 5 и нещо лева. Тя е по-малка и по-топла от първата.
Кратък период от 24 часа плюс изменението на температурите през деня ... горе-долу е излезе еднакво като цена. В отделен пост може да напиша колко прибързано взе 10 кв котел и 9,5~10 радиатори и получи висок КПД при положение, че аз дори не съм споменал t°вода и не знам дебита. Отделно движението на температурите изход/вход на котела се различават в зависимост от това дали съм отворил вентила докрай (без вентил все едно) или е бил на 45, 50, 55 градуса. В последния ден отворих докрай вентила и системата се балансира на 54/43 или нещо такова. При делта t радиатор 29, съответно 27,5 за X и Y никога радиаторите не отдават 7 киловата, нито 6, нито дори пет. Без да знам дебита, но с оглед еднаквата температура в помещенията, определих че излъчват с най-много три kw, а аз подавам 8 на входа на системата.
Хм, излъгах че ще е кратко. Извинявай [-o<
Анди отопление под 20 градуса си е дискомфорт.какйви са тези 18-19 това са градуси за поддръжка на жилището а не за комфортно отопление освен ако там не живеят ескимоси.И да изолацията си казва думата относно разхода и комфорта на жилището и това е най важния фактор за едно отопление макар и най пренебрегвания.Някои хора предпочитат да вложат средства във високотехнологичен и скъп котел и да топлят''АТМОСФЕРАТА''както му викам аз .
nelim - специалист
@andy_forresite

Чета за теста и нещо не ми се връзва, как така при ток отопляваш с 2х1.3кв - 2.6кв, а като пуснеш котела отопляваш същото с 8 киловата? (при същите температури постигнати от тия 1.3кв на ток)
Все пак говорим за над 5 киловата разлика :)
Къде отива разликата от топлината дето е произвел котела? Или от 1.6кг на час вади само 2.6-3кв колкото да поддържа температурата в тия 2 стаи? То тогава има ебаси ниското КПД :)
LazarGanev - "Велик майстор"
nelim написа:
@andy_forresite
Къде отива разликата от топлината дето е произвел котела? Или от 1.6кг на час вади само 2.6-3кв колкото да поддържа температурата в тия 2 стаи? То тогава има ебаси ниското КПД :)
Питай за марката и повече не питай :-D
andy_forresite написа:
Трифонов,........................
Хм, излъгах че ще е кратко. Извинявай [-o<
Благодаря, не ми загуби времето!
Казах, че смятам съвсем грубо. Нямам достатъчно данни, а и желание да се задълбочавам.
С цифрите боравиш точно, и в топлотехниката си напреднал, но не подхождаш правилно към експеримента. Това, няма да те убеждавам, а сам ще разбереш, ако следващата зима се топлиш на реотани.
Енергията си е енергия, независимо от какво е получена.
Тока го слагам 20 стотинки за киловат при 99% КПД. Средната цена за киловат беше 16.6 стотинки, но това преди няколко години. Смятай по тази цена!
Кило пелети, след корекция по КПД, 4 киловата да речем, като ти струват 35 стотинки, или закръглено 9 стотинки за киловат.
Анди, уважения всекиму, но аз на ток не искам да се топля.
16.6>9
А всъщност, разликата е по голяма.
nandrolon - специалист
То с реотан ако е на кантар, какво остава с климатици, термо-помпи и т.н. Никой няма да купува пелети и котли.

Или поне така си мисля.
Вичи - специалист
@andy_forresite

Експеримента ти е изключително некоректен и съответно резултата не доказва нищо.
Ти мериш КПД като тарираш 2 помещения и приемаш, че така може да се установи отдадената от котела мощност, което е изключително невярно.
Смисъла на локалното отопление е с един източник е да стоплиш сграда с много помещения, като (евентуално) регулираш температурите в отделни такива, а не да топлиш една - две стаи. По време на опита навън е било да речем -5 гр. , в контролните стаи - описаните температури, а в останалата част 6 - 15гр.. Тези площи с каква енергия поддържат тази температура?

Твоето е малко като в блоковете с централно топлоснабдяване. Редовния диалог:
- Не ползвам парно, а ми искат пари.
- Добре де, навън е -10, а ти като не включваш климатика у вас е +15 (вътрешен апартамент, съседите са с работещи радиатори). В къщата на село не живее никой и температурата е под нулата, водата замръзна.
- Да, ама блоковете по принцип са по-топли от къщите.

P.S. Отдавна няма различни тарифи за монофазен и трифазен, има за битови и не битови абонати. Не се набутвай!

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: