Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bobi65 - специалист
Ключивите моменти са.. работа с подгрят въздух, дозиран вторичен въздух около 8 процента от първичният, подаване в зоната на компенсация /въстановяване на факела, турболизиране на факела, и вкарване на камерата в режим около минималната ламбда 1.5, 1,6 . Ако конструктивният тунинг го позволи то няма да има пушлявене и лошо горене... Стойностите на СО ще са в норми..

За каква система става въпрос
andy_forresite - майстор
На предната страница говорихме. Системата е Торч. Вторичен въздух не знам дали има.
Топъл въздух може да взема от кюнците като направя топлообменник и с вентилатор по тръба към смукателния вент на горелката. Пред пламъка може да сложа шамотна плоча за разпръскване на горещината. Турболатори мисля да си правя, ама много рано се стъмва. Имам ламарина 2 мм. Дали ще станат от нея? На такава печа чушки :-D на газов котлон, ама от големите дето са 50/50 см. Огънят бие направо в нея и нищо й няма.
Трябва да се направят 4 турболизатора - по два в първи и втори ход. Един не става че там едни железца стърчат и пречат. Не че последното има отношение към температурата в т. нар. горивна камера.
Оказа се че в града ми има специалист с газ-анализатор. Не знам дали има смисъл да олеквам с няколко десетака като пелетите ми оставят черна купчинка в зоната на първичния въздух и задушават пламъка след няколко часа горене.
Ти с какъв котел и горелка си :?
bobi65 - специалист
Това което казваш че можеш го направи задължително.. и турболизаторите и плочата и топлият въздух.. Остава само да се напънеш да направиш вторичен въздух.. поогледах чертежи на твоят котел и има решение.. ще се опитам утре да ти го начертая.. Ще стане пушка стига да успееш да вникнеш и правилно да реализираш идеята ми...
6osi6 - майстор
bobi65 написа:
Обаче сега като разгледах хронологията гледам кал си писал в по късен етап за 900 гр. на факела и червена плоча...това означава че работиш с ламбда поне 2.3...за да ти е толкова ниска температурата която вадиш от горивото си.
Плочата се нагрява до червено, когато ламбдата е над 2, съответно с повече въздух пламъкът не може да се развие, да достигне до дъното на скарата за жарта, отдръпва се към горелката и бие остро в първата плоча. Тогава пепелта в целия котел е бяла. Освен това, при повече въздух, горенето в този модел горелки се измества към коляното - под решетката за въздух. Пелетите трябва да изгарят на нивото на решетката за въздух
Прикачен файл:
KLIMOSZ.png
KLIMOSZ.png (97.64 KиБ) Видяна 1162 пъти
така че, трудно може се объркат настройките.

По цвят на пепелта - настройвам въздуха, така че пепелта да е светло сива, но не бяла. Разликата в настройката е само в 1% от силата вентилатора. Появяването на сива пепел след бялата показва, че горелката не работи с ламбда 2 още по-малко с 3.

bobi, сам стъпваш в бомбите които пускаш :yawinkle: Сега ще видим на кой му е ниска температурата и огънят му е 900 градуса.
bobi65 написа:
Плочите които ползваме са Вермоколит.. 2.5 см. до 1200 градуса..
Правил съм измервания и се оказва че са лош проводник на топлина,, Среаната която е към пламъка е супер.. напича се и държи.. и доизгаря летящите жарчиси на 100 процента.. но от обратната страна на плочите е много по ниска температурата... Играл съм си и съм замервал с газовата горелка.. Мога да кажа че коефицента на топлинно съпротивление е 1.6... Тоест при 1000 градуса от обратно е 625...
Всъщност, измереният коефициент от 1,6 на топлинно съпротивление е в среда, при която температурите от двете страни на вермикулита са със стойности различни в десетки пъти! От едната страна е 20°C, от другата е 1000°C.
bobi65 написа:
Аз в тази плоча която е пред факела на горелката съм пробил странично 4 мм отвор и съм вкарал вътре термодвойката която е до 1110 хем е защитена от директен пламък хем мери към 920 гр..
В работен режим термометърът стои в плоча на която от двете страни минава огън. На рисунката това е позицията в малкия червен кръг.
Прикачен файл:
VUK3.png
На практика, от двете страни на термодвойката температурата е еднаква. В това положение поради липсата на температурни съпротивления от двете му страни, вермикулитът няма какво да изолира. Фактически, измерената температура е общата за зоната на малкия червен кръг, с която се темперира вермикулитът след няколко минути работа на горелката,
или точно, bobi, 920°C :yawinkle:
bobi65 - специалист
рарсъждаваш правилно .. но има неточност на чертржа която не съм сметнал за нужно да нарисувам.. Пламъка и половината детаили по чертржа са от предишно състояние преди да се доразвие системата.. мога да ти обясня че там където е третата шамотна тухла на 12 см зад горната наклонена плоча има положена върху скарата също вермикулитова плоча.. с идеята да минава всичкият поток изцяло под скарата и да се измъква съвсем в края покрай задната стена на котела ( принципа на похлупака от Кузнецовв на долното ниво) )и нагоре към второ ниво.. така че там отзад на наклонената плоча изобщо нямам пламъци и потоци.. Може би има някакви неточности но едва ли са фрапиращи.. Самият факт че изгоря за 2 часа парче винкел 1.5х 1.5 а преди си оставаше там люпещо се обгоряло ми подсказва че съм в доста висок температурен диапазон.
Когато успея да внедря и термодвойка в камерата при пелетите ще се изясни напълно картинката

Смених картинката след като я актуализирах. Това е моята джунгла както я нарича "6osi6" който с думите си се май се съмнява в теорията на И.В Кузнецов..учен, член на академията на науките на СССР.

Прикачен файл

Ferolli s plo4i-7.jpg
Последна промяна от bobi65 на ср ное 30, 2016 9:57 am, променено общо 8 пъти.
6osi6 - майстор
andy_forresite написа:
Знаех си че съм динамично ефективен :roll:
Стига котелът ти да не работи с превключвания през 20 минути от 10 до 3 киловата, което е същото като - Преждевременната недостатъчност се случва, когато един котел не успее предаде достатъчно енергия към системата по време на горивния цикъл и е принуден да се запали отново, за да компенсира разликата. Чрез многократно включване и изключване, производителността на котела се влошава поради кумулативния ефект от загубите при стартиране. Както е показано на графика 5, късите и чести горивни цикли може сериозно да намалят ефективността на системата.
Прикачен файл:
DSEK3.png
DSEK3.png (5.92 KиБ) Видяна 1155 пъти
6osi6 - майстор
bobi65 написа:
рарсъждаваш правилно .. но има неточност на чертржа която не съм сметнал за нужно да нарисувам.. Пламъка и половината детаили по чертржа са от предишно състояние преди да се доразвие системата..
bobi, колко пъти си мениш версиите :) Първо нямаше покана, след това имало покана, сега чертежът е неточен, пламът бил от предишно състояние, теорията на Кузнецов и т.н. Всеки може сам да си направи изводите.
bobi65 написа:
... там където е третата шамотна тухла на 12 см зад горната наклонена плоча има положена върху скарата също вермикулитова плоча..
Сложи снимка.
nandrolon - специалист
6osi6 написа:
Прикачен файл:
DSEK3.png
Колега не разбирам графиката. За газов котел ли се отнася.

Пелетен котел колко цикъла може да направи за час?
bobi65 - специалист
Сложи снимка.[/quote]
когато го чистя ще го наснимам.. :)
ето линк към друга тема с снимки на чертежа и системата преди доразвиването на горивната камера .
viewtopic.php?f=10&t=53340&start=60

открих снимки на старият си телефон от последната доработка.. ето ги: вижда се и ватата под пепелника

Прикачен файл

kamera 66.jpg

Прикачен файл

kamera 555.jpg

Прикачен файл

kamera44.jpg

Прикачен файл

kamera 33.jpg
kamera 33.jpg (105.38 KиБ) Видяна 993 пъти

Прикачен файл

kamera 111.jpg
kamera 111.jpg (81.81 KиБ) Видяна 993 пъти
Последна промяна от bobi65 на вт ное 29, 2016 10:48 pm, променено общо 2 пъти.
bobi65 - специалист
[quote="andy_forresite"]На предната страница говорихме. Системата е Торч. Вторичен въздух не знам дали има.
Ето и идеята ми. Хубаво е да е от тръба неръждавейка 1/2 цол , долу затапена и с пробити дюзи не повече от 8 общо около 4 мм. отвъм може и гъвкава връзка .. важно е да е с кранче за изцентряне.

Прикачен файл

torch plochi 2.png
torch plochi 2.png (47.47 KиБ) Видяна 1057 пъти

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: