Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Вичи - специалист
andy_forresite написа:
Бях забравил, че пелетите и огъня в пещерата са единствените начини за спасение от студа. Да, в такъв случай хубаво нещо са пелетите. Най-доброто!
Какво не става е ясно. Просто кажи какво предлагаш.
andy_forresite написа:
Ех, чаках Вичи да го каже :-D . Щях да му предложа да си сменим котлите. Нали беше писал за значението котела с горелката в проценти в общия ефект от отоплението. 20% ли колко беше написал ... Моето мнение е, че системата котел-горелка (и качество на пелетките) са от решаващо значение и чак след тях идва изолацията, дограмата, вратите и т.н. :)
Това е като пакета състезателен пистов автомобил. Кел файда, че има сликове, спойлери, ниска маса, оптимално разпределение на масите при положение че не върви добре.
Не е така. Преди да сложа изолацията имах доста голям разход на дърва и пелети. Читавата санировка е на първо място. :yawinkle:
Вичи - специалист
Колегата вярва на очите си, а не на нас:
andy_forresite написа:

Не си прав за важността на котела и за доработките. Виждал съм няколко котли, при които след ламарини, турболатори, вата и шамотни тухли разходът падна близо два пъти. .
Аз мисля, че и най-скапания котел има поне 60 % КПД. След като разхода падне двойно, КПД става над 100% и там вероятно се връщат пелети в бункера.
Анди не е лош, интелигентен е, ама мозъка му щрака на други вълни, та затуй сигур куца му спасението-отоплението. Май не е виновен Торча.
Miro4774 - специалист
При мен се получи следния разход от 60-90 кг на 24 сега между 45-55 кг за 24 часа. С ламарини тухли и намаляне на вентилатора сега тем на изгорелите газове е между 105-128 градуса.
andy_forresite - майстор
Вичи, писал съм глупости - температурата на димните газове спадна почти два пъти. #-o Леле.
Кой иска да направи едномесечен тестдрайв на Торч 2? Някой от много доволните...
Към момента ще ви кажа защо съм недоволен и ще ме разберете - разходът в пари за пелети и за ел. енергия за отопление е почти еднакъв. Да, няма я икономията от мащаба, но не бих изгорил 2,5-3 т пелети през януари само за да видя как съм "спестил" едни 200-300 лева за ток.
Пелетите са като демокрацията - не са най-добрия начин за отопляване, но на този етап не е измислено нещо по-добро.
Svezar - специалист
andy_forresite написа:
Към момента ще ви кажа защо съм недоволен и ще ме разберете - разходът в пари за пелети и за ел. енергия за отопление е почти еднакъв..
Прав си,само трябва да уточниш че за едни и същи пари с ток топлиш вътрешен апартамент 70 квадрата в блок където всички около теб се топлят,а с пелетите два етажа от къща да речем 140 квадрата където всички стени са ти външни :)
andy_forresite - майстор
Имаме апартамент, но не живеем там. Отопление в него=0. Говоря за къщата и само за нея.
Понеже тази тема винаги ще е актуална, реших да предложа на някой с пелетна камина (или котел), която е капризна към качеството на пелетите, да подаря една торба от моите пелети и да си платя транспорта. От човека се иска само да пише как са се представили пелетите в неговите условия. Букови, 5 киловата, А1, добри показатели, здраво запечатани в прозрачни найлонови торби с оранжеви надписи Капитан нещо си. Направени в Тетевен. Пращам по Спиди.
При оптимален развой може да разменим по 1 чувалче пелети е така за проба, но не е задължително. Не искам да прося.

Разход на пелети от 07:00 днес до 17:00 часа - 10 часа - 20 кг. Присъединени 7500 вата радиатори, 80 л бойлер, плюс три умрели от студ радиатори общо 9500 вата, демек на *. Топли са в горната част, така че няма да замръзнат като Дунава. Температура в стая 1 с площ 21 кв.м. 20 градуса, в друга стая към 18 кв.м. заедно с банята - 17-18°, бонус топло мазе и коридор обща площ 28 кв.м., като те са без радиатори. Времето днес при мен предполагам е като навсякъде в България - сняг и малко вятър за разкош.
Успях да засека със сигурност колко харчи най-големият ми радиатор - същински исполин 500/2200. Той е от постоянно работещите, тоест ползва се. Хапва по 3 kw на час, което в пелети по моите настройки прави точно 600 грама на час.
Анди, как го смяташ тока, та го сравняваш с пелетите?
Проста сметка- за 10 часа са изхарчени 20 кила. По 5 киловата да ги турим-100 станаха. Деля ги аз на 10 часа и получавам- 10 киловата на час
Казваш, че си включил 9.5 квч. радиаторна мощ+бойлер. Айде грубо да речем-10 станаха. Ко си недоволен от Торча, то КПДто 100 го изкарвам, ама нали е грубо.
Сега за сметките-20 кила пелети ги слагам 0.5лв. от скъпите. Тва прави 10лв.
100квч. дневна електроенергия е над 0.2 български пари. Ма нали грубо смятам и се в твоя полза, та получавам- 20 български лева.
Аз сметнах-10лв. на пелети, 20лв. на ток.
filmatoplo - майстор
Моите пелети ми излизат по 190 лв за месеца , защото 1 торба струва 6,30 Шлафенсезамен :) , щеше да мина с по 150 лв ама пусто зарибяване - хвана и мен . :lol:

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: