Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bobi65 - специалист
намалете малко тия градуси-стоманата се валцова на 850. гледайте нулите като пишете.[/quote]

Изобщо май не отчиташ факта че това са повърхнини с водна риза... така че СОРИ..
ако ще и 2000 градуса да приложиш като топлина.. "не като пламък и кислород " нищо не можеш да му направиш на котела той си има добър Коефициента на топлопроводност , за сведение на противниците на чугуна ще спомена коефициентите на топлопроводимост а вие си правете изводите кой и с колко процента е по добър в тази посока :

1. стомана 52 W/m*K
2 чугун 56 W/m*K
3. месинг 110 W/m*K
4. алуминий 280 W/m*K
5. мед 380 W/m*K
3. бетонна плоча 1.92 W/m*K

От цифрите се вижда че разликата между стоманеният и чугуненият е около 8 процента сравнени един спрямо друг. Ако просто вземеш чугун с 8 процента по голяма топлообмена повърхнина се получава равенство.
Написаното тук не означава че съм фен на чугуна.( Въпреки че съм си взел такъв) .. Просто осветявам повдигнатият въпрос и фактите .
6osi6 - майстор
bobi, по какъв начин измери 1440 градуса температура на пламъка?
bobi65 написа:
Ако просто вземеш чугун с 8 процента по голяма топлообмена повърхнина се получава равенство.
bobi, bobi, пак обърка сметките. Получава се разлика в полза на чучуна от 16%.
bobi65 - специалист
6osi6 написа:
bobi, по какъв начин измери 1440 градуса температура на пламъка?
bobi65 написа:
Ако просто вземеш чугун с 8 процента по голяма топлообмена повърхнина се получава равенство.
bobi, bobi, пак обърка сметките. Получава се разлика в полза на чучуна от 16%.
Вярно ... сега се усещам .. но както и да е.. а за градусите ти казвам... в плочата която е пред пламъка от вермикулита съм пробил в средата по дължинатаотеор 4 мм и съм внедрил термодвоика тип К до 1250 гр.
Опитно съм тествал с същата сонда и същата плоча при температури 700 градуса веднъш с сонда вътре в канала .. веднъж с сонда извън канала.. така съм определил с какъв кофицент намалява температурните показания когато е сондата в канала заради изолаторните му своиства.
Всичко е монтирано и е фиксирано и защитено от изгаряне по този начин.. От вън съм си направил елекрониката с записано диаграма за да ми преобразува полученото напрежение в градуси ..
Но ако използваш поканата ми ще има какво да видиш на практика..
6osi6 - майстор
Това означава, че измерваш определена стойност в градуси, която след това се преобразува с коефициент. Каква е изменената температура.?
bobi65 - специалист
подържа 925-931... с гривната която измислих.. преди да я сложа онзи ден поддържаше 830 градуса.. без ада пипам нищо друго в системата виждам резултата как скача с 100 градуса по коефициент 1.57... (уточнявам че вермикулита е с дебелина 2.5 см.. след като съм направил отвора в средата означава че сондата е с изолация двустранно по 1 см..
Предполагам че има някакво отклонение в реални условия но миналата седмица когато измервах около 1300 градуса и сложих парченце винкел пред пламака там където и измервам температурата след 2 часа работа си го намерих.. поизтъняло малко обгоряло но си беше там..
сега когато изчислявам над 1400 и сложих пак мостра .. след 2 часа работа няма и следа от материала.. не е дори разтопен .. просто е изгорял от излишния кислород явно след като е минал точката на топене..
Важното е че вермиколита издържа за сега.. Гривната която се разруши се разруши защото я бях стегнал с обръч към главата на горелката и не съобразих че имат различни коефициенти на разширение.. новата съм я закрепил с винтове челно с скрити глави който обмазах с силикон до 1500 градуса но с достатъчни хлабини в разпробитите отвори да компенсира разширението .. за сега е здарва..:)
ето ти един любопитен клип да видиш преди да почнеш да оспорваш нещо отново .. :lol: :lol: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=pJvTNqI ... e=youtu.be

сега ми се върти в главата идея да монтирам такава сонда ( имам такава още една) за температура и в горивната камера..
имам и сондата.. просто е въпрос на време... начинът съм го измисли вече. там ще бъде без изолация защото теоретично температурата не надвишава 1000 гр. в ядрото на горелката .

Изводите от написаното по горе са :
- За да се извади оптимална топлина от горивният процес стойността на ламбда коефициента да е около 1.5- 1.6 са от значение .( справка графиката от предишната страница)
- Само факта че превръщаме един котел от дву-ходов в няколко ходов не е панацея.. така подобряваме топлообмена на вече произведената енергия или топлина но ако тя е с 20-25 процента по малко и топлообменника ще усвой по малко .
- Топлинният генератор е най важният елемент (като двигателя на автомобила без който е само купчина желязо ). Насочвайки усилията си там се доближаваме до резултатите на водещите и скъпи модели в които е вложена и много инжинерна мисъл.
6osi6 - майстор
bobi65 написа:
Това че си ме канил е публична лъжа и не ти прави чест.. единственото което си искал да ти продам ламбда наблюдение на полвин цена.. но Сори..
bobi, днес не сме се джанкали! Как си :)

Лесно може да се провери, кое е лъжа, кой лъже и кой, кого, как и при какви условия е канил. Още повече, че поканата е в тази тема.

Първоначално ти предложих да премериш с той уред работата на котела ми и при условие, че не работи в рамките на ламбда 1,3 - 1,7 да ти платя проверката. Ако работи в тези стойности на ламбда, ти да ми дадеш твоята ламбда на половината от стойността и.
След като не получих отговор тогава ти отправих покана от страниците на тази тема.
Това е постът ми.
viewtopic.php?p=741032#p741032
Цитат:
"bobi, лесно може да се провери до къде стигат възможностите на един термометър в комбинация с останалите температури и цвета на пепелта.
Живея наблизо, мога да дойда когато искаш, взимаш твоя уред, мерим и после пишем резултатите тук."
6osi6 - майстор
bobi65 написа:
Относно Статията за или против модулацията.. явно не си я схванал.Там се обяснява какво е термична и динамична ефективност, Дава графики таблици и обяснения..Показват как при 100 процента натоварване на съоръжението се повишава термичната ефктивност което е равно на енергийна ефективност

Точно обратното е вярно, явно не четеш, а гледаш таблиците и си правиш неверни изводи.
"Термичната" е топлинна ефективност. Статията прави разлика между топлинна и динамична ефективност.
bobi65 написа:
Димачната ефективност е мярка за съоръжения с модулация.. тя е равна на енергиината ефективност за съоръжения с модулация които покриват нуждите от постоянно променящ се топлинен товар.. но тази динамична ефективност е с доста по лоши показатели.

Колко по-лоши разликата е с 4% при натоварване на горелката с 25%.
Това е таблицата.
Прикачен файл:
WSF342.png
WSF342.png (15.95 KиБ) Видяна 1113 пъти
Това статията. krasen1 я беше пуснал с превод през гугъл в началото на годината в темата за Торч.

Ето ти я с нормален превод. Чети и се образовай :yawinkle:

Предимства на Модулацията

В продължение на десетилетия, реномирани производители на котли и бойлери използващи газообразно гориво, се възползват от предимствата на с модулация. Съвсем наскоро модулацията подложена на атаки от страна на една или две самозабравили се компании, които очевидно нямат инженерни знания и експертен опит, за да развият успешен проект за модулиране. Въпреки безбройните доказателства за обратното, тези компании отишли толкова далеч, че дори твърдят, че модулацията е разхищение на енергия. С комбиниране на полуистини и малко маркетинг, те печелят умовете на малцина инженери и предприемачи. Тази техническа публикация обяснява предимствата на модулацията, демонстрирайки по безспорен начин, че при нея има богат избор при определяне на горенето.

Топлинна ефективност

Нашето разяснение започва с топлинната ефективност. Един от най-често срещаните термини, описващ котли или бойлери - "топлинна ефективност", може би се разбира погрешно. В реклами и маркетингови промоции, топлинната ефективност често и неправилно счита синоним на "енергийна ефективност". Топлинната ефективност наистина има огромно влияние върху енергийната ефективност, но не напълно и за сметка на всички фактори, които в крайна сметка определят енергийната ефективност на цялата система. За да разберем границите на "топлинната ефективност", трябва първо да имаме предвид какво точно означава понятието. Топлинна ефективност е математически определя като съотношение на енергията подадена към входа и получена на изхода на котела. В реално изражение, топлинната ефективност е частта от енергията получена в отоплителната среда, генерирана в горелката. Топлинна ефективност се определя емпирично чрез тестване в съответствие с приложимите стандарти. Топлинната ефективност на газов котел с ниско налягане се определя от процедурата на изпитване, очертани в раздел 2.11 на ANSI Z21.13. За водогрейни котли, изпитването се провежда в съответствие с раздел 2.8 на ANSI Z21.10.3.
И в двата теста уредът се оставя да достигне стабилно състояние при пълна мощнст на огъня, преди да бъдат записани резултатите на топлинната ефективност. На практика, уредът е обикновено достига до условие на стабилно състояние в продължение на най-малко петнадесет минути, преди записа на тестовите данни.
Понятието "топлинна ефективност", което намираме в издадената литература, съответно, е мярка за енергийна ефективност на котела при добре дефиниран набор от условия на работа; а именно, в равновесно състояние и с пълна мощност на огъня. Когато котелът работи при тези определени условия на изпитване, топлинната ефективност е точна мярка за енергийна ефективност. За съжаление, топлинната ефективност не отчита при друго работно състояние или степен на горене. А много по-полезна мярка за енергийна ефективност, която изследва условията на работа, е "динамичната ефективност."


Динамична ефективност

Динамичната ефективност осигурява много по-точна индикация за енергийна ефективност, по която се отчита променящото естество на товара отопление. По-конкретно, динамичната ефективност е съотношението на полезната мощност към общата използвана мощност в определено състояние на натоварване. Динамична ефективност включва ефекта от загубата в режим на готовност, и изменението на стабилното състояние топлинна ефективност към процентите на мощност на горенето
. С изключение на теста за сезонна ефективност, динамичната ефективност осигурява най-точния метод за определяне на енергийната ефективност на системата. Сега ще разгледаме, как от своя страна, динамичната ефективност се влияе от различните конфигурации на горене, които се използват в момента, ефектите на мощност горене към топлинна ефективност, както и въздействието на загубите в режим на готовност.

Конфигурации на горене

Има четири широко използваните работни конфигурации при уреди на газообразно гориво: модулация на огъня, на изключване и включване, висока – ниска степен, и многоетапно горене.
Метод за модулиране на огъня се постига чрез механична промяна на големината на отвора за газ с поставяне на един или повече специални "модулиращи" газови клапани. При изцяло отворен газов клапан на котела, мощността на огъня е пълна.
... следват обяснения за работа, конструкцията на клапите и т.н.

Прецизно проследяване на натоварването.

Друго предимство на котел с модулация е способността му да реагира пропорционално към бързо променящи се условия на натоварване. Предвид, че многоетапен котел трябва да достигне температура между степените на горене, а модулираш котел може точно да съответства на изискванията за произведената енергия с ежеминутно регулиране на мощността на горене. Способността да се следи точно натоварването е безценна в проточни и полу-проточни системи, които изискват прецизен контрол на температурата. Действително, модулацията е почти универсално точна в критични температурни приложения, тъй като нейното точно проследяване натоварването държи температури в системата въпреки широко вариращите условия на натоварване.
За по-малко критични приложения използването на способностите на модулацията за проследяване на натоварването е също препоръчително, тъй като се намаляват загубите при работа с повече или по-малко енергия. Преразход се получава, когато котела доставя повече енергия в системата от необходимата към момента. Често срещано явление в поетапни приложения на горене, когато преразхода и свръхпроизводството на енергия допринасят за по-високи загуби от поради преминаването на котела в работа в режим на готовност. Всъщност, в извънредни случаи, превишаването на енергията в условия на ниско натоварване може да доведе до работа в къси цикли и преждевременна недостатъчност на енергия в котела.

Преждевременната недостатъчност се случва, когато един котел не успее предаде достатъчно енергия към системата по време на горивния цикъл и е принуден да се запали отново, за да компенсира разликата. Чрез многократно включване и изключване, производителността на котела влошава поради кумулативния ефект от загубите при стартиране. Както е показано на графика 5, късите и чести горивни цикли може сериозно да намалят ефективността на системата.
bobi65 - специалист
6osi6...онзи момент с дрън.дрън.дрън половин цена ако не е 1.3-1.7...помня.. и не смятам да ти обяснявам че на подобни блъфове не ми се орговаря.. А линка който си дал дори не съм го видял този твой пост..сега огледах хронологията и имам един месец и нещо в който не съм влизал.. А в последното си влизане не съм те отразил...нещо си ми бил бледен...:).. Обаче сега като разгледах хронологията гледам кал си писал в по късен етап за 900 гр. на факела и червена плоча...това означава че работиш с ламбда поне 2.3...за да ти е толкова ниска температурата която вадиш от горивото си.
Я се вземи в ръце и си усъвършенствай камерата че си на загуба..( нали те сърби че не се джанкаме) .Между другото да знаеш че имам и кислороден сензор който ползвам за калибриране на сондите...мето всякаква стоиност и ламбди...
bobi65 - специалист
6osi6 4 процента,за теб са нищо...100 градуса от дъното са нищо, ламбда над 2 ти е мечтата.. пък се фукаш с ходове на пламъка... :))
За всяка десета от процента водя битка...затова завърших предишният сезон с 3800 kg. За 400 m2 отплявана площ.
andy_forresite - майстор
Знаех си че съм динамично ефективен :roll: Остава да стана и топлинно ефективен. Я вие двамата, може ли да ме включите за малко като ми дадете идея как да вдигна температурата в горивната камера. Как да постигна факел над 1000°С?

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: