• 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
saraneron - специалист
Пиши ,пиши.Така като гледам показанията на колегата, започвам да си мисля че с ТУРСКИ АЛУМИНКИ+ пропиленгликол +дизайна на систената на колегата ЛОВ ,но херметически затборена е едно отлично решение,което може да се окаже по-добро и от ДБ поради факта,че не е капризна откъм тънкостите в изграждането на ДБ и едно много важно предимство,не се притеснява от малък напор на помпата .Помпата може да е и с 1 метър напор и пак ще си работи системата.Колекторите винаги са пълни с пропилен,но с алуминките повече от 150 градуса от това ,което чета по-горе едва ли ще вдигне при спряла помпа ,отделно пропиленгликолът кипва при повече от 180градуса ,което изключва необходимостта от изпразване на колектора при голяма жега и неработеща помпа,защото завирането С ТЕЗИ КОЛЕКТОРИ е практически невъзможно! В литературата се срещат обаче данни че се вдигат до 200градуса ,но за кои плоски колектори и каде не пише.Все пак очаквам Лов да сподели за някъкви измервания на градуси на колекторите при спряна помпа ,както и на недостатъци , които е отстранявал или са останали за доизглаждан и да видим дали идеята е работеща в смисъл,има ли опастност от завиране на пълен с пропилен алуминиев турски колектор .Ако не завират можем да продължим с извода:По сложностс дизайна на системата на ЛОВ е най елементарен ,няма изискване за напор на помпата ,обслужването е минимално, най малко елементи .Неудобство е монтирането на преливния ,,клапн,,над колектора, това според мен.С малко изменения може и да се елеминира този клапън, като се остави малко недопълнена системата така ,че да се прекъсне потока при спряла помпа,подобие на ДБ но с полупълни колектори и без дрениращ съд!Нощният кръговрат пак става невъзможен.Дори си мисля ,че много системи под налягане работят в този режим без собствениците им да знаят за това.Недостатък е, че ако тръбите са с малко сечение може да тръгне въздух по тръбите и става кофти!За ДБ С АЛУМИНКИ +ПРОПИЛЕН може да се помисли вариянт като ДС/дрениращият съд/ може да се постави и близо до горния ръб на панелите но на тавана и системата става като на Лов но с полупулни панели.Тогава изискването за помпата също стават минимални. Mонтажът изглежда малко по-лесен и на външен вид е по прибрано.Чакаме данни за температурата и тогава да видим дали това ,което е писано може да се реализира като ПЕРФЕКТНАТА БЮДЖЕТНА СЛЪНЧЕВА СИСТЕМА ЗА БЪЛГАРИЯ НАПРАВИ СИ САМ!
Стиви - специалист
Човек вижда само това, което разбира, а другото игнорира или го отрича.

Колко пъти Лазар ви каза, че една добре изчислена слънчева система от затворен тип никога не би прегрява и не се нуждае от обслужване. При това системата не се нуждае от ups или непрекъснато наличие на ток. Просто в един момент системата влиза стагнация и толкова. Колкото по-ниско ефективен( евтин) е панела, толкова температурата на стагнация е по ниска. Малко са случаите в които не е възможно да се сложат повече на брой нискоефективни панели, вместо по малко на брой скъпи високоефективни панели, изискващи излишно оскъпяване и усложняване на системата. Както е известно гениалните неща са прости!
1115 - специалист
Само да вметна, че си взех турски алуминиев панел за тестов и той надхвърли очакванията ми.
А това с високо ефективен и ниско ефективен панел да не вземе да се окаже 5...10% разлика в производителност и 10 пъти разлика в цената.
Нещо като във вица със състезанието, където се явили само руснаците и Американците.
Накрая коментатора казал:
Нашите се класираха втори, а Американците предпоследни.
kuuuuuul - майстор
Високо ефективно изпразват джоба.По нагоре бях споменал за супер ефективния дето струва 1300лв и топли 200л бойлер колкото 2бр алуминиеви,а аз за тази цена топля 200 + 150 + 80 =430л и достигам тем. над 80гр в бойлерите. :lol:
Стиви - специалист
Нека не генерализираме. Годината не се състои само от август месец. Качествата на колекторите си личат най-много през зимата. При малко покривно пространство и/или малък обем на бойлера, нямаме голям избор и трябва да изберем високоефективен скъп панел.
шоп - майстор
Стиви написа:
Нека не генерализираме. Годината не се състои само от август месец. Качествата на колекторите си личат най-много през зимата. При малко покривно пространство и/или малък обем на бойлера, нямаме голям избор и трябва да изберем високоефективен скъп панел.
Стиви, донякаде съм съгласен с теб, особено, че годината не се състои от август месец. Нека си си мерим януари-февруари. Но не съм съгласен, че панела обезателно трябва да е скъп. Трябва да е с максимално добро съотношение добив-цена.

1115, изкарай 4 сезона за да можеш да направиш обективни оценки.

Колкото до зимата...аз съм заложил на 87 ( засега ) вакумни тръби с U тръби в тях с монтажен наклон 68 градуса.
Излишъка от енергия ( когато го има ) зимата ще се пренасочва към буфери и локално парно.


Към собствениците на алуминки...чета обезпокоителни факти в руски форуми относно корозия на ал. ламели и ал. тръбички. Има страшно обезпокоителни снимки. Кататализатор на корозията е температурата и влажността. Хубавото е, че това не са турските алуминки. Все пак на мен ми светна лампичката. Ако купувам евтин колектор ( не ще ще купувам де, аз си ги изработвам сам) бих заложил на меден.
lusynik - специалист
Да споделя и аз,опита си с турските алуминки.Системата ми е повлияна от темата на колегата lov.До колко е успешна-всеки сам да си направи изводите.Панел-един,турски,алуминиев с подарък помпа Тайфу 6-ца -217 лв./промоцията от януари 2014/,управление DT-3 Интел-65 лв,разширителен съд 13 литров отворен за отоплителна инсталация - 15 лв,тръби 16-ки с алуминиева вложка - 50 м/50 лв.,изолация тръбна - 50м/25 лв.,арматура около помпата - 20 лв,алуминиева лента -10 лв,кабел около -10 лв.,стойка метална-сътворена от мен-около 10-20 лв. и .....това май са разходите.Общо около 400 лв.Бойлер наличен- 80 л. Варненски с фабрична горна серпентина.Системата я събрах и монтирах в началото на април миналата година.Наклона около 45 гр.,ориентация -чист юг.Градусите които достигах бяха 60-62 макс,но и не търсих повече.Проблем по-скоро беше малкия литраж на бойлера.За това,за този сезон добавих още един 80 литров бойлер,от стария материал/но практически нов/със серпентна на фланеца и намалих ъгала на наклона с около 10 градуса.Бойлерите подвързах последователно,като водата от колектора минаваше първо през този с фабричната серпентина и после през този със серпентината на фланеца.Водата от водопровода подвързах обратно т.е.- първо минава през този със серпентината на фланецаи след това през този с фабричната серпентина.Градусите за 160-те литра - около 50,като целодевно се ползва топлата вода.Водния поток съм го прекъснал,като изхода на панела е подвързан на горния щуцер на съда ,а на долния-тръбата към бойлера.Съда е изолиран с 5 см. каменна вата с фолио.На бойлерите сложих термометри с изнесен сензор- по-един горе на около 15 см от горния край и по един на около 20 см. от дъното.Системата работи перфектно,като до момента съм я проверявал два пъти,колкото да измия стъклото.Няма нужда да споменавам,че съм много доволен!Инвестицията която направих миналата година се е изплатила,но не това е важното.Системата работи благодарение на колеги като lov,които споделиха безценен опит,за което съм им Благодарен!
Последна промяна от lusynik на ср юли 29, 2015 6:28 pm, променено общо 1 път.
lusynik - специалист
Не,не е ДБ,а отворена система!
шоп - майстор
Andri01, май не си чел внимателно написаното във форума. Системата на lov е лесна проста и евтина за направа. Прилича на ДБ система, но избягва всички нейни недостатъци, а именно мошна помпа и рязкото динамично натоварване и разтоварване на колектора ( топло - студено), което скъсява живота на колектора.
  • 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: