• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lov - майстор
Ай сега обясни по точно как стигна до това умозаключение.
Ако не усвоява топлината няма да се получи диференциална разлика в температурите и помпата щеше да изключва постоянно.Температурата на двата датчика щеше да е изравнена. В конкретния случай системата си е работила напълно нормално. Абсорбираната топлина от панелите и пренасяна в бойлера е по малко от колкото той може да поеме. Тоест неговата серпентина се справя отлично при тази скорост на потока. Ако дебита на помпата беше по голям в место да остане в бойлера тя щеше да се върне отново в панела. Това в случай на малка серпентина или помпа с много по голям дебит. И да питам има ли смисъл помпата да работи в такива циклични режими на постоянен пуск и стоп.
gnt69 - майстор
lov написа:
Ай сега обясни по точно как стигна до това умозаключение.
Ако не усвоява топлината няма да се получи диференциална разлика в температурите и помпата щеше да изключва постоянно.Температурата на двата датчика щеше да е изравнена. В конкретния случай системата си е работила напълно нормално. Абсорбираната топлина от панелите и пренасяна в бойлера е по малко от колкото той може да поеме. Тоест неговата серпентина се справя отлично при тази скорост на потока. Ако дебита на помпата беше по голям в место да остане в бойлера тя щеше да се върне отново в панела. Това в случай на малка серпентина или помпа с много по голям дебит. И да питам има ли смисъл помпата да работи в такива циклични режими на постоянен пуск и стоп.
Сега да ти обясня да ти светне.
Ако серпентината е достатъчна помпата няма да работи постоянно а температурата горе и долу ще се изравни и ще изключи. Аз не виждам нищо нередовно в това помпата да включва и изключва. От 10 години я имам моята система и все така е работила. И защо искаш помпата да работи постоянно. То лесно това даваш ДТ 2 градуса и 6-7 часа непрекъснато ще работи помпата.
шоп - майстор
lov написа:
И да питам има ли смисъл помпата да работи в такива циклични режими на постоянен пуск и стоп.
Това е много вреден режим. Разбира се рано сутрин и при залез на слънцето по 1-2-3 старт стопа са нормално явления. За да имаме балнасирана система и плавна работа обикновенно можем да настройваме от 3 те скоростти на помпата, както и да задаваме време на блокировка на контролера за повторен рестарт. Аз моите диференциални терморегулатори съм ги настроил на 3 минути защита от повторен рестарт. Обикновенно това време е достатъчно за загряване на колектора и устойчива работата на системата без стопове и зиме и лете. При облачност 3 те мин. също са ОК. Разбира се 3 те мин. са ОК при мен и вакуум тръби.. При други системи времетоможе да 1 или 10 мин.
gnt69 - майстор
Е при вакумните много вода. Ние със плоските малко вода малко работа.
kuuuuuul - майстор
При всяко спиране на помпата водата в тръбите изстива и така се увеличават загубите, lov и ШОП са напълно прави.И другия вариант работи но без детайлно наблюдение не може да се хване разликата.
шоп - майстор
gnt69 написа:
Е при вакумните много вода. Ние със плоските малко вода малко работа.
При термоссифоните има много вода, но там няма помпа :-D

Визирах моите вакумни тръби U pipe, както и вакумните heat pipe, където и при едните и другите топлоносителя като количесво е съпоставим, а дори и по-малко от плосък панел.

gnt69, според мен, Вашата система работи неправилно и доста не ефективно. Замислете се!
шоп - майстор
kuuuuuul написа:
При всяко спиране на помпата водата в тръбите изстива и така се увеличават загубите, lov и ШОП са напълно прави.И другия вариант работи но без детайлно наблюдение не може да се хване разликата.
+1
100% съгласен

Ако една съвременна енергоефективна помпа работи 6 часа без прекъсване при консумация 5-10 вата-ще изразходи 30-60 вата ток за около 1 стотинка :-D

Ако работи цял ден в режим старт-стоп:
1 ще се съкрати в пъти живота на помпата.
2 ще имаме огромни топлозагуби в трасето и съответно по-ниска ефективност на системата като цяло.

Идеалният случай е постоянна работа на помпата, късо трасе и трасе с мин. възможен диаметър. Това последното разбира се е виш пилотаж за макс. КПД в зимни условия. Аз съм достигнал параметри 1.0 м трасе в едната посока и диаметър на тръбопроводите 10 мм.
gnt69 - майстор
Е да де ама водата не се топли от триенето в тръбите а от колектора. Така че дали се движи или стои си е все една и съща. Иначе за разхода на ток си прав. Аз разбирам че не ви е удобно с източващите се системи да се точи и пълни постоянно. Утре ще пробвам ще намаля на 2 гр. dt да видим дали ще прехвърли в буфера. Аз съм настроил като стане 75 в бойлера да се прехвърля в буфера. Лятото постоянно прехвърля в буфера. Сега топли около 65-70 гр.
grants - специалист
gnt69 написа:
Според мен не е добре. Или серпентината ти е малка или помпата бавна. Аз имам три плоски сънсистем селективни и 300 литра бойлер. Но работят и спират постоянно. Не можеш да усвоиш топлината.
Серпентината няма как да е малка за 2та колектора , защото през слънчев ден Т в колектора варира от 60-70гр , според това дали има и консумация на топла вода от бойлера. Иначе помпата съм я нагласил на 1ва степен , отначало я бях пуснал на 2ра но много бързо достигаше диф.Т на изключване и реших , че с по-бавна циркулация ще постигна по-добър топлообмен , както и стана.
Днес сутринта източих бойлера до горната тапа и сложих една гилза на нейно място , там бутнах датчика който до сега ми мереше Т в бойлера , а в долната гилза сложих датчика , който мери Т на водата за ел.нагревателя. Учудващо на 2 педи разстояние разликата в Т е около 10 градуса , та си представям в най-високата част от където и се точи топлата вода колко градуса ще е :) Като започна да работи серпентината двете Т се изравниха сигурно защото серпентината е много близко до гилзите.

@Шоп по- малката сиситема я изпълних по подобен начин - къс тръбен прът (бойлера с помпата са директно под панела) , 16ка тръба , но все още тръбопроводите не са изолирани , както и бойлера. Но пък и един панел се пада на 100л вода , при мен е един панел на 75л вода. Като гледам резултата към края на деня е 7-8 градуса в полза на моята сиситема , но пък и тази им е предостатъчна :)

Поздрави !
lov - майстор
kuuuuuul написа:
При всяко спиране на помпата водата в тръбите изстива и така се увеличават загубите, lov и ШОП са напълно прави.И другия вариант работи но без детайлно наблюдение не може да се хване разликата.
Изстиването не е чак толкова фатално а и те загубите може да се приеме че са константа без значение дали има циркулация на топло носителя или е неподвижен. Тука опираме единствено до качеството на изолацията. Проблема е че повече се получава лъжлива информация заради забавянията от топло предаването към датчиците или така наречената инертност. От там вече имаме и некоректно управление на помпата.
Относно различните режими мога да кажа, че за толкова години съм пробвал какво ли не но в крайна сметка се отказах да ръчкам. ΔТ теоретично зимата трябва да бъде по ниско но пък като има сняг по панела по добре да сгрее по яко и да го разтопи по бързо и да работи с пълна мощност от колкото да крета защото отрязъка от време когато има добро слънце е малък. Всяка инсталация си е специфична и диференциалната разлика ΔТ при настройките се подбира опитно. От моя личен на опит и то не само от една соларна система за летния период мога да кажа, че ΔТ нормално е в границите на 7º-11º Сº. И извън тези граници е гонене на нещо си което обаче много трудно без специална измервателна апаратура да се установи. Да не кажа почти невъзможно защото примерно две еднакви стартирания сутрин няма. Отделно консумацията през деня също е неизвестна величина. И така в края на краищата кой знае каква огромна печалба няма да изкараме и ще останем само с мерака и тичането да наглеждаме какво показва контролера и да го ръчкаме. Бе то хората казали че рак и мерак нямат оправяне ама :-D

Та Гера системата ти бачка перфектно. Щом както ми обясни, че и сутрин има достатъчно топла вода да си посрещнете нуждите на къщата няма какво да дириш и да се притесняваш. Хей септемри месец е есен е и слънцегреенето не е така силно. Успокой топката малко и си гледай вече кефа и се радвай на добре свършената работа.
:partyman:
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

Тема "Соларна система в проект - моля за мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: