• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
naughty - специалист
MrMurdjo написа:
Извинете ме, но не се сдържах :(

"Изграждане на слънчева система" - сериозна задача си е. Това планети, орбити, инклинации, спътници, астероиди и за начало трябва да се подпали и едно слънце в средата :)
изпревари ме :prayer:
kalin72 - майстор
13 лева за метър 3/4 гъвкава инокс тръба нормална цена ли е?
Andri01 - майстор
Номерът за допълнителния съд е,да бъде малък по обем/ излишно е да се топли водата в него/,да е с малък диаметър и по височина-да докара необходимия обем.Така че,при работа изходящия отвор да на остане "на сухо" и помпата да вземе въздух.
Andri01 написа:
Съда на DrainBack системата ми е с обем 8л. пълен е /при неработеща помпа/ 5л., а като тръгне помпата-остава 1,5л. Направен от черна стомана и емайлиран-всичко за около 57лв. Изходящата тръба е на около 5мм. от дъното на съда,и така вместимоста му е минимална. За да се избегне шума/от който много се плашат/ входящата тръба е на около 25мм. от дъното и така горещата вода постъпва винаги под работното ниво. Изолиран с вата 50мм и затворен отгоре.Има изходящо шлангче/5мм/ до една туба,но съм забелязал,че само има капки в него при нагряване,вода не излиза.Наклона на ППР тръбите е около 2градуса,колектора също е с лек наклон към входящата тръба-за по лесно източване. Връзките към бойлерите и колектора са с неръждаема гофрирана тръба 16мм.
Andri01 би ли драснал една схема на DrainBack съда и как е включен в системата. Оказа се, че има различни "школи" по това, къде трябва да бъде включен този съд - към топлата или студената вода............... Изобщо, ако не ти е проблем би ли споделил логиката която си следвал при проектирането на цялата система.
kalin72 - майстор
Защо на всички схеми, които намирам, дрейн съда е на горещата вода, която пък идва от горния край на колектора? По този начин няма ли да остане вода в колектора, когато помпата спре? Не би ли трябвало дрейн съда да е на студената вода, тоест на долния край на колектора?
На третата картинка се вижда, че остатъка от водата слиза в серпентината на бойлера..тогава как се смята количеството вода, необходимо да се напълни в системата?

Изображение

Изображение

Изображение
Andri01 - майстор
Съжелявам,но нещо не става-не мога да пратя чертежа на съда. Той е елементарен:цилиндърс D120mm,L600mm вход от дясно на H100мм от дъното,изход на Н30мм от дъното от ляво.На 550мм има също 2 щуцера-вход/дясно/ и за мерителната тръба от ляво. Има капак-херметизира съда,да няма изпарение. Връзка с атмосферата-от"Т" горе,на мерителната тръба,с шлангче 6мм към една бутилка. Но съм забелязал,че в нея не отива нищо-само тръбичката се оросява малко.На изхода на съда има кран-"Т" и втори кран-за пълнене. Помпата се намира около 50мм. под нивото на съда,но вече на връщащата тръба от серпентината/студената/ . Цялата тази история е в кара-тавана.Системата и пълна с дестилирана вода,не с пропилен-гликол.
При работа на помпата ,както бях казал,остава към 1,5л. вода. Мисля,че е по-добре даже изхода да бъде на дъното-така оставащата течност може да се намали до 0,5л.
saraneron - специалист
Тази система не е капризна към тръби ,фитинги и зглобки, тъй като на практика никога не може да прегрее ако е изпълнена правилно!!!Най евтините материали те устройват за изграждане на водна инсталация за топла вода!Андро да каже колко градуса е тепературата на водата след колектора на входа на серпентината едва ли достига 90градуса и дали една туба пластмасова 10 литра или 20 в зависимост от броя на колекторите и водата в тях няма да свърши същата работа за допълнителният съд даже може да се наблюдава и нивото на течноста.Сещам се и за тенжера под налягане но нямам идея колко литра събира, но за единколектор със сигурност може да се ползва.
kalin72 - майстор
Тоест мога да изпълня системата и с ППР тръби??
Проблем ли е, ако дрейнбек съда е леко корозирал бойлер, с тук таме следи от котлен камък? Измих го добре, няма парчета вътре, но все пак има останали малки твърди бучици по стените...Ако сложа филтър на изхода му?
saraneron - специалист
Този бойлер ще се пълни и празни до определено ниво хиляди пъти в годината и ще е пълен с въздух основно ,корозията ще се засили а не е желателна , не бих препоръчал материал ,който да ръждясва ! Ръждата може да компрометира цялата идея за безотказност и сигурнос а ние не искаме това! Погледни в старото чугунено тоалетно казанче какво се случва ,а тук ще е още по зле!Сещам се преди години а и сега сигурно се продават малки бидончета пластмасови 10 литра 15 или 20 не си спомним точно .Напълни едно токова с вряла вода и виж дали ще ти върши работа дали няма да омекне прекалено много! Ако ти хареса слагай го в системата!За пластмасовите тръби остави през интервали хлабини м/у тях и конзолите за поемане на топлинните разширения, които могат да достигнат до няколко сантиметра .
Последна промяна от saraneron на нед юни 09, 2013 9:46 pm, променено общо 1 път.
kalin72 - майстор
Гледах едни разширителни съдове за отворена система, те няма ли да свършат работа?
Ей това, например, 23 литра за 48 лева:

Изображение
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 14

Тема "Изграждане на слънчева система за отопление." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: