• 1
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Детето - специалист
нед дек 03, 2023 3:35 pmДетето написа:
Сега въпросът е дали има смисъл от това упражнение........... И в крайна сметка да е едно и също от разход на ел. енергия и това колко ще е натоварена ТП.
вт дек 05, 2023 6:41 pmLazarGanev написа:
Детето,
аз съм убеден, че всички тези усилия са напразни, сигурен съм, че и ти ще го осъзнаеш.....
ср дек 06, 2023 7:44 amLazarGanev написа:
вт дек 05, 2023 8:11 pmbrum написа:
Същото за тройника го мислих и аз, ама не ми се преправя системата. Щом и ти го споменаваш явно го има като схема.
Да, няам никакъв проблем да се върже така, с тройник, но ако има разлика в дебитите, то тази разлика пак ще превърта през буфера/хидравличния изравнител и в това няма нищо лошо, напротив, той затова е поставен
Аз също съм на мнение, че няма да има смисъл ако има разлика в дебитите. Реално вчера намалих дебита на ЦП която е към радиаторите и температурата на вход към буфера от ТП и температурата на изход от буфера за радиаторите се изравни. Но този дебит на ЦП ми е малък и ОИ не работи така както искам. И сега според мен трябва да променя нещо по настройките на ТП.
Има някаква опция за + 5*С до -9*С спрямо зададената температура, като това са макс. числа които мога да задам. Та въпросната опция за следене на температурата като е включена заковава на зададената температура и не мърда, но връщащата вода е с 10*С по ниска. Ако я изключа тази опция за следене на температурата ТП започва да цикли. Като вдига 2*С над зададената и изключва, след като температурата на изходящата се изравни с тази на връщаната и помпата включва. Като при изключена опция се стопява и разликата между двете температури до 4*С и тогава вход изход на буфера също е еднакъв.
Ето и разликата в работата при вкл/изкл режим за температурата.

Прикачен файл

Screenshot 2023-12-06 153745.png
Screenshot 2023-12-06 153745.png (30.38 KиБ) Видяна 620 пъти

Прикачен файл

Screenshot 2023-12-06 153707.png
Screenshot 2023-12-06 153707.png (50.45 KиБ) Видяна 620 пъти
Детето - специалист
Определено не ми харесва как работи ОИ и нещо не мога да я накарам да работи "балансирано". Не ми е студено, но това число от 37*С+ изход от буфера ми бърка в здравето. Мислих как да преправя и как да бъде най малко хамалогията по разместването на тръбите и за последно се спирам на вариант буфера да е последователно на топлата вода.
От ТП влиза отдолу на буфера и отгоре на буфера е изхода към ОИ. Той и в момента си е там изхода към ОИ. ЦП на ОИ я махам и студената вода я връщам директно в ТП. ЦП на ТП ще я ползвам да върти водата в системата. Котела си остава вързан на същото място.
Единствено ме притесняват тези 12л/минута да не са малко. Рових по всички настройки и не успях да накарам дебита да се увеличи, или толкова си може помпата или така е решила ТП.
Детето - специалист
Здравейте, преправих ОИ при мен или по точно връзването на ТП към буфера.
Вързах последователно ТП на буфера, така както го написах в предният пост. Топлата вода от ТП влиза отдолу в буфера и от горната стана на буфера илиза към радиаторите. Студената вода от радиаторите се връща в ТП.
ЦП която я имах я оставих паралелно на ТП като идеята е ако нещо се случи с ТП и няма как тя да върти водата в ОИ да се ползва тази помпа.
Първото което се случи е това, че дебита на ТП от 12л/минута стана 23л. Второто е температурата на студената вода, преди температурата беше 7*С и нагоре в момента е 3-4*С разликата между топлата и студената. Изходящата вода е толкова колкото съм задал, преди давам на помпата 55*С на изхода от буфера 42*С
Третото нещо е това, че ТП се балансира и работи спокойно. Преди в определени моменти съм я чувал да работи с едни обороти така да кажа. Постоянно имаше намаляване и увеличаване на мощността. Сега работи без да има някакви големи промени в натоварването, виждам го и по консумацията на ел. енергия.
Относно разхода на ел. енергия дали ще се промени на този етап още не мога да кажа.
На този етап съм доволен от това което промених и това което се случи като краен резултат.
Сега имам едно питане, как да запазя ЦП която не я ползвам. Не знам как е по добре, едни казват, че е хубаво да работи а други да не работи. Аз обмислям варианта да я включа към един смарт контакт и там да я настроя да тръгва през определено време за няколко минути и така хем да не работи хем да работи. Споделете какво мислите вие по въпроса.

Прикачен файл

Screenshot 2024-01-18 090133.png
Screenshot 2024-01-18 090133.png (29.85 KиБ) Видяна 443 пъти
шоп - майстор
Сигурен бях в успеха на подвързването. Изпитано е. Аз съм така с 1200л буфер на връщашата вода.

Не се уторачвай много за ЦП.
Моите ги вкючвам началото на отоплителният сезон и края ги изключвам.
Рядко някоя да е клеясала и да не тръгне. Но с почукване, централен винт, дори и скъпите магни се разглобяват само с едно винче и една скоба и всичко е ОК.
ivanovbg - майстор
Значи системата я върза по моята схема като термопомпата си я преместил успоредно на централната помпа? Не знам защо си мислех, че няма помпа във вътрешното тяло. viewtopic.php?f=10&t=43892&start=890

Иначе помпата е хубаво от време на време да си завърта оста за да не залепва. Като остареят помпите за парно ми се е случвало да не могат да тръгват при първоначално пускане есента след като не са работили няколко месеца, но отзад имат една тапа дето се развърта и им се помага с отверка да отлепи. Можеш да сложиш реле за време и един път месечно да се пуска за минутка, но не е проблем и да не сложиш, а като се наложи да помогнеш с отверката.
brum - майстор
чет яну 18, 2024 9:01 amДетето написа:
Здравейте, преправих ОИ при мен или по точно връзването на ТП към буфера.
Вързах последователно ТП на буфера, така както го написах в предният пост. Топлата вода от ТП влиза отдолу в буфера и от горната стана на буфера илиза към радиаторите. Студената вода от радиаторите се връща в ТП.
ЦП която я имах я оставих паралелно на ТП като идеята е ако нещо се случи с ТП и няма как тя да върти водата в ОИ да се ползва тази помпа.
Можеш ли да сложиш и схемата, че трудно го вдявам така? Търсих назад, но не я намерих. Имаше една с тройник горе на буфера като радиаторите вземат от тройника, но май говориш за друго.
Детето - специалист
Дано да е разбираема схемата.
Сега разбира се има кранове по схемата които не съм ги слагал защото не знам как трябва да изглеждат, не че нещо друго знам :) Но като цяло ЦП и котела в момента не работят и техните кранове са затворени.
ЦП е някаква "модерна" и няма тапа и винт както другите или ако го има е някъде под капаците, но ако се стигне до там ще я разглобя и мъча.
Засега ще я направя от време на време да работи по малко.

Прикачен файл

ТП.jpg
ТП.jpg (70.77 KиБ) Видяна 404 пъти
  • 1
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: