• 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Дъната също трябва да са излумчени сферично, развалцова се на каруселен струг
Здравейте, след много четене и гледайки да изпълнявам напътствията, давани тук реших да изпълня схемата на Anton. Искам да споделя с вас докъде я докарах, че нещо май съм объркал..... :?
Направих си затворена система. Котел на твърдо гориво с буферен съд, малък кръг на котела с помпа, термостатичен смесител Термовар на 61С. Голям кръг с втора помпа, като преди нея сложих смесителен винтил с термо глава с изнесен сензор. Да покажа и малко снимки на опитната постановка и да започвам с въпросите... :?
Прикачен файл:
CAM00114.jpg
Прикачен файл:
CAM00113.jpg
Прикачен файл:
CAM00112.jpg
Прикачен файл:
CAM00110.jpg
Прикачен файл:
CAM00110.jpg
Става въпрос за бойлера, свързах го веднага след котела му е входа, а изхода до изходящата вода от радиторите. По този начин се надявах да избегна автоматиката за контрол на поставащата вода. Ама нещо май не ми се получи...Настроих помпата на малкия кръг да спира на 50С, като се надявах да спира и циркулацията на студена вода през него... Голяма глупост ли съм направил?
emilvelkov73 - специалист
Здравейте и от мен,
някой ще погледне ли тази импровизирана скица и да си каже мнението[[attachment=0]shema parno-New.JPG
Благодаря предварително
AntonBM написа:
Функцията на буферният съд е да осигурява оптимален режим на работа на котела, като му позволява да работи на номинална мощност, дори когато инсталацията няма нужда от цялата произведена от котела топлина и да удължава времето за отопление на сградата, когато котела изстине. Има различни схеми на свързване, но аз препоръчвам тази дадена по-долу. Тя е една и съща, но разписана при горящ котел на пълна мощност и когато той е изстинал. Освен температурите съм дал ориентировчни стойности и на дебитите, но те се променят в зависимост от температурата на топлоносителя. Схемата е с 2 помпи – една вътрешно котелен байпас и друга за инсталацията. Тази на котела е комбинирана с термостатичен вентил гарантиращ минимална температура на връщащата се в котела вода. Помпата се включва при загряване на котела. Другата помпа осигурява циркулацията във вътрешната инсталация и с нея се тегли от буфера, когато котела се изключи от схемата. В случая тя е комбинирана с пропорционален 3-пътен мотор вентил със задвижка, която осигурява константна (постоянна) температура на топлоносителя. Така е, защото регулацията на температурата на помещенията се прави от стайни термостати на вентилаторни конвектори. Друг възможен вариант е този 3-пътен вентил да се регулира по температурна крива в зависимост от външната температура – удачно е за отопление с радиатори без термо-глави. Може и ръчно да се настройва без задвижка на определено съотношение на смесване, но това не е много практично.
Най-простото описание е:
На схема 1 част от топлоносителя отива за инсталацията, а друга се натрупва в буфера. Котела работи на 100% - 18 kW, на инсталацията и трябва най-много 14 kW – разликата се запазва в буфера.
На схема 2, котела е изстинал, но буфера вече е загрят. Отоплението продължава до пълното изстиване на буфера.
Предимството на тази снема пред други подобни е, че отоплението започва веднага след запалване на котела. При други схеми, които съм виждал, за да започне отопление на къщата, първо трябва да се загрее буфера. Не, че и те не работят, но тази си я харесвам повече.

Прикачен файл

shema parno-New.JPG
bulhomes2 - майстор
Емиле, за съжаление във форума останаха главно дечурлига, които по-могат да те излъжат (може и без да искат). Темата не е много голяма, прочети я внимателно и би трябвало да си изясниш всичко за буфера.
Аз не съм от специалистите, но от схемата ти не виждам как ще заработи. Нищо няма от автоматиките, нужни за работата и, а обратно - има кран между котела и разширителния съд, което е забранено.
dobrev - специалист
Допълнение към моята система, работеща с буфер! Контролерът е с два датчика и следи температурата в горния и долния край на буфера. При отчетена температура в горния край под заданената за това ниво включва пелетната горелка. Буферът се напълва с топла вода отгоре-надолу. При отчетена температура в долния край над зададената за това ниво - изключва пелетната горелка. Пуска и циркулационната помпа на кръга котел-буфер заедно с горелката и я спира 10 мин. след спиране на горелката.
Диференциален термостат от соларна инсталация не е подходящ, защото логиката тук е различна.

Прикачен файл

контролер за буфер.jpg
Последна промяна от dobrev на нед окт 23, 2016 6:40 pm, променено общо 2 пъти.
gnt69 - майстор
dobrev написа:
Допълнение към моята система, работеща с буфер! Контролерът е с два датчика и следи температурата в горния и долния край на буфера. При отчетена температура в горния край под заданената за нова ниво включва пелетната горелка. Буферът се напълва с топла вода отгоре-надолу. При отчетена температура в долния край над зададената за това ниво - изключва пелетната горелка. Пуска и циркулационната помпа на кръга котел-буфер заедно с горелката и я спира 10 мин. след спиране на горелката.
Здравей, би ли споделил схемата на свързване че ми стана интересно. В терзания съм по свързването на буфер по сложния начин с трипътни вентили или да го направя елементарно. Моята идея е горелката се командва от диференциален термостат пали и гаси по температурата на буфера. А помпата на буфера и трипътен кран с ел задвижка се командват от стайния термостат. Отоплението е с радиатори. Приоритет е къщата и когато е задействан стайния термостат той затваря притока на вода към буфера и горелката работи за къщата. Когато изключи стайния спира помпата и освобождава крана да се пълни буфера. Диференциалния термостат спира горелката когато буфера достигне зададената температура. Съответно когато стайния се задейства се пуска помпата на буфера. :partyman:
dobrev - специалист
gnt69 написа:
Здравей, би ли споделил схемата на свързване че ми стана интересно. :partyman:
Схемата е тази. Направена на базата на схемата на Антон. :prayer: Предната зима я ползвах с изключен буфер / стайният термостат командваше директно пелетната горелка/, но имаше голяма инертност, подминаваше зададената със стаен термостат температура и винаги, когато паднеше температурата под зададената минимална се палеше горелката.
Тази зима стайният термостат пуска и спира помпата на втория кръг и клапана над нея, който спира естествената циркулация при спряна помпа. Пелетната горелка се командва от показания и описан как действа контролер.
Ако и буферът е студен и втората помпа е включена от стайния термостат, първо топлата вода отива към радиаторите, затопля помещенията и след като се стопли жил. етаж и спре втората помпа, започва да топли буфера.
При разглеждането се абстрахирай от някои излишни неща, като стола и шапката за комина.Все пак това не е шоу рум.

Прикачен файл

инсталация.jpg

Прикачен файл

горна част.jpg

Прикачен файл

долна част.jpg
gnt69 - майстор
Благодаря аз същото съм го мислил. Трябва да е просто. Без трипътни смесителни да смесва водата от буфера. Какъв е диференциалния термостат. :partyman:
dobrev - специалист
Ето този, вкаран в табло за автоматични предпазители. Не правя реклама, но съм много доволен от него.

Прикачен файл

20161025_214514.jpg
bulhomes2 - майстор
От колко време го ползваш? Щото имам 3-4 техни диференциални термостати и трудно са изкарвали повече от година.
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: