• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Каква площ отопляваш и колко ти падна разхода на годишна база при използването на буфер?
kkostadinov - напреднал
LazarGanev написа:
Каква площ отопляваш и колко ти падна разхода на годишна база при използването на буфер?

около 80 кв.м /като 30 от тях голямо помещение с 50% прозорци тип витрина/ + още 80, които не се топлят редовно, даже рядко, мн. рядко, разхода падна грубо 40% /да не кажа и повече/разликата:
2012 - котела бе вързан директно към инсталацията - подавах към инсталация - 60гр., паля вечер, в сатите става 30 гр., жега, мор, освен това на два пъти "прекипих" манджата, сутринта котела изгасва и е хладно. разход за 1/2 сезона 1 т. въглища
2013, 2014 - котела се пали веднъж на ден, пълни се с гориво - до горе и буфера потдържа топло 24 часа /не винаги/, освен това раб. темп. на котела е 80 гр.,/т.е. процеса е доста по ефективен/, въпросната темп. се дстига мн. бързо понеже в котела се връщат 60гр. в инсталацията /водни конвектори/ върви вода 45 - 50 гр., в помещенията се потдържат 21 -23, сега с бебката и 24 гр. - посотянно, без излишни залитания нагоре - надолу. в преходните моменти паля веднъж на 2 - 3 дни. Разход на въглища за цял сезон 2 т. , даже 1.7 т., не мога да преценя точно

Имам изолация:
- на стените 10 см, стиропор с висока плътност
- на тавана и пода - 10 см,. каменна вата
- 3 камерен стъклопакет на всички прозорци
N.Petkov - специалист
А някой може ли да каже колко год. е живота на един буфер?
шоп - майстор
Колко е живота на кой буфер?
неръждаем, пласмасов, емайлиран, от ЕВА фолио?
:roll:
LazarGanev - "Велик майстор"
Производителят какво казва по въпроса?
N.Petkov - специалист
Производителят казва по въпроса-три години гаранция.
За живота нищо не споменава.
Последният ми бойлер се прби за 30месеца(120л.емайлиран) беше ми заменен гаранционно с нов но той изкара само 18месеца. А на вилата от две години съм сложил старият, който работи 4-5год. и после седя празен в мазето още четири год. а го купих с две год. гаранция.
Така че гаранцията няма връзка с реалният живот на съдовете, какъвто беше и въпросът ми.
LazarGanev - "Велик майстор"
N.Petkov написа:
Производителят казва по въпроса-три години гаранция.
За живота нищо не споменава.
Последният ми бойлер се прби за 30месеца(120л.емайлиран) беше ми заменен гаранционно с нов но той изкара само 18месеца. А на вилата от две години съм сложил старият, който работи 4-5год. и после седя празен в мазето още четири год. а го купих с две год. гаранция.
Така че гаранцията няма връзка с реалният живот на съдовете, какъвто беше и въпросът ми.
Съгласен съм за липсата на връзка между гаранция и живот - всичко над задължителните по закон 2 години е плод на рекламната търговска война. Все пак малките бойлери не са ли с 5 години гаранция? Животът зависи не от гаранцията, а от много други фактори като фирма-производител, условия на експлоатация, начин на експлоатация и др. Все пак един буфер работи в много по-благоприятни условия от един бойлер - постоянно налягане 1-1.5 бара вместо циклично натоварване от нула до 7-8 бара при бойлерите, работа с мека вода в безкислородна среда, вместо с твърда вода наситена с кислород, липса на ел.нагревател, откъдето идват основните проблеми и др.
bulhomes2 - майстор
Бах тия бойлери. Откъде ги намирате такива кекави? Моя е на 11 години, на вилата е на 8 и още ги имам за нови.
kkostadinov - напреднал
Здравейте,

както Лазар писа - живота на буфера е много по голям от този на бойлера за санитарна вода - наляганията са мн. по малки, темпа на разширение на водата мн. по плавен, няма нагревател, т.е. няма агресивно и концентрирано по висока темп. на едно и също място в бувера /всеки път/, има разширителен съд, който да "обира" разширението на водата.

м/у другото забелязвам, че производителите на бойлери над 200 л. препоръчват разширителни съдове и за тях, точно с цел обиране налягането при загряване /колкото по голям бойлера, толкова по голям разширителя/, а при бойлера то е доста по - голямо. Реално разширителя се явява нещото, което "пази" бойлера.
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: