• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vrangelov - специалист
Здравей sundance,

Поздравления за схемата! Много прегледно е станало. Поздравления и за избора на два разширителни съда - по този начин ще имаш възможност да сложиш повече спирателни кранове. Не забравяй, че между котела и разширителният съд не трябва да има спирателен кран. Сложи го от другата страна. Същото важи и за буфера и неговият РС, защото ако след време към буфера сложиш друг топлоизточник, той става също топлоизточник. Аз бих добавил към буфера още два РС по 40 литра. Автоматичният обезвъздушител върху буфера също е добро решение. Системата не се източва. Кранът е за пълнене.
Grundfos UP BASIC 180 значи, че помпата е марка Grundfos и има 180mm монтажен размер. Дали ще е подходяща зависи най-много от това какви тръби ще монтираш, колко метра, колко цола и колко чупки ще имат, колко киловата ти е котела, но в общия случей, за 20kW би станала всяка помпа. Само гледай да е с по голям дебит от радиаторната. Аз бих сложил буфера в средата. Така няма да има нужда от хидравличен разединител. Също не бих се отказал от топла вода за къпане от котела.
В инсрукцията на котела трябва да има препоръчителен размер на тръбите, ако няма сложи, според мен за по-сигурно 1,5 цола.


P.S. Погледнах буфера. Ако правилно съм видял е емайлиран. Според мен е излишно. Ако не си го купил, не се натоварвай.


Поздрави!
шоп - майстор
sundance написа:
шоп написа:
Привет колега, да не си пожарникар та си гасил котелни?:-))
Амиии... да :D
Иначе това със сметките ще го направя веднага. Излишните компоненти са си излишни разходи. С 40 литров разширителен съд разполагам сега, новичък в кашон... Но ако се налага ще сменям/закупувам допълнителен...

И аз имам в професионалният си опит няколко пожара в котелни ( предимни на мазут и нафта) За съжаление съм имал и 2-3 случая на взривове на котли и бойлери, срутени къщи и хора, които събирахме директно в черни чували...

Та не е шега.

Когато РС ти е 10% от общият обем си спокоен. и 8% ще свърши работа. Даже по памет от 20 до 99 градуса водата се разширява с малко над 6%.
Предпочитам между РС и котела да няма спирателна арматура, защото веднъж се прави грешка да се затвори кран, а предпазният клапан да не сработи... Страх лозе пази. Аз съм с отворена система и имам 2 предпазни клапана и на топлата и на студената:-)))))) Да има. Случвало се е при -25 преливника да замръзне.

Сложи си филтри пред помпите за да нямаш ядове в последствие.

Успехи колега и по-малко пожари!
sundance - помощник
За съжаление буфера, котела и горелката са вече закупени и (със сериозни трудности и импровизации) поставени частта от помещението, определено да бъде котелно.
Ситуацията е такава, че трябва да се съобразявам с продукт на типовото строителство от края на 70-те години, което означава много, много усилия и компромиси, за да може тогавашните практики да се съчетаят с днешните. Като резултат от това съм силно ограничен както откъм пространство, така и откъм различни технически решения, които много ми се искаше да приложа, но ще почакат за по-добри дни - в това число и използването (в частност - свързването) на котела в обща инсталация с бойлер и слънчев колектор.
От предните постове си взех бележка и вече на схемата грешно поставените спирателни кранове са преместени там, където трябва да бъдат - т.е. "след" разширителните съдове съответно при котела и при буфера.
Удвоен е обема на разширителния съд при буфера (от 40 на 80 литра), както и е увеличен обема на разширителния съд при котела (от 25 на 40 литра). Може би общия обем на разширителните съдове (120 литра) е малко повече от споменатите от Шоп 10% толеранс, но едва ли това би навредило (?).
Предвидил съм втори "Y"-филтър непосредствено преди помпената група за "големия кръг", а по отношение на препоръчителните размери на тръбите, където е упоменато в документацията, е посочен размер от 1". След като погледнах доста по-внимателно инструкциите на производителите, смятам да се спра на този размер тръби за котелното помещение.

С помпата, намираща се непосредствено преди радиаторите е свързан следващият ми въпрос. Целия възел е помпена група MODVLVS M2 с помпа Grundfos Solar 25-70 (за съжаление не мога да намеря линк към продукта в сайта на производителя). В участъка за студена вода е поставен възвратен клапан, който, обаче, ми се струва много пластмасов и не на място.
Сега виждам, че този производител предлага помпени групи с интегриран трипътен вентил, трипътен вентил и байпас, както и с трипътен вентил с вграден байпас (три различни модела). Вярвам, че търговеца, който ми продаде въпросната помпена група няма да има нищо против да си я получи обратно, заедно с известно доплащане, срещу което аз мога да получа някой от горепосочените модели.
Въпроса ми е следния - дали има смисъл да положа това усилие и да взема помпена група от горепосочените, или просто да използвам вече закупената, като просто след нея добавя отделен ("външен") трипътен вентил, филтър, и не на последно място - по-"истински" възвратен клапан? Също така ще съм благодарен ако някой може да ми обясни достъпно каква роля изпълнява байпаса с възможност за регулиране (Differential By-Pass Valve, англ.)? В сайта на MODVLVS - tech info може да го видите как точно изглежда и къде е поставен.
Като предимства на помпената група с интегриран трипътен вентил от гледната точка на непрофесионалист, виждам само компактни размери и визия.

И последният ми въпрос е свързан с поста на Vrangelov. Ако правилно съм разбрал, помпата на "малкия кръг", т.е. тази, намираща се на чертежа непосредствено до котела, трябва да е с по-голям дебит от помпата, намираща се непосредствено преди радиаторите (в моя случай - помпената група). Дали може да ми разясните защо това трябва да бъде така? Останал съм с впечатлението, че помпената група работи много повече от помпата на малкия кръг, особено когато се използва твърдо гориво, а не пелети (т.е. когато в котела има горене почти постоянно и го няма ON/OFF режима, реализиран при пелетната горелка).

Благодаря предварително! :)
dobrev - специалист
Ако помпата на големия клъг е с по голям дебит, тя започва да тегли вода едновременно от котела и студена вода от буфера. Това съм го изпитал на моя гръб.
Помпата на малкия кръг ако е с по голям дебит, тя захранва инсталацията с радиаторите и в началото, до стоплянето на помещенията, малка част отива към буфара. Когато се стоплят стаите и изключи втората помпа стаен термостат, цялата гореща вода отива към буфера за затоплянето му. При изгасване на котела съхранената топла вода в буфера ще се тегли от втората помпа ище затопля радиаторите.....
vrangelov - специалист
dobrev написа:
Ако помпата ...

+1




Сега малко критика. Надявам се да не се сърдиш!
Първото което виждам е това, че си задал 6 бара налягане на РС. Потърси в нета за готови програми са смятане на РС. Според мен нито налягането ти е подходящо, нито обемът.
Тук тук пише, че твоят котел се подвързва с тръби 1 и 1/4", а ти пишеш, че е 1"!
Не си показал, дали е вързан обезопасителният топлообменник. Не пише на какво налягане отваря предпазният клапан. Термометрите не се изобразяват с "м", то е за моторна задвижка.
Трипътния вентил към радиаторите как ще го управляваш? Не виждам моторна задвижка, контролер и термометър за външна температура.
Като направиш корекциите, покажи пак, може пък да изпадне нещо.


Поздрави
sundance - помощник
vrangelov написа:
градивна критика
Изобщо не се сърдя. Това не е нещо, което правя за да живея или пък правя за удоволствие. Иначе, предполагам, щях да съм минал през ТУ със специалност ОВИ (ако така се казва де) и изобщо нямаше да ви губя времето.
Адски много благодаря за корекциите, сега много внимателно ще погледна отново документацията на котела, а довечера ще поправя схемата и ще я кача.

Поздрави!

П.П. Сега виждам, че ясно си е отбелязано в документацията на котела какви са присъединителните размери... Обаче някой трябва да чете...
Интересува ме задължително ли е да се спазват за връзките между отделните елементи в системата (без радиаторите, де). И какви са възможните негативи ако още от самия котел редуцирам диаметъра на 1" и използвам този размер тръби?
plamenmaistora - специалист
Някой можели да ми каже от колко мм. ламарина може дасе направи буфер?
шоп - майстор
зависи от обема, експлоатационното налягане, от вида стомана и формата на съда
plamenmaistora - специалист
Мисля си за ламарина 2,5мм извита на валяци. Два листа направени като цилиндьр са около 450 литра.
Дали ще се получи?
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: