• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Andri01 - майстор
Днес отварях един бойлер на "Елдом"-80л. за почистване и смяна на нагревателя/ Профилактика/. Оказа се,че тръбата за топлата вода е някакъв ПВЦ шланг,мушнат в тръбата 1/2" и което ме озадачи: стига до дъното на ,че и даже е леко сгънат. Т.Е. ако има някакъв въздушен джоб горе,то той ще е по-малко от 1/2 литра!? А иначе ,до сега колкото съм виждал,тази тръба/ обикновено метална/ стига до към 50-60мм. от дъното / горното имам в предвид/. Предполагам,че вече така се правят или...този бойлер е уникат! :?
П.С.: Извинявам се,за off topic към темата.
dako_5 - напреднал
Ако го интересува някой, имам един бойлер 1000 литра с две серпентини и ел. нагревател 12кВ на "Елдом Инвест" който го ползвах 1 година за буфер, но ми е излишен вече. Разкачил съм го от системата и му търся нов собственик срещу 500 лв.
bulhomes2 - майстор
Бе търговията е забранена във форума ма виж как свършихме работа. И той доволен и аз и те така...
Фитилчо - майстор
Ама, че си бърз, отнасях го като пинчер-грейка :)
Честито
bulhomes2 - майстор
Ега тая бързина. То преди месец беше това...
sundance - помощник
Здравейте!

Тази зима реших да сменя начина, по който отоплявам жилището и се спрях на варианта котел (Burnit WBS 20 kW) с пелетна горелка (Burnit Pell 25 kW). След сериозно четене и обмисляне, основно откъм финансовата страна, реших да взема и буферен съд към системата (Елдом BCE 750л). Тъй като буфера ще се използва само в отоплителната инсталация, без комбинация с бойлер за БГВ или слънчеви колектори, то той е без серпентини.
Макар плана е първите един или два сезона да използвам твърдо гориво (просто защото има налично) - въглища, в един момент ще влезе в употреба и пелетната горелка. Едва ли е нужно да влизам в излишни подробности по отношение на площ на сградата, дограма, изолация и други, макар, че ако е нужно за нещо - ще се радвам да обсъдим и тези детайли.

След сериозен "кастинг" на "майстори", общо 3 на брой, в края на крайщата се оказва, че системата ще трябва да я реализирам аз. Причините са различни - от финансови до "Абе виж сега, аз не съм работил с трипътен вентил, ще го сложим, ама за какво ти е... А тая цистерна за какво ти е не знам..."
И тъй като изграждането на система за отопление (при това с буферен съд) не е нещо, което правя всеки ден, определено ще имам нужда от съвети за да завърша проекта успешно. Не искам и това котелно да влезе в групата на тези, които съм гасил.

Та след доста четене от различни източници съм се спрял на следната схема за изграждане на системата:

Изображение

Бих искал да ви помоля за съвет относно няколко точки от нея, а именно:
1. Достатъчен ли е обема на разширителните съдове на буферния съд и на котела?
2. Този вид помпа (Grundfos UP BASIC 180) достатъчна ли е като параметри за "малкия кръг" от системата? Ако не, кое е по-удачно - да вложа средства за Laddomat или за нова помпа + трипътен вентил?
3. Нужен ли е автоматичен обезвъздушител от горната страна на буфера?
4. Крана за източване на буфера не трябва ли да се изведе откъм дъното му като най-ниска точка на съда? (на дъното на този буфер има отвор, затворен с тапа)

Също така ще се радвам да дадете съвет какво да махна или сложа, ако сметнете, че има излишни или пропуснати елементи от системата. Разбира се ако има и обяснение на въпроса "Ама защо...?" ще е супер. :)

Поздрави! :partyman:

П.П.: Приемам поздрави за отличните умения при илюстриране на схемичката, а също така и за въображението при изготвянето на условните знаци :rock:
шоп - майстор
Привет колега, да не си пожарникар та си гасил котелни?:-))

Един РС ще ти е достатъчен, защо са ти два? Сметни си обема на цялата инсталация и заложи едни 8-10% за РС

Логично е буфера да го източваш от най-ниската точка. Премести крана иначе ще имаш останала вода, която при не работеща систеа ще замръзне ( предполагам няма да стане, защото буфера няма да ти е отвън)
sundance - помощник
шоп написа:
Привет колега, да не си пожарникар та си гасил котелни?:-))
Амиии... да :D
Иначе това със сметките ще го направя веднага. Излишните компоненти са си излишни разходи. С 40 литров разширителен съд разполагам сега, новичък в кашон... Но ако се налага ще сменям/закупувам допълнителен...
dobrev - специалист
Твоята схема при мен изглежда ето така, преди поставяне на изолацията на буфера. Разликата е, че моята е отворена - аз я предпочитам. С трипътни вентили на Herz с изнесена термо сонда, буфер 750л, две помпи. Ако буфера е в избено помещение, където температурата не пада под 0 гр. не е нужно пълно изтачване нап системата. Малко е неясна снимката, за което се извинявам. Ако има интерес, ще направя нова.

Прикачен файл

DSC00437 - Copy.JPG
sundance - помощник
Бързата сметка показа около 900 литра вода в системата, като за да достигна посоченият от колегата Шоп праг от 10% може би ще е удачно да закупя още един разширителен съд от 50 литра.

Относно предложението на Dobrev за по-ясна снимка... Дали ще е удобно ако нахалствам за цяла фотосесия - както обща снимка, така и на отделните елементи? Явно това е система, работеща поне един сезон (извинявам се ако греша, нямам представа кога е изградена), та ще ми бъде от полза да разгледам подробно всеки елемент от нея. Но може би това ще е добре да го уточним на лични.

А още един въпрос - дали стоманени тръби 1" са удачен вариант за връзките в котелното? Виждал съм варианти с полипропилен, но имам сериозни резерви, които са резултат от личен негативен опит (за който сам съм си виновен, но това е друга тема).
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: