Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ortho - напреднал
Наскоро се сдобих с вила в планината - около 1000 метра надморска височниа.
Вилата е стара, хубаво строена, без изолация, измазана отвъртре и отвън добре. Дървена дограма, запазаена.
2 етажа по около 70 кв. метра, на единия има голямко помещение, криво, а на другия има 3 малки спални.
Решението почти е взето - отоплението да бъде с парно, пелетна камина с водна риза, панелни радиатори.
Иии дотук. Сега почвам да събирам мнения за вида, марката камина, както и за фирма, която да построи системата и да я настрои.
Чакам акъли, каква камина да си взема и какви им биха били парите, бюджета е ограничен, разбира се. Единственото, което съм видял до момента е камина Burn It 24 kW.

Благодаря предварително.
VLADO66 - майстор
В планината няма ли гора,а в гората-дърва :?
Demonev - напреднал
Аз да се включа в темата на колегата.
при мен казуса е много подобен - стара къща на 1000 метра надморско -2 етажа по 70 квадрата. на долния кухня+трапезария +баня + коридор, а на втроия 3 спални + коридор. тавана е голямо отворено, дето за сега не го мисля. Дограмата съм я сменил навсякъде и мисля да правя 8-10 см. изолация.
Имам наличен котел с на твърдо гориво - марката не се чете, бил някъв съветски/украински - 23 киловата пише на него.
Много ми се иска да направя подово отопление по етажите, ама като гледам може да се наложи и панелни радиатори да са.
Въпроса ми е, ако правя подово как трябва да го вържа към котела? Другото е, дали тоя котел е подходящ за отопление на къщата и как е най-добре да реалзирам отоплението.
saraneron - специалист
Трябва всичко да е вързано много здраво за конструкцията , за да е проблем с обезкостяването от старна на мургавите металурзи.Дано не ви идват на визитация!Пожелавам късмет!Поста е малко за тазтоварване!
ortho - напреднал
VLADO66 написа:
В планината няма ли гора,а в гората-дърва :?
като цяло да - АМА!!!
покрай дървата има: разправии, пренасяне, много пари, рязане, пренасяне, цепене, прибиране в изби, качване на мноого дърва, ставане по нощите да слагаш дърва в котела/камината и пр....
А аз понеже съм дрът и дебел искам да му кажа на уреда да се запали 3-4 часа преди да отида, да пристигна и всичко да се е постоплило вътре, да имам контрол върху горенето и темепратурата, а и не ми се слиза на пияна глава (въздуха бил много опияняващ там :-D ) по нощите да турям дърва в камината.
Както и да е, очаквам идеи за пелетни камини с водна риза, модулиране на горенето, достатъчно голям бункер - 45 кила поне и с интегрирани помпа и разширителен съд.

единственото което ми предлагат е бърнит 24 кW, ама няма никакви мнения за тях.
Demonev - напреднал
Според мен свястно отопление на пелети никога няма да се избие за вила спрямо каквото и да е отопление на ток, освен ако пелетите не ги намираш без пари.
ortho - напреднал
Demonev написа:
Според мен свястно отопление на пелети никога няма да се избие за вила спрямо каквото и да е отопление на ток, освен ако пелетите не ги намираш без пари.
Хъм, имаш предвид парно на ток?
Защото ако не - не става.
Искам да кажа, там горе в планината не е трудно да отоплиш едно помещение - слагай дърва в кюмбето и готово. И циганска печка чудо ще свърши работа, проблема е че трябва да се палят чуда във всяка стая. На ток - ами през зимата на ток става топло само около печката през първите 2 дни, после се пооправя работата. Въпроса е, че рядко ще се седи толкова време.
Както и да е - чакам мнения за пелетната камина на Burn-it - sun systems
trace74 - специалист
Ние сме с Burnit Comfort РМ 23Kw камина с водна риза на вила на Боровец, взех го от човек и честно казано електрониката му като че ли е проблемна и адски усложнена. Монтирано е преди 4 чесеца и вече започва да захладнява, а има проблем. Камината пали без проблемно, горенето е чудесно, когато Т на водата достигне 50 градуса се включва помпата, но когато Т на водата достигне 59 градуса камината гасне и дотам. Честно казано сега бих предпочел друг вариант.
piron45 - майстор
Колега, явно не се притесняваш от набези, щом си решил да вкарваш такова отопление, а що не помислиш за климатици. Има със седмични таймери, стоплят бързо, а и могат да ти поддържат някаква минимална температура за да нямаш голямо изстиване на вилата. Помисли и за изолация поне вътрешна, разликата е голяма като няма ледени стени.
Аз съм цял живот на 950м, пробвал съм всякакви варианти за отопление и от 2г съм на климатици. С друго вече не бих се топлил, пък и ми е по евтино.
Успех.
ortho - напреднал
trace74 написа:
Ние сме с Burnit Comfort РМ 23Kw камина с водна риза на вила на Боровец, взех го от човек и честно казано електрониката му като че ли е проблемна и адски усложнена. Монтирано е преди 4 чесеца и вече започва да захладнява, а има проблем. Камината пали без проблемно, горенето е чудесно, когато Т на водата достигне 50 градуса се включва помпата, но когато Т на водата достигне 59 градуса камината гасне и дотам. Честно казано сега бих предпочел друг вариант.
Това, което казваш не звучи зле. Просто е топло времето. Най-вероятно става дума за горене on/off, както са старите горелки на ерато. Явно не модулира.
Когато водата изстине под 50 градуса, да кажем, включва ли се отново - запалва ли се?
Трябва да има възможност да се задава t на запалване и на гаснене.
Моля, дай на лично телефон да поговорим и да не превръщаме темата в чат.
Аз в къщи съм на парно с котел и пелетна горелка на ватерланд, която модулира и не гасне, когато достигне температурата си, а затихва на 10%, докато температурата падне под зададената. Това според мене е по-добрия вариант, но явно тази камина не го прави.

Тема "Давайте да отопляваме вилата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: