Най - вълнуващия въпрос зимно време.
maistora1965 - специалист
Ако имаш крушка отгоре над горелката вижда светлината през тръбата за пелети случвало ми се е.
batpetio - напреднал
Здравейте момчета, не знам дали има момичета в темата.
Пише бясната жена на Бат Петьо.
Имаме проблем със стоплянето на къщата, и вече ми се накъдри правата коса. Ще съм благодарна за вашата помощ. Мъжа ми е писал тези дни в темата, но аз ще повторя и допълня.
Ситуацията е следната:
Къща на един етаж, 120 кв.м., без изолация, с PVC дограма.
Подово – 46 кв.м. на 4 серпентини в едно общо помещение. В същото помещение има и конвектор 5кв.
Панелни радиатори:
1600/600 – 2 броя
1400/600 – 1 брой
1000/600 – 1 брой
Алуминиеви радиатори:
4/1200 – 1 брой в баня
Лири:
500/800 – 1 брой в баня
Бойлер – 200 литра

Котела е запален точно преди седмица. Преди час – температура в помещението с подовото – 15,5 градуса!

И започна сагата … по вторачване в термометъра … и озаптяване на бясната жена …

След запалването на котела, на следващия ден стигнахме 15 градуса в помещенията. И от тогава температурата трудно помръдва нагоре. Майстора ни убеждаваше, че трябва време. Поне 3-4-5 дни. Да се темперира къщата. Подовото искало повече време. И отнемало от цялата мощност. Сравнително търпелива съм. Но всичко има граници, включително и моето търпение.
При въпрос: какво да правим? Отговор – ами спрете бойлера. Е, спряхме го. Температурата стана 17 градуса. И не мърда. Отново въпрос: а сега какво да правим? Отговор: ами намалете радиаторите. Намалихме и радиаторите. Всички на 1!
Температурата в помещението с подовото стана 18 градуса. В другите помещения – 15 градуса. И така 2 дни.
Вчера като се затопли, и слънцето напече, в помещението в подовото стана 20 градуса. В другите пак си беше 15, понеже радиаторите си стоят на 1, бойлера не се подгрява от котела. И аз се обнадеждих. За кратко.
Днес сме пак горе долу в изходна позиция.
За протокола ще отбележа, че и конвектора в помещението с подовото е изключен, понеже еладжията е пуснал ток на всякъде, а още не е поставил контактите. И за наша безопасност е свалил бушоните на всички контакти в къщата.
След днешното разочарование с термометъра, пак въпрос към майстора: какво да правим??? Отговор: ами комина явно няма тяга … Поставете „въртележка“. И врътнете трипътния вентил на подовото от позиция 4, на позиция 5. И свалете температурата на помпата на 45 градуса. Поставихме въртележка на комина. Свалихме и температурата на помпата на 45 градуса. Трипътния оставихме на позиция 4. Но завъртях и главите на всички радиатори на позиция 4. Те радиаторите бяха чисто студени! Бойлера все още не се подгрява от котела.

Искам вашето мнение, защото според мен проблема не е в комина. Може и да има проблем в пустия комин. Но не мисля, че причината е само там. При отваряне на вратата на котела изобщо не пропушва в помещението.

Инсталацията е направена с една единствена помпа на студената вода на котела. И един единствен трипътен вентил за смесване на водата, която отива в подовото. Мисля си, че тук е проблема. Не знам дали съм права.
До днес котела беше настроен на температура 65 градуса, която той така и не можа да достигне. Помпата е настроена да се включва на 55 градуса. В момента, в който котела направи 56 градуса, помпата започва да върти водата към радиаторите и към подовото. За няколко кратки минути, за които температурата в котела пада на 54, и помпата изключва. Съответно водата спира да циркулира. Особено в подовото изстива много бързо и се връща в котела прекалено студена. Усеща се и по колектора. Той си е направо студен. И отново се повтаря същата процедура. Имам чувството, че се въртим в омагьосан кръг.

В същото време мъжа ми смята, че пелетите не изгарят добре. Пак по съвет на майстора намаля подаването на пелети и увеличава процента на вентилатора. Тъй като според тях проблема е в тягата на комина.

Питам майстора, дали не трябва двата вида отопление – подово и радиатори да са си съвсем отделно? Да си имат самостоятелни помпи и режими на включване, изключване и циркулация … А той ми отговаря, че това било още едно колекторно табло, още 1000 лева … Всичко бил направил както трябва. Да не се притеснявам. Комина е проблема. Като подобрим тягата, ще се стоплим …

Пускам и снимки каквито съм могла да направя.

Извинявам се за объркания и дълъг пост. Моля ви кажете според вас кой е крив и кой е прав. И най важното какво да направим за да стоплим къщата. Все още не живеем там, но искам до края на януари да се пренесем. А с тази температура от 15 градуса не знам как да стане? Че мъж ми ще отива на палатка на двора, това е ясно. Но трябва да я стоплим пустата къща!

Та кажете, ако трябва да се преработва инсталацията, да купуваме колекторна група и да се приключва драмата! То до тук загробихме почти 20 000 хиляди в инсталацията и в пода. Да преглъщаме още 1000 лева, но поне ефект да има.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
kalin72 - майстор
Майка...гушкайте се, докат подовото затопли бре, кво толкова :)
maistora1965 - специалист
Бреиии толкова технически грамотна дама браво =D> котела Грейко ли е и на първо време защо не направите помпата да се пуска на 40 градуса та да може да подгрее системата а и с една помпа не знам :? :?
olelemaiko - специалист
как са харчат 20000 лева за парно за 120 квадрата.хубаво сте написали всичко.напишете името на тоз маистор да знаят хората от кого да са пазят.то чи няма изолация е лошо.какви са прозорците.
n.ganev - майстор
Малииииииииииииииии #-o Побесняла съпруга = Луд с калашник.
Г-жо, кажете на "майстора" си първо да настрои горелката, че като гледам снимката ме заболява главата. #-o
LazarGanev - "Велик майстор"
Нито майсторът ви е майстор, нито разбира от настройки на горелката, нито разбира от инсталации. Няма как да стане система с радиатори и подово с една помпа. Не знам каква схема е имал предвид, аз такава не познавам.
gnt69 - майстор
Нещо сбъркано генерално има в цялата история. Горелката че не е настроена добре ясно ама трябваше да стопли досега. Обади се на инсталатора който ти я инсталира да дойде да я донастрои. Иначе това за тягата са глупости. Ако няма тяга като отвориш трябва да не се вижда от пушек а то няма по снимките. Според мен за успешно излизане от положението са необходими 2 стъпки.
1. Настройка на горелката за да гори добре.
2. Подмяна на майстора с по читав.
Ако кажете къде е къщата все някой колега ще препоръча майстор поне с 1 око.
:partyman:
geniya - специалист
Като гледам снимката пелетите не горят добре.Решение:

1.Малки порции пелети през по-малко време.Например ако на Р3 пелетите са 8/40/45 да се направи 4/20/45.
По-същия начин и другите мощности.Целта е пелетите да не падат черни, причината е, или падат бързо и нямат време да изгорят, или въдуха не им стига , или и двете.Затова времената по т.1 да се настроят.
2.Намалявате скоростта на помпата, за да се "движи бавно" водата и да има време да загрее в котела.Отворете всички отоплителни уреди.Пробвайте без подовото, само с радиаторите.
3.Намалявате температурата на сработване на помпата на 40-45гр.
4.Поставят се прегради в котела, защото не разбрах какъв е.Целта е да се намали температурата на комина ако е висока де.
5.Изчаквате да се темперира къщата.
Успех.
П.П. Няма да се получат веднага нещата, имайте търпение.
Лазар е прав за двете помпи.Едната за подовото и втора за радиаторите.
gnt69 - майстор
Котела е Грейко вижда се на снимките. Прегради не трябват. Чакане също не трябва. Трябва майстор друг .

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: