Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
stakoz написа:
LazarGanev написа:
gnt69 написа:
Е тогаз кога гаси горелката.
При наличие на буфер има различни възможности. Правил съм няколко такива инсталации и най-лесно е буферът да се възприема като бойлер, да се сложи датчика на бойлера в него (в долната част) и помпата да се подвърже на мястото на бойлерната. Тогава се задава режим приоритет на БГВ и котелът работи до достигане на температурата в буфера и влиза в суспенд. Аз суспенда го правя минимален (1 минута), за да избегна тлеене, защото не се очаква в близкия половин час да се изпразни буфера. По-добре горивото,м което е в камерата да си изгори качествено и топлината да влезе в буфера, отколкото да тлее половин час и повечето топлина да отиде в комина. Тази схема е много добра, но е неприятно, че контролера позволява само 5 градуса хистерезис и това съм го писал като забележка към производителите.
Друг вариант, който съм ползвал е да е ползва външен термостат с хистерезис, който може да се регулира в широки граници
доколкото помня от моя опит, Лазаре, при БГВ приоритет, практически няма хистерезис на бойлера/буфера- с един градус да му падне температурата под зададената и горелката се включва;
хистерезиса от 5 градуса е за помпата кога да вкл/изкл. спрямо достигнатата темп. на котела
Аз ги свързах и двете помпи на отопление. Буфер не съм включвал само бойлер 300 литра. При зададен приоритет отопление бойлера и отоплението вървят с една температура, когато стайния изключи горелката помпите продължават да въртят до 62 гр. Толкова съм задал имам трипътен на 60 гр. Преди студовете беше супер като изключи стайния помпите продължаваха да въртят и горелката се включваше след около 2 часа, сега друго бойлера не стига. Имам буфер 1000 лт. който не съм включил може би трябва да го включа към системата ама като се замисля пак майстори пак точи системата и най важното аз за мене не съм си изяснил схемата на свързване, ако буфера го включа като бойлер ще стане много тромава, а трябва да е пъргава отоплявам от 6 до 10 сутрин и от 16 до 24 вечер.
stakoz написа:
LazarGanev написа:
gnt69 написа:
Е тогаз кога гаси горелката.
При наличие на буфер има различни възможности. Правил съм няколко такива инсталации и най-лесно е буферът да се възприема като бойлер,................ Тази схема е много добра, но е неприятно, че контролера позволява само 5 градуса хистерезис и това съм го писал като забележка към производителите.
Друг вариант, който съм ползвал е да е ползва външен термостат с хистерезис, който може да се регулира в широки граници
доколкото помня от моя опит, Лазаре, при БГВ приоритет, практически няма хистерезис на бойлера/буфера- с един градус да му падне температурата под зададената и горелката се включва;
хистерезиса от 5 градуса е за помпата кога да вкл/изкл. спрямо достигнатата темп. на котела
В случая, описан от Лазар, е подвързана само помпа за БГВ,а хистеризиса си е 5 градуса,точно както е описано в ръководството.
gnt69 - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
stakoz написа:
LazarGanev написа:
При наличие на буфер има различни възможности. Правил съм няколко такива инсталации и най-лесно е буферът да се възприема като бойлер,................ Тази схема е много добра, но е неприятно, че контролера позволява само 5 градуса хистерезис и това съм го писал като забележка към производителите.
Друг вариант, който съм ползвал е да е ползва външен термостат с хистерезис, който може да се регулира в широки граници
доколкото помня от моя опит, Лазаре, при БГВ приоритет, практически няма хистерезис на бойлера/буфера- с един градус да му падне температурата под зададената и горелката се включва;
хистерезиса от 5 градуса е за помпата кога да вкл/изкл. спрямо достигнатата темп. на котела
В случая, описан от Лазар, е подвързана само помпа за БГВ,а хистеризиса си е 5 градуса,точно както е описано в ръководството.
Ама не работи. Аз искам при изключване на стайния термостат горелката да мине в суспенд и да изгаси, помпите да въртят водата, при другите случаи при достигане температура в стаята стайния изключва помпата за отопление но горелката продължава да работи за БГВ.
gnt69 написа:
Трифон П.Трифонов написа:
stakoz написа:

доколкото помня от моя опит, Лазаре, при БГВ приоритет, практически няма хистерезис на бойлера/буфера- с един градус да му падне температурата под зададената и горелката се включва;
хистерезиса от 5 градуса е за помпата кога да вкл/изкл. спрямо достигнатата темп. на котела
В случая, описан от Лазар, е подвързана само помпа за БГВ,а хистеризиса си е 5 градуса,точно както е описано в ръководството.
Ама не работи. Аз искам при изключване на стайния термостат горелката да мине в суспенд и да изгаси, помпите да въртят водата, при другите случаи при достигане температура в стаята стайния изключва помпата за отопление но горелката продължава да работи за БГВ.
Лазар има в предвид Летен режим и при наличие на БУФЕР.
Така хистеризиса си е 5гр.Стайния ще подава информация на контролер,който пък ще затвори трипътния мотор-вентил.Горелката ще работи по температура на водата в бойлера-буфера.
Ти , вероятно , нямаш буфер. Нагласяш си системата според даденостите.Ако не си доволен,надграждаш я.
gnt69 - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
gnt69 написа:
Трифон П.Трифонов написа:
В случая, описан от Лазар, е подвързана само помпа за БГВ,а хистеризиса си е 5 градуса,точно както е описано в ръководството.
Ама не работи. Аз искам при изключване на стайния термостат горелката да мине в суспенд и да изгаси, помпите да въртят водата, при другите случаи при достигане температура в стаята стайния изключва помпата за отопление но горелката продължава да работи за БГВ.
Лазар има в предвид Летен режим и при наличие на БУФЕР.
Така хистеризиса си е 5гр.Стайния ще подава информация на контролер,който пък ще затвори трипътния мотор-вентил.Горелката ще работи по температура на водата в бойлера-буфера.
Ти , вероятно , нямаш буфер. Нагласяш си системата според даденостите.Ако не си доволен,надграждаш я.
Летния режим съм го решил с три колектора. За зимен се боря ама трябва аз да го проумея какво трябва да стане. Оставяме го за догодина че много източваници и обезвъздушавания ми се събраха. Пък и имам два тона пелети още трябва да ги изгоря, че ако сложа буфер ще реализирам голяма икономия и ще гоня цяло лято мишките от пелетите.
DimitarD - специалист
masterpit написа:
С цел постигане на икономия препоръчвам предварително подготвяне на няколко настройки при мен имам 5-10-15 за температури от 0° до 15°С, 8-15-25 за температури от -10° до 5°С и 12-16-30 за екстремно ниски температури. Надявам се да съм бил полезен.
:prayer: още преди месец си ги направих моите са 5/10/15 kw; 10/15/25kw и 15/20/30kw. Изобщо не съжалявам че си взех 30kw горелка. Предполагам знаеш че след почистване на котела, когато температурата на водата стане 30 градуса и горелката тръгне на 30kw. Боботенето е чудесно и стоплянето и е много по-бързо от 20kw. Аз моите порции за kw съм ги сметнал само нa кръгли секунди, за 1s - 5kw, 2s - 10kw, 3s- 15kw, 4s- 20kw, 5s -25kw, 6s - 30kw
masterpit - специалист
DimitarD написа:
Аз моите порции за kw съм ги сметнал само нa кръгли секунди, за 1s - 5kw, 2s - 10kw, 3s- 15kw, 4s- 20kw, 5s -25kw, 6s - 30kw
Да вярно е, че на кръгли секунди контролера работи много по-точно. Благодаря за съвета!!!
filmatoplo - майстор
Ако не са кръгли секундите - контролера не може да ги сметне. :wink:
n.ganev - майстор
Така е - зкръгляне към по-близкото :yawinkle: . Математика Брат.
DimitarD - специалист
filmatoplo написа:
Ако не са кръгли секундите - контролера не може да ги сметне. :wink:
Контролера ще го сметне, но шнека със сигурност няма да може да пусне пелети за 1/10 от секунда или за каквито и да е части от секундата. Както казва Н. Ганев в закръглянето е истината. :)

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: