Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stelibg - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Кое не е вярно, че да знаем да се поправяме?
Не е вярна частта, за ежедневните настройки на горелката. Те са безмислени. Има параметри, които не можем да контролираме. Да вземем тягата на комина. Ако горелката имаше функционалност "променлив вентилатор", който да се саморегулира според налягане, скорост и температура на изгорелите газове щеше да е чудесно, и скъпо :). А сега, за да гори оптимално горелката трябва да се променя вентиларора едва ли не през час. Наблюдавам си пламъка - ами много е различен - веднъж е 180, друг път около 150, трети път спада за момент до 50. А нищо не съм променял. Но външните условия са се сменили. Я мъгла, я слънчево време, я вятър - "горняк" или "долняк" ....
andro440 - майстор
като изкориш 7 тона пелети и се усетиш ,че ти е скъп разхода ,тогава ще разбереш ,кое му е сложното и от къде идва преразхода
stelibg написа:
andro440 написа:
Не ,че много разбирам ,но за да настроиш горелка за да заработи в модулация си е цяла зимна театрална пиеса ,нека тук ,колегите да не бързат да скачат ,щото от началото на октомври правя всеки ден ,малки промени в подаване на гориво ,въздух и модулация ! Не може от раз да се уцелят нещата ,за да има икономия -и за това обикновено на теория ,се случва така ,че на потребителя горелката де като триглава ЛАМЯ!
Трифон П.Трифонов написа:
Калине, gnt греши. Втора степен ти идва мощна, затова направо гаси.
Напиши си настройките на степените. Първата картинка не я виждам.
Опааа, стаен термостат..... Ето кой ти гаси магията. Значи намали градусите на котела, а също и мощността на 2ра степен, както писаха по горе! Ако почива достатъчно дълго и така е добре. Иначе, по добре е да не достига зададената температура и да работи постоянно.
Абсолютно НЕвярно. Кво толкова има да се настройва на горелката. 3 мощности и 3 степени на вентилатора.Плюс първоначалното измерване на количеството пелети, според наклона на шнека.
P1 - минаимално количество гориво, при оптимален вентилатор, при който няма неизгорели пелети, и пепелта е малко, комина е студен. Горивото да е толкова, че да има стабилно горене, без да губи пламък. Може и да е под предписаните 1кг/час ( приблизително 5кв).
За P2 - около 2кг/час, и малко повече вентилатор от P1, защото и пелетите са повече. Пак същото условие - да няма неизгорели пелети в пепелника. Естествено, комина възможно най-студен, без да връща дим/пламък в шнека.
За P3 - няма смисъл да пиша, нали :)
Ако в това време горелката ви може да работи предимно на P1 - около 5 KW- то вие сте щастливци :)

P.S - при тези температури стайният термостат е излишен. Ако горелката угасне за час, после се запали, за да компенсира 5-тте градуса разлика ще изгори същото количество пелети, както ако не беше спирала. Обаче сте на "минус" с едно "изхабяване" на нагревателя :)
andro440 - майстор
дай снимка ,ако не адрес -да дойда аз да меря и да ти я направя снимката ,що за глупости пишеш аз поне 5 клипа съм публикувал ,на комина тръбата е от желязо -изходящия щранг също ,каква е разликата в измерването ти -да не би да си потопил и във водната риза през дупка -същия термометър -при мен на комина разликата е 10 градуса надолу ,пък като някой друг ,който не го постига ,,,не мога да му помогна
gnt69 написа:
andro440 написа:
Но за да работи икономично такава система ,на пелети и там разни дребни отпадъци ,комина на печката ТРЯБВА ДА Е ПО СТУДЕН ,от ИЗХОДЯЩАТА ТОПЛА ВОДА! Ако това условие не е постигнато ,,минавайте на Дърва
Аз вчера писах ама пак. На моя котел имам термометър на димните газове с 10 сантиметра сонда вътре в кюнеца на 10 сантиметра от изхода на котела. На термометъра като пише 100 градуса мога да си държа неограничено ръката на кюнеца, а на 70 градуса загрята тръба не мога пари. Що така не знам. :partyman:
stelibg написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Кое не е вярно, че да знаем да се поправяме?
Не е вярна частта, за ежедневните настройки на горелката. Те са безмислени. Има параметри, които не можем да контролираме. Да вземем тягата на комина. Ако горелката имаше функционалност "променлив вентилатор", който да се саморегулира според налягане, скорост и температура на изгорелите газове щеше да е чудесно, и скъпо :). А сега, за да гори оптимално горелката трябва да се променя вентиларора едва ли не през час. Наблюдавам си пламъка - ами много е различен - веднъж е 180, друг път около 150, трети път спада за момент до 50. А нищо не съм променял. Но външните условия са се сменили. Я мъгла, я слънчево време, я вятър - "горняк" или "долняк" ....
За тягата на комина съм си монтирал регулатор на тяга. Това днес.
Ако по време на предишните ветровити дни не бях намалил вентилатора драстично- 7, 10, 13% на съответните степени, щеше да ми свали потника от гърбината. Днешният вятър вече не влияе и венто е на 44, 47, 50%. Имам и други подобрения, които не карат горелката да работи под номиналната си мощност-малко под 20 киловата. Няма 2ра, нито 1ва.
gnt69 - майстор
andro440 написа:
На Кюнеца си дуржа ръката и не ми пари и не ме изгаря ,на щранга на топлата вода ,не мога от секунда по вече да държа ръката си , за да е икономична пелетната система ,трябва да се постигне максимално усвояване от котела -иначе разхода е голям и всичко се обезсмисля
Трифон П.Трифонов написа:
Кое не е вярно, че да знаем да се поправяме?
И аз тъй викам че ти се струва кюнеца по студен защото не мериш вътре в газовете. Ако бръкнеш вътре в кюнеца там градусите са повече от 70.
stelibg - специалист
Миналата година при такива температури отиваха 35 кг въглища. Сега 35 кг пелети. Като се има в предвид, че калоричността на пелетите е 30% по-ниска от на въглищата, които ползвах, смятам ,че ПРЕРАЗХОД НЯМА. Дори икономия на гориво, но не и на средства, защото давам същата цена за тон пелети, но получавам 30% по-ниска калоричност. Но няма комфорт без да си плащаме, нали?
Miro4774 - специалист
С отворена клапа за комина или затворена. Ако е показател осветеността на горелката моята не се променя дори и при затворен комин. И през шнека ме връща. Та мисълта ми е как да разбера как дали пламака е Ок след като не мога да го видя. И все си мисля, че ако нещо не е наред или ще има неизгорели пелети ако е затворен комина или ще връща през шнека. Между другото разбрах от къде ми бяга налягането.
andro440 - майстор
аз карам на дръпната клапа -и не ме притеснявя вятъра и тягата на комина ,,пък и горелката си има вентилатор ,който да нагнетявя ,на всяка степен ,колкото въздух трябва ...Факт Е Обаче ,че при мен Пушека е по студен ,който не вярвя -да идва да мери и да се обзалага ,на всяко мерене -литър вино и суджук ,ще вземам -- и как го постигам това -безплатно ще коментирам
Трифон П.Трифонов написа:
stelibg написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Кое не е вярно, че да знаем да се поправяме?
Не е вярна частта, за ежедневните настройки на горелката. Те са безмислени. Има параметри, които не можем да контролираме. Да вземем тягата на комина. Ако горелката имаше функционалност "променлив вентилатор", който да се саморегулира според налягане, скорост и температура на изгорелите газове щеше да е чудесно, и скъпо :). А сега, за да гори оптимално горелката трябва да се променя вентиларора едва ли не през час. Наблюдавам си пламъка - ами много е различен - веднъж е 180, друг път около 150, трети път спада за момент до 50. А нищо не съм променял. Но външните условия са се сменили. Я мъгла, я слънчево време, я вятър - "горняк" или "долняк" ....
За тягата на комина съм си монтирал регулатор на тяга. Това днес.
Ако по време на предишните ветровити дни не бях намалил вентилатора драстично- 7, 10, 13% на съответните степени, щеше да ми свали потника от гърбината. Днешният вятър вече не влияе и венто е на 44, 47, 50%. Имам и други подобрения, които не карат горелката да работи под номиналната си мощност-малко под 20 киловата. Няма 2ра, нито 1ва.
andro440 - майстор
отивам да снимам ,за последен път ,искам да ви покажа ,как една пръдлива горелка успява да заври виадруса 50 киловатов -а на комина му дори мога да си изстудявам бира ,след малко и клип ще има :axe:
andro440 - майстор
ето ,,,който не вярва ,да идва да му вързвам едната ръка за изходящата вода другата за комина -и да си дойдем да думата ,че това е възможно ,понеже всички твърдят ,че си измислям теория -да ама не ,,,аз мисля с главата си и не съм ,с празна директория
andro440 написа:
отивам да снимам ,за последен път ,искам да ви покажа ,как една пръдлива горелка успява да заври виадруса 50 киловатов -а на комина му дори мога да си изстудявам бира ,след малко и клип ще има :axe:
ето и клипа ,който не вярва да заповяда !!!
https://www.vbox7.com/play:3e6085e9ae

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: