Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
Да споделя наблюдения относно работа на котел Грейко и пелетна горелка Грейко.
Вследствие на задълбочени наблюдения и разсъждения върху работата на системата заключих :
При затопляне на времето рязко намаляха мненията във форума било то оплаквания относно разход и съответно хвалби относно разход.
Наздраве. :partyman:
ico_3 - специалист
Днес сложих още една плоча на Виадруса дали ще има ефект досега от последната плоча до дъното имаше 13 см сега са 3
filmatoplo - майстор
Наблюдавай да не върне огън към горелката.
n.ganev - майстор
Отдавна трябваше да я сложиш.
gnt69 написа:
Да споделя наблюдения относно работа на котел Грейко и пелетна горелка Грейко.
Вследствие на задълбочени наблюдения и разсъждения върху работата на системата заключих :
При затопляне на времето рязко намаляха мненията във форума било то оплаквания относно разход и съответно хвалби относно разход.
Наздраве. :partyman:
Те в момента не горят а пръцкат пръцкат :yawinkle:
milo65 - специалист
Горелката си работи перфектно, когато е настроена добре, т.е както при студено, така и при по-топло време си е като собствен ТЕЦ, никакви проблеми, стига да се почиства овреме! Разхода си следва зададените дози и е зависим от топлозагубите на сградата, времето навън, качеството на пелетите и още нещо...Ако се налага, на десетина дни се спира за половин час и се обстъргва нагара/ако се образува/ в тръбата на малкия шнек и в горивната камера- правя го с пригодена метална обувалка, става бързо и без остатък. Ползвам ръкавици, че си е топло, а и така не губя много спадане на температурата. На месец почиствам и под камерата, там където се отлага финната прах. Котела се чисти 2-3 пъти на сезон, в зависимост от пелетите.
ico_3 - специалист
[quote="filmatoplo"]Наблюдавай да не върне огън към горелката.[/quote]
Има ли такава вероятност.
Досега не бях сложил защото пишеше че за моя котел 6 секции се слагат 4 плочи една крива и три прави :?
milo65 - специалист
Напоследък ми се наложи да пипам настройките на две rb30 на приятели и забелязах, че те не правят нагар в тръбата на малкия шнек или нагара е пренебрежимо малък там, а бяха работили почти почти два месеца без спиране...Факт! Котлите и пелетите ни са еднакви- отдавам го на по-малката горивна камера на rb20, как мислите?
LazarGanev - "Велик майстор"
milo65 написа:
Напоследък ми се наложи да пипам настройките на две rb30 на приятели и забелязах, че те не правят нагар в тръбата на малкия шнек или нагара е пренебрежимо малък там, а бяха работили почти почти два месеца без спиране...Факт! Котлите и пелетите ни са еднакви- отдавам го на по-малката горивна камера на rb20, как мислите?
Причината съм я болднал в цитата. По мои наблюдения такъв нагар се получава не когато работи постоянно, а когато често спира и влиза в суспенд. Аз се отоплявам с 20-ка вече трета зима и досега съм я чистил само веднъж от любопитство, но моята не влиза никога в суспенд, дори на първа мощност вече не слиза, защото топля 250м2. Като работи на трета и втора няма нагар. Общо взето малък процент от горелките правят нагар в горивната камера. На 30-ки аз също не съм забелязал, но пък и процента на монтираните 30-ки е малък и най-важното - за да сложа 30-ка, явно наистина отопляемата площ е голяма, не е за 20-ка. Ако имаше 13кВт горелка щеше да е съвсем друго - жилищата до 100-120м2 щяха да са с такава и никой нямаше да е чувал за нагар в горивната камера :wink:
ico_3 - специалист
Лазаре моята също работи нон стоп но прави нагар и то доста.При мен е от пелетите.Миналата година нямаше,ама му хванах цаката пръскам с обезмаслител и готово.
DimitarD - специалист
milo65 написа:
Напоследък ми се наложи да пипам настройките на две rb30 на приятели и забелязах, че те не правят нагар в тръбата на малкия шнек или нагара е пренебрежимо малък там, а бяха работили почти почти два месеца без спиране...Факт! Котлите и пелетите ни са еднакви- отдавам го на по-малката горивна камера на rb20, как мислите?
Котела и горелката ги почиствам всяка седмица, като горелката е свалям, за да е почистя на добра светлина и спокойствие. В малкия шнек нагар който да пречи досега не съм виждал, на края му има тънък слой колкото боя, същия го остъргвам с ножче, а вътре нямам абсолютно никакъв. Който има 20-ка да си го чисти по редовно :-D . Моето мнение е че 30-ката е по-удачна /за моето жилище/ особено когато е много студено и се наложи горелката да затопля водата от 20 градуса на 30 kw след почистване нa котела. Ако имах 20-ка и с тези калпави пелети които ползвам щеше да е мъчение при темперирането на помещенията. Знам че Лазар не е съгласен с мнението ми и че никога няма да "падне по гръб" но размера си има значение.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: