Най - вълнуващия въпрос зимно време.
n.ganev - майстор
Котела е GREYKO ! Задължително помпа за подовото и СМЯНА на оперативния персонал т.е. МАЙСТОРА!
batpetio - напреднал
Котела – Грейко експерт 20, горелка – същата. Комплект.
Къщата – в Чирпан.
Жената – тъп инженер геодезист, нищо не разбиращ от парни инсталации.
Майстора настройва горелката по телефона. Запалиха котела в понеделник към 14,00 часа, тръгна си към 17,00 и от тогава не съм му видяла очите.
Мъжа ми се мъчи сам с инструкции по телефона и настройки от интернет.
За двайсетте хиляди, мога подробна разбивка да дам. За инсталацията и пода на помещението с подовото:
1500 – плоча
3500 – изолация над плочата, тръби и тръбна разводка, колектори
4000 – котел и горелка
4000 – радиатори, бойлер, труд
1500 – замазка над подовото
3500 – гранитогрес, лепила, труд
Без дреболиите, за които не съм си правила труда да калкулирам.
gnt69 - майстор
Ако си дала парите всичките ти гониш. Интересно и моята жена инженер геодезист ама само на стайния термостат разбира. А за Чирпан не мога да помогна но някой от колегите ще препоръча майстор. :partyman:
maistora1965 - специалист
То и в момента ние правим настроики но не по телефона а във форума затова направете следното първо си настроите горелката не е толкова трудно в инструкцията на Грейко е описано прочетете внимателно и деистваите стъпка по стъпка.И не гледаите картинките те са само илюстрация четете.Намалете температурата на включване на помпата на 40 градуса.Спрете подовото оставете само радиаторите ако може.Това можете сами нататък търсете маистор.
bai_bradyra - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Някой беше направил една таблица, остана доста назад в темата, където може да се чвъвеждат разни данни за степените, шнека и тя смята подаването. Та, питането ми е, дали може да се напише редче и за съспенд, а също и цикъла да е различен за всички степени?
Цикъла и сега може да си го задава потребителя, но е еднакъв за всички степени. Ще поогледам, как да се получи различен за всяка степен. Каква ти е идеята за съспенда? Нещо като 4-та минимална степен ли?
Miro4774 - специалист
batpetio написа:
Здравейте момчета, не знам дали има момичета в темата.
Пише бясната жена на Бат Петьо.
Имаме проблем със стоплянето на къщата, и вече ми се накъдри правата коса. Ще съм благодарна за вашата помощ. Мъжа ми е писал тези дни в темата, но аз ще повторя и допълня.
Ситуацията е следната:
Къща на един етаж, 120 кв.м., без изолация, с PVC дограма.
Подово – 46 кв.м. на 4 серпентини в едно общо помещение. В същото помещение има и конвектор 5кв.
Панелни радиатори:
1600/600 – 2 броя
1400/600 – 1 брой
1000/600 – 1 брой
Алуминиеви радиатори:
4/1200 – 1 брой в баня
Лири:
500/800 – 1 брой в баня
Бойлер – 200 литра

Котела е запален точно преди седмица. Преди час – температура в помещението с подовото – 15,5 градуса!

И започна сагата … по вторачване в термометъра … и озаптяване на бясната жена …

След запалването на котела, на следващия ден стигнахме 15 градуса в помещенията. И от тогава температурата трудно помръдва нагоре. Майстора ни убеждаваше, че трябва време. Поне 3-4-5 дни. Да се темперира къщата. Подовото искало повече време. И отнемало от цялата мощност. Сравнително търпелива съм. Но всичко има граници, включително и моето търпение.
При въпрос: какво да правим? Отговор – ами спрете бойлера. Е, спряхме го. Температурата стана 17 градуса. И не мърда. Отново въпрос: а сега какво да правим? Отговор: ами намалете радиаторите. Намалихме и радиаторите. Всички на 1!
Температурата в помещението с подовото стана 18 градуса. В другите помещения – 15 градуса. И така 2 дни.
Вчера като се затопли, и слънцето напече, в помещението в подовото стана 20 градуса. В другите пак си беше 15, понеже радиаторите си стоят на 1, бойлера не се подгрява от котела. И аз се обнадеждих. За кратко.
Днес сме пак горе долу в изходна позиция.
За протокола ще отбележа, че и конвектора в помещението с подовото е изключен, понеже еладжията е пуснал ток на всякъде, а още не е поставил контактите. И за наша безопасност е свалил бушоните на всички контакти в къщата.
След днешното разочарование с термометъра, пак въпрос към майстора: какво да правим??? Отговор: ами комина явно няма тяга … Поставете „въртележка“. И врътнете трипътния вентил на подовото от позиция 4, на позиция 5. И свалете температурата на помпата на 45 градуса. Поставихме въртележка на комина. Свалихме и температурата на помпата на 45 градуса. Трипътния оставихме на позиция 4. Но завъртях и главите на всички радиатори на позиция 4. Те радиаторите бяха чисто студени! Бойлера все още не се подгрява от котела.

Искам вашето мнение, защото според мен проблема не е в комина. Може и да има проблем в пустия комин. Но не мисля, че причината е само там. При отваряне на вратата на котела изобщо не пропушва в помещението.

Инсталацията е направена с една единствена помпа на студената вода на котела. И един единствен трипътен вентил за смесване на водата, която отива в подовото. Мисля си, че тук е проблема. Не знам дали съм права.
До днес котела беше настроен на температура 65 градуса, която той така и не можа да достигне. Помпата е настроена да се включва на 55 градуса. В момента, в който котела направи 56 градуса, помпата започва да върти водата към радиаторите и към подовото. За няколко кратки минути, за които температурата в котела пада на 54, и помпата изключва. Съответно водата спира да циркулира. Особено в подовото изстива много бързо и се връща в котела прекалено студена. Усеща се и по колектора. Той си е направо студен. И отново се повтаря същата процедура. Имам чувството, че се въртим в омагьосан кръг.

В същото време мъжа ми смята, че пелетите не изгарят добре. Пак по съвет на майстора намаля подаването на пелети и увеличава процента на вентилатора. Тъй като според тях проблема е в тягата на комина.

Питам майстора, дали не трябва двата вида отопление – подово и радиатори да са си съвсем отделно? Да си имат самостоятелни помпи и режими на включване, изключване и циркулация … А той ми отговаря, че това било още едно колекторно табло, още 1000 лева … Всичко бил направил както трябва. Да не се притеснявам. Комина е проблема. Като подобрим тягата, ще се стоплим …

Пускам и снимки каквито съм могла да направя.

Извинявам се за объркания и дълъг пост. Моля ви кажете според вас кой е крив и кой е прав. И най важното какво да направим за да стоплим къщата. Все още не живеем там, но искам до края на януари да се пренесем. А с тази температура от 15 градуса не знам как да стане? Че мъж ми ще отива на палатка на двора, това е ясно. Но трябва да я стоплим пустата къща!

Та кажете, ако трябва да се преработва инсталацията, да купуваме колекторна група и да се приключва драмата! То до тук загробихме почти 20 000 хиляди в инсталацията и в пода. Да преглъщаме още 1000 лева, но поне ефект да има.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Извинете за въпроса но от къде ви е майстора?
Miro4774 - специалист
Miro4774 написа:
batpetio написа:
Здравейте момчета, не знам дали има момичета в темата.
Пише бясната жена на Бат Петьо.
Имаме проблем със стоплянето на къщата, и вече ми се накъдри правата коса. Ще съм благодарна за вашата помощ. Мъжа ми е писал тези дни в темата, но аз ще повторя и допълня.
Ситуацията е следната:
Къща на един етаж, 120 кв.м., без изолация, с PVC дограма.
Подово – 46 кв.м. на 4 серпентини в едно общо помещение. В същото помещение има и конвектор 5кв.
Панелни радиатори:
1600/600 – 2 броя
1400/600 – 1 брой
1000/600 – 1 брой
Алуминиеви радиатори:
4/1200 – 1 брой в баня
Лири:
500/800 – 1 брой в баня
Бойлер – 200 литра

Котела е запален точно преди седмица. Преди час – температура в помещението с подовото – 15,5 градуса!

И започна сагата … по вторачване в термометъра … и озаптяване на бясната жена …

След запалването на котела, на следващия ден стигнахме 15 градуса в помещенията. И от тогава температурата трудно помръдва нагоре. Майстора ни убеждаваше, че трябва време. Поне 3-4-5 дни. Да се темперира къщата. Подовото искало повече време. И отнемало от цялата мощност. Сравнително търпелива съм. Но всичко има граници, включително и моето търпение.
При въпрос: какво да правим? Отговор – ами спрете бойлера. Е, спряхме го. Температурата стана 17 градуса. И не мърда. Отново въпрос: а сега какво да правим? Отговор: ами намалете радиаторите. Намалихме и радиаторите. Всички на 1!
Температурата в помещението с подовото стана 18 градуса. В другите помещения – 15 градуса. И така 2 дни.
Вчера като се затопли, и слънцето напече, в помещението в подовото стана 20 градуса. В другите пак си беше 15, понеже радиаторите си стоят на 1, бойлера не се подгрява от котела. И аз се обнадеждих. За кратко.
Днес сме пак горе долу в изходна позиция.
За протокола ще отбележа, че и конвектора в помещението с подовото е изключен, понеже еладжията е пуснал ток на всякъде, а още не е поставил контактите. И за наша безопасност е свалил бушоните на всички контакти в къщата.
След днешното разочарование с термометъра, пак въпрос към майстора: какво да правим??? Отговор: ами комина явно няма тяга … Поставете „въртележка“. И врътнете трипътния вентил на подовото от позиция 4, на позиция 5. И свалете температурата на помпата на 45 градуса. Поставихме въртележка на комина. Свалихме и температурата на помпата на 45 градуса. Трипътния оставихме на позиция 4. Но завъртях и главите на всички радиатори на позиция 4. Те радиаторите бяха чисто студени! Бойлера все още не се подгрява от котела.

Искам вашето мнение, защото според мен проблема не е в комина. Може и да има проблем в пустия комин. Но не мисля, че причината е само там. При отваряне на вратата на котела изобщо не пропушва в помещението.

Инсталацията е направена с една единствена помпа на студената вода на котела. И един единствен трипътен вентил за смесване на водата, която отива в подовото. Мисля си, че тук е проблема. Не знам дали съм права.
До днес котела беше настроен на температура 65 градуса, която той така и не можа да достигне. Помпата е настроена да се включва на 55 градуса. В момента, в който котела направи 56 градуса, помпата започва да върти водата към радиаторите и към подовото. За няколко кратки минути, за които температурата в котела пада на 54, и помпата изключва. Съответно водата спира да циркулира. Особено в подовото изстива много бързо и се връща в котела прекалено студена. Усеща се и по колектора. Той си е направо студен. И отново се повтаря същата процедура. Имам чувството, че се въртим в омагьосан кръг.

В същото време мъжа ми смята, че пелетите не изгарят добре. Пак по съвет на майстора намаля подаването на пелети и увеличава процента на вентилатора. Тъй като според тях проблема е в тягата на комина.

Питам майстора, дали не трябва двата вида отопление – подово и радиатори да са си съвсем отделно? Да си имат самостоятелни помпи и режими на включване, изключване и циркулация … А той ми отговаря, че това било още едно колекторно табло, още 1000 лева … Всичко бил направил както трябва. Да не се притеснявам. Комина е проблема. Като подобрим тягата, ще се стоплим …

Пускам и снимки каквито съм могла да направя.

Извинявам се за объркания и дълъг пост. Моля ви кажете според вас кой е крив и кой е прав. И най важното какво да направим за да стоплим къщата. Все още не живеем там, но искам до края на януари да се пренесем. А с тази температура от 15 градуса не знам как да стане? Че мъж ми ще отива на палатка на двора, това е ясно. Но трябва да я стоплим пустата къща!

Та кажете, ако трябва да се преработва инсталацията, да купуваме колекторна група и да се приключва драмата! То до тук загробихме почти 20 000 хиляди в инсталацията и в пода. Да преглъщаме още 1000 лева, но поне ефект да има.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Извинете за въпроса но от къде ви е майстора? Че и при мен имаше подобна ситуация.
andro440 - майстор
понеже стана дума за Геодезия ,аз с парното проблеблеми нямам ,ама пустата му геодезия ,може ли нялой да каже от къде и как се взема точка отправна да се начертае граница вътрешна м/у два имота -и каква е в момента ситуацията ,че съседката е изпаднала в криза и иска и твърди ,че мойта ограда в нейния двор влиза ? има ли адекватна теория и закони за таз геодезиска смехотвория ? и къде да си търся правата ,че някой не е начертал правилно нещата -? ако някой за това ми помогне ,ще съм насреща ,за подово и икономия на гориво ,,дори скица ще начертая ,ВЯрна при това ,не като на геодезиска програма :cool:
LazarGanev - "Велик майстор"
БатПетьовице, сетих се нещо - ти имаш ли си гаранционна карта? Говоря за котела и горелката, не за мъжо. Предполагам, че не, ама питам :cool:
andro440 - майстор
за 20 бондака таз къща щях да я топля 20 години :? ама то има един лаф -/ИМАЛ ДАЛ!/

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: